Warszawski 1 maja – rozkład jazdy

Karolina Wiśniewska    2014-04-30 19:17:35

Przed laty Święto Pracy było najważniejszym świętem państwowym. „Obywatelki i Obywatele” – wszyscy bez wyjątku, musieli stawić się na majowe obchody. Dziś, choć czasy się zmieniły, a obowiązku uczestniczenia w uroczystościach nie ma, warszawiacy nadal chętnie biorą w nich udział. Już jutro kluczowe stołeczne ulice staną się deptakiem dla pierwszomajowych pochodów, manifestacji i happeningów, których tegoroczna liczba jest wyjątkowo duża.

Pierwszy maja na zielono

1 maja – mimo iż ustawowo wolny od pracy – zapowiada się niezwykle pracowicie dla Partii Zielonych, jej zwolenników oraz wszystkich tych, którzy będą chcieli wziąć udział w organizowanych właśnie przez nich obchodach. Już o godz. 10.00 przed siedzibą Komisji Europejskiej na ul. Jasnej 14/16 działacze ugrupowania zapraszają na swój happening. Na „wielkich drzwi Unii Europejskiej” symbolicznie przybiją postulaty dotyczące pracy oraz praw pracowniczych. Manifestacja stanowić będzie małe preludium przed kolejnymi działaniami. Niedługo potem Zieloni dołączą do Marszu Sprawiedliwości Społecznej organizowanego przez Ruch Sprawiedliwości Społecznej Piotra Ikonowicza, który rozpocznie się o godz. 11.00 przy rondzie De Gaulle'a.

Marsz nie zwieńczy jeszcze zielonych obchodów pierwszomajowych. Tuż po nim w Klubokawiarni Chłodna 25 odbędzie się „After po pochodzie", gdzie na dalsze celebrowanie organizatorzy zapraszają „wszystkich ludzi pracy: robotniczki i robotników, inteligentki i inteligentów, chłopki i chłopów, prekariuszki i prekariuszy”. After na Chłodnej rozpocznie się o 16.00 debatą demokratyczną pt.: „Jak dziś święcić 1 maja? O prekariacie i walce klas”. Dwie godziny później zaprezentowana zostanie projekcja filmu "Matewan" (USA, 1987), od 20.00 przed zgromadzonymi wystąpi Krakowski Chór Rewolucyjny, a elementem wieńczącym długi i intensywny dzień będzie impreza taneczna „Czerwona Playlista”. Wstęp na „After po pochodzie” jest wolny.

Marsz Sprawiedliwości Społecznej

O 11 na rondzie De Gaulle'a tuż obok popularnej "palmy" swój marsz zainauguruje Ruch Sprawiedliwości Społecznej, nowa organizacja znanego obrońcy praw lokatorów i byłego lidera PPS Piotra Ikonowicza. – Chcemy wyrazić sprzeciw wobec łamania praw obywatelskich, pracowniczych, lokatorskich, konsumenckich. Pod hasłem: Pracy, mieszkań, godnej płacy! Przemaszerujemy ulicami stolicy, aby wyrazić nasz gniew i solidarność z eksmitowanymi, zwalnianymi z pracy, wyzyskiwanymi, obdzieranymi ze skóry przez lichwiarzy i oszustów, niszczonymi niesprawiedliwymi wyrokami sądów. – piszą organizatorzy Marszu Sprawiedliwości Społecznej. – Ruch Sprawiedliwości Społecznej zaprasza was do udziału we wspólnej walce. Do masowego przybycia 1 maja na Marsz. Nie przychodzimy znikąd. Naszym dorobkiem są działania społeczne podejmowane w ramach Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej, dzięki którym zasłużyliśmy na Wasze zaufanie i Wasze poparcie. Weźmy się pod ręce i przepędźmy z życia publicznego złodziei owoców naszej pracy! – zachęcają do udziału w demostracji członkowie RSS.

Pochód i festyn Sojuszu Lewicy Demokratycznej

Najwcześniej bo już o godzinie 10.00 swoje obchody rozpocznie Polska Partia Socjalistyczna, której liderzy jak co roku złożą kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym demonstrację PPS z 1904 roku, znajdującym się na pl. Grzybowskim w Warszawie.

Bez wątpienia największe i najliczniejsze będą obchody organizowane przez SLD, UP oraz OPZZ. Rozpoczną się tradycyjnie o godz. 11.00 pod siedzibą OPZZ (ul. Kopernika 36/40), skąd po przemówieniach wyruszy tradycyjny pierwszomajowy pochód. Marsz przejdzie ulicami: Świętokrzyską, Nowym Światem, przez pl. Trzech Krzyży, następnie ul. Książęcą, Rozbrat i Łazienkowską. Miejscem docelowym stanie się park Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego, w którym po pochodzie odbędzie się już po raz kolejny Rodzinny Piknik Europejski. Organizatorzy zapowiadają występ Izabeli Trojanowskiej, Marzeny Ugornej, grupy PASSIONiS oraz szereg innych atrakcji.

Gościem specjalnym obchodów pierwszomajowym (oprócz liderów SLD z Leszkiem Millerem na czele) będzie kandydat europejskich socjalistów i socjaldemokratów na szefa Komisji Europejskiej Martin Schulz.

Ruch Narodowy – Praca w Polsce dla Polaków i akcja „Tęcza STOP”

Europejskich akcentów nie zabraknie jutro również dzięki środowiskom narodowym. Z tą różnicą, iż – jak nie trudno przypuszczać – ich charakter będzie nie tyle „pro”, co raczej „anty”. O godzinie 12.00 przed siedzibą KE na ul. Jasnej, Ruch Narodowy planuje antyunijny protest. Godzinę później (o 13.00) przeniesie się on na Pl. Zbawiciela i połączony zostanie z akcją przeciwko kolorowej tęczy. Jako Nacjonaliści Polscy i Nacjonaliści Europejscy  chcemy w tym dniu zamanifestować swoje przywiązanie do tradycyjnych wartości, do normalności, do Europy Ojczyzn  Europy WOLNYCH Narodów – czytamy na stronie internetowej wydarzenia.

Obchody narodowców zwieńczy Marsz Nacjonalistów startujący o godz. 15.00 spod pomnika Dmowskiego na Pl. na Rozdrożu. Uczestnicy skandując główne hasło wydarzenia "Praca w Polsce dla Polaków" przejdą Traktem Królewskim na Plac Zamkowy.

*     *     *

Tegoroczny 1 maja zapowiada się w Warszawie bardzo intensywnie i różnorodnie. Bogata „oferta” różnych akcji, manifestacji i imprez sprawia, że każdy – jeżeli zechce – może znaleźć coś dla siebie. My będziemy wszędzie! A Wy?

Źródła zdjęć: politykawarszawska.pl; http://facebook.com/SLDWarszawa; http://facebook.com/partiazieloni; https://www.facebook.com/events/697261480336165/?ref_newsfeed_story_type=regular

 

ZOBACZ TAKŻE NASZĄ RELACJĘ Z UBIEGŁOROCZNYCH OBCHODÓW:

Dzień tańca i gniewu

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...