Szansa na uratowanie szkół?

Wiktor Raczkowski    2014-04-30 10:20:28

Miasto ma pomysł na ratowanie placówek oświatowych, wobec których wysuwane są roszczenia reprywatyzacyjne. Od teraz, zamiast automatycznego zwracania nieruchomości, władze samorządowe będą oferowały grunty zamienne. Na ten cel przeznaczono 21 miejskich działek, które, wedle pierwotnego założenia miały zostać sprzedane w przetargach zaplanowanych na 2014 rok.

Chociaż pomysł został zatwierdzony przez  prezydent  Gronkiewicz-Waltz niedawno, to jest już realizowany. Dzieje się tak chociażby w przypadku opisywanej przez nas sprawy przedszkola Saski Zakątek, gdzie spadkobiercy dawnych właścicieli odzyskali grunt, na którym obecnie znajduje się plac zabaw dla najmłodszych przedszkolaków. Władze samorządowe, nie mając pieniędzy na wykup działki, zaoferowały nowym właścicielom nieruchomości zamienne na terenie Pragi – Południe. Teraz podobne propozycje mają zostać przedstawione właścicielom innych gruntów oświatowych, których zwrot jest już przesądzony.

Przypomnijmy, że w Warszawie zagrożonych reprywatyzacją jest ponad sto placówek. Zwrot nieruchomości spadkobiercom dawnych właścicieli lub osobom, które odkupiły roszczenia niemal zawsze powoduje ostre protesty rodziców i uczniów, dla których przeprowadzka do nowej szkoły lub niemożność korzystania z boiska jest dużą uciążliwością.

Marcin Bajko, dyrektor Biura Gospodarki Nieruchomościami, w rozmowie z Gazetą Wyborczą odpowiedzialność za taki stan rzeczy zrzuca na dwa czynniki: liberalne orzecznictwo sądów oraz dekret Bieruta. – Według obecnej linii orzecznictwa nie ma przeszkód, by przedszkole, gimnazjum czy szkoła były prywatne – mówi. I równocześnie dodaje: –Warszawa to nadal miasto ubezwłasnowolnione przez dekret, dlatego uznaliśmy, że będziemy się starali ocalić szkoły, przedszkola, etc. przez oferowanie działek na wymianę.

Co ważne, do pomysłu władz Warszawy pozytywnie podchodzą przedstawiciele stołecznych partii opozycyjnych. – To krok we właściwym kierunku, ale wszystko zależny od konkretnych działań, jakie podejmą burmistrzowie dzielnic – mówi Grzegorz Walkiewicz, śródmiejski radny Twojego Ruchu. Zaznacza także, że już na początku marca sugerował burmistrzowi Dzielnicy Śródmieście, Wojciechowi Bartelskiemu, zaoferowanie działek zamiennych osobom wysuwającym roszczenia wobec części boiska szkolnego przy ul. Drewnianej 8. Chodzi o dwie należące do miasta działki znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie szkoły: przy Drewnianej 5 i Dobrej 33/35. – Mam nadzieję, że burmistrz Bartelski wykorzysta nową decyzję Hanny Gronkiewicz-Waltz. Zapytałem o to w mojej ostatniej interpelacji – dodaje Walkiewicz.

Oferowanie działek na wymianę popiera także Maciej Łapski, prezes Warszawy Społecznej. Natychmiast dodaje jednak: – Sytuacja dotyczy również skwerów i innych terenów użyteczności publicznej. Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której władze Warszawy będą kalkulować, które szkoły i parki powinny zostać, a które „można sobie odpuścić".

Możliwość zamiany działek zależeć będzie od dobrowolnej zgody osób, które odzyskały grunty. Jak przyznaje dyrektor Bajko nikogo do takiej wymiany nie można przymusić. Zdaniem Maciej Łapskiego można jednak wprowadzić mechanizmy, które będą skłaniały nowych właścicieli do przyjęcia oferty władz miasta. – Na ostatniej sesji Rady Miasta protestowaliśmy i interweniowaliśmy w sprawie reprywatyzacji. już wtedy radni podjęli uchwałę o konieczności przyjęcia mikroplanów zagospodarowania przestrzennego dla terenów oświatowych. Plany mogą skłonić „handlarzy roszczeniami" i spadkobierców do zamiany działek na inne. Jeśli teren będzie przeznaczony na cele oświatowe, to deweloperowi nie będzie się opłacało walczyć o teren szkoły.

Prezes Warszawy Społecznej twierdzi także, że problem reprywatyzacji można było rozwiązać dużo wcześniej dzięki uchwaleniu specjalnej ustawy. Atakuje przy tym obecną ekipę rządzącą stolicą: – Potrzebna jest ustawa reprywatyzacyjna, która wprowadzi zakaz zwrotu budynków zamieszkanych i budynków użyteczności publicznej w naturze. „Handlarze roszczeniami” docelowo nie powinni otrzymywać działek zamiennych, ale rekompensaty, o ile ich roszczenia będą uzasadnione. Platforma Obywatelska obiecała, że w tej kadencji stolica „dostanie” ustawę, a ustawy jak nie było, tak nie ma. Hanna Gronkiewicz-Waltz jako wiceprzewodniczącą PO mogłaby tę sprawę rozwiązać, gdyby tylko chciała. Władze Warszawy reagują, kiedy już zaczyna się palić i bynajmniej nie chodzi tu o problemy mieszkańców Warszawy, ale o utratę poparcia i widmo przegranych wyborów. Dopiero dzięki zaangażowaniu mieszkańców, informacjom w prasie i społecznym protestom, stołeczny ratusz zaczyna szukać rozwiązań.

Dyrektor Bajko odpowiada, że na przygotowanie i przegłosowanie odpowiedniej ustawy w Sejmie na razie nie ma co liczyć, dlatego miasto zdecydowało się na wycofanie 21 przetargów na zakup działek. Grunty, które ratusz zamierza zaoferować, mają od nieco ponad 300 do przeszło 4 tys. m kw., rozrzucone są po całym mieście. Ich łączna wartość wyceniana jest na kilkanaście milionów złotych.

Źródła: Gazeta Wyborcza, Polityka Warszawska

Zobacz także:

Ważą się losy Saskiego Zakątka

Od lat 90. do...? Warszawskie reprywatyzacje w zawieszeniu

Rada pod znakiem lokatorów i… wielkanocnego "jajeczka"

Reprywatyzacja pożera szkoły

Warszawska mapa reprywatyzacji

Trzy warszawskie stowarzyszenia jednym głosem ws. reprywatyzacji

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...