Narodowcy przeciw UE oraz tęczy

Adam Kielar    2014-05-01 18:17:47

W czwartek 1 maja w Warszawie odbyło się wiele różnych pochodów, pikiet i manifestacji. Wśród nich były także demonstracje Ruchu Narodowego. Narodowcy pojawili się o godzinie 12 pod siedzibą przedstawicielstwa Komisji Europejskiej, a godzinę później na pl. Zbawiciela pod tęczą.

Zwrot flag UE

Przed siedzibą przedstawicielstwa Komisji Europejskiej przy ul. Jasnej zgromadziło się kilkadziesiąt osób. Mieli ze sobą flagi polskie oraz transparenty i symbole organizacji narodowych. – Dziś mija 10 lat od wcielenia Polski do Unii Europejskiej. To jest smutna rocznica. – mówił Robert Winnicki, jeden z liderów Ruchu Narodowego. –  Jest to  rocznica dziesięciolecia emigracji Polaków za granicę, coraz większego uzależnienia gospodarczego, politycznego i prawnego Polski od Brukseli i zwłaszcza Berlina. Dzisiaj chcemy w sposób symboliczny zwrócić flagi unijne eurokratom. W ubiegłym roku ponad 500 takich flag zostało zdjętych z budynków użyteczności publicznej, gdzie wiszą bezprawnie. W Polsce jest miejsce tylko na jedną flagę – biało-czerwoną! – przekonywał Winnicki.

 

Uczestnicy manifestacji wznosili okrzyki „Wczoraj Moskwa, dziś Bruksela”, „Unia Europejska – banda złodziejska”, „Polska młodzież, nie chce Unii”.

Po kilku przemowach – między innymi Krzysztofa Bosaka, Łukasza Walczaka i Dr Marty Cywińskiej – przed uczestnikami manifestacji pojawiła się taczka z flagami unijnymi. Wilotd Tumanowicz, prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości, zaprowadził ją pod sam budynek przedstawicielstwa KE i zrzucił „ładunek” na chodnik. Został za to ukarany stuzłotowym mandatem. – Dostałem mandat za „zaśmiecanie”. Cieszę się, że policja również uważa flagi unijne za śmieci. –  mówił później Tumanowicz. Większość uczestników pikiety przeniosła się potem na plac Zbawiciela, aby dołączyć do protestu przeciwko tęczy.

 

Po drugiej stronie ul. Świętokrzyskiej pojawiło się też kilku działaczy Kongresu Nowej Prawicy (miedzy innymi Tomasz Sommer oraz Krzysztof Szpanelewski), jednak ich protest był dużo mniejszy i nie przyciągnął większej uwagi.

„Zgniłe jaja na 1 maja”

Po godzinie 13 rozpoczęła się kolejna już manifestacja narodowców przeciwko tęczy. Uczestników protestu było więcej niż na ul. Jasnej, natomiast mniej niż na poprzedniej demonstracji. Ponownie głos zabrali liderzy Ruchu Narodowego (między innymi Robert Winnicki, Krzysztof Bosak), przedstawiciele stowarzyszeń patriotycznych, pro-life, kombatanckich, Rady Osiedle Koszyki, przemawiał także ks. Stanisław Małkowski. Przemawiający podkreślili kolejny raz, że nie zgadzają się na obecność (odbudowanej już) tęczy na pl. Zbawiciela.  Przypominali, że to wszyscy mieszkańcy Warszawy płacą za ciągłą ochronę tęczy oraz kolejne jej renowacje. Ponownie też pojawił się zarzut o zawłaszczenie tęczy przez środowiska LGBT.

Po przemowach organizatorzy rozwiązali manifestację. Wówczas Robert Winnicki zaprosił pięć osób do rozpoczęcia „konkursu rzutu jajkiem w tęczę”. Członkowie RN zapowiadali, że udzielą wszelkiej koniecznej pomocy prawnej, każdemu, kto weźmie w nim udział. Wkrótce w stronę instalacji zaczęły lecieć jajka. Policja zaczęła interweniować, doszło do przepychanek, kilka osób zatrzymano. Zdaniem funkcjonariuszy żadne z jajek nie trafiło w cel, ale autor tego tekstu na własne oczy widział co najmniej jeden celny rzut…

Narodowcy zapraszali także na Marsz „Praca w Polsce dla Polaków”, organizowany przez Autonomicznych Nacjonalistów, który rozpoczął się o godz. 15 pod pomnikiem Romana Dmowskiego na pl. na Rozdrożu.

Zdjęcia: Polityka Warszawska

Zobacz także:

Narodowcy przeciwko tęczy

Liderzy Ruchu Narodowego zatrzymani za blokadę odbudowy tęczy

Tęcza wraca na Pl. Zbawiciela

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...