Burmistrz oszczędza na edukacji

Jakub Lewandowski    2013-05-30 19:59:37

Czy bardziej dzieciom przyda się nauka mieszania wapna, czy znajomość francuskiego? A może dwie lekcje religii tygodniowo zamiast zajęć z angielskiego? Takie pytania zdają się stawiać mieszkańcom dzielnicy władze warszawskiej Pragi Południe.

Źródło: sxc.hu

Wpisując się w powszechny trend szukania oszczędności w edukacji burmistrz Pragi-Południe Tomasz Kucharski (PO) postanowił ograniczyć zajęcia z języków: francuskiego, niemieckiego i rosyjskiego. Do tej pory lekcje drugiego języka obcego od klasy czwartej wzwyż stanowiły element ramowego programu zajęć. Od września staną się nieobowiązkowe. W praktyce może to oznaczać, że ich po prostu nie będzie. Plany burmistrza nie spodobały się rodzicom dzieci uczęszczających do szkół na Pradze Południe, którzy wystosowali do prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz list otwarty, próbując nakłonić ją do zmiany decyzji praskich urzędników.

Według szacunków rodziców dzieci uczęszczających do szkoły podstawowej numer 279, cieszącej się 22-letnią tradycją w nauczaniu języka francuskiego, koszt zajęć z drugiego języka to w całej dzielnicy ok. 300 tys. zł rocznie. Jak piszą sami zainteresowani, mogliby „przeliczyć te pieniądze na ułamki kosztów przedsięwzięć miejskich i bawić się w ich wyszukiwanie w budżecie w pozycjach takich jak zimowe dekoracje uliczne, sylwestry pod gołym niebem, telefony służbowe czy inne populistyczne chwyty”. Wolą jednak skupić się na czymś innym.

(Nie)równe szanse

W swoim liście przede wszystkim krytykują sposób realizacji polityki wyrównywania szans. „Rozumiemy, że naszym dzieciom, jako mieszkańcom >>gorszego<< brzegu Warszawy, bardziej być może w opinii reprezentowanego przez Panią urzędu i partii przyda się nauka mieszania wapna czy BHP przy myciu szyb samochodowych na skrzyżowaniach zamiast francuskiego (który być może jest potrzebny już tylko polskim hydraulikom), ale pozwalamy sobie mieć inne zdanie w tej kwestii” – czytamy.

Rodzice skarżą się nie tylko na samą treść decyzji, ale również na formę w jakiej została podjęta – bez konsultacji, a nawet bez powiadomienia mieszkańców. „Dowiedzieliśmy się o tym przypadkiem, oglądając plany na kolejny rok szkolny, i przypadkiem uzyskaliśmy potwierdzenie tej informacji. Reprezentując partię z przymiotnikiem >>obywatelska<< w nazwie zdaje sobie Pani zapewne sprawę z autoironicznego wydźwięku tego faktu” – komentują zdenerwowani.

Religia tak, angielski nie

Nie tylko Grochów ucierpi na planowanych zmianach. W szkole podstawowej nr 185 im. Unicef na Gocławiu od przyszłego roku zabraknąć może lekcji angielskiego. Tym razem w zerówkach. – W przyszłym roku nie będzie języka angielskiego finansowanego przez burmistrza – tłumaczy „Polityce Warszawskiej” dyrektor szkoły Ewa Żochowska. – We własnym zakresie pracujemy nad tym, żeby został on wprowadzony jako zajęcia dodatkowe – zapewnia, wyrażając troskę o najmłodszych.

O ile angielski nie został przewidziany w organizacji roku szkolnego, o tyle lekcje religii tak. Dwa razy w tygodniu. To bulwersuje Ruch Palikota, formację polityczną, która najostrzej stawia kwestię religii w państwowych placówkach edukacyjnych. Jak wynika z informacji zebranych przez posła Artura Dębskiego, zajęcia z religii w 15 podstawówkach i 12 gimnazjach kosztowały Pragę-Południe przez ostatnie trzy lata łącznie 6.894.515 złotych. – Jeśli te wszystkie informacje się potwierdzą, to sytuacja jest skandaliczna – komentuje sprawę przewodnicząca Ruchu w stolicy Aleksandra Popławska w rozmowie z „Polityką Warszawską”. – Umiejętność posługiwania się językami obcymi to, zdaje się, ostatnia rzecz, której uczniowie nie znajdą w Google, a zajęcia z angielskiego, francuskiego i niemieckiego powinny być priorytetem, a nie źródłem oszczędności – dodaje.

29 maja jedyny reprezentant Ruchu Palikota w Radzie Warszawy Marcin Rzońca złożył interpelację w sprawie praskich zawirowań wokół oświaty. – Będziemy walczyć o to, żeby w nowoczesnym, europejskim mieście, jakim ma być Warszawa, zwyciężył rozsądek, a cele ustalane były z uwzględnieniem przede wszystkim troski o dobro dzieci, a nie Kościoła – zapowiada Popławska.

 

Źródła: gazeta.pl, własne

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...