Lewica świętuje 1 maja

Wiktor Raczkowski    2014-05-01 20:04:52

1 maja, jak co roku, przez Warszawę przemaszerowali przedstawiciele lewicowych partii politycznych, związków zawodowych wraz z sympatykami. – Niech nasze flagi dumnie powiewają nad Warszawą! Niech nad miastem zawiśnie wielka czerwona chmura! – nawoływał Piotr Ikonowicz. – Mamy już dość prawicy rządzącej Europą, mamy dość prawicy rządzącej w Polsce – perorował do związkowców i zwolenników SLD Leszek Miller.

Zieloni u bram Komisji Europejskiej

Jako pierwsi pierwszomajowe obchody rozpoczęli warszawscy Zieloni, którzy o godz. 10 zgromadzili się pod przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce przy ul. Jasnej, by symbolicznie – jak to określali organizatorzy – przybić do drzwi Unii Europejskiej postulaty partii dotyczące pracy i praw pracowniczych w Polsce i w Europie oraz wprowadzania w Polsce europejskich standardów zatrudnienia. – Europa potrzebuje zmiany – postawienia na ludzi i środowisko. Ważnym elementem tego zwrotu jest ponowne wzmocnienie praw pracowniczych i socjalnych, osłabionych w wyniku wewnętrznej konkurencji, prowadzącej do dumpingu podatkowego i społecznego – mówiła do nielicznych zgromadzonych Agnieszka Grzybek, przewodnicząca partii.

Zieloni zachęcali także do głosowania na swoich kandydatów podczas zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego. Agnieszka Grzybek podkreślała, że jej partia będzie przede wszystkim walczyła o ujednolicenie standardów na unijnym rynku pracy, wsparcie dla młodych ludzi oraz o stworzenie Zielonego Nowego Ładu, który będzie przyjazny zarówno ludziom, jak i środowisko. – 25 maja zmień Polskę – wybierz solidarną Europę! – zachęcali Zieloni.

Ikonowicz: Kapitalizm krzywdzi ludzi!

Pieśniami robotniczymi oraz występem Krakowskiego Chóru Rewolucyjnego rozpoczął się wiec zorganizowany na skwerze Stanisława Wisłockiego przez Ruch Sprawiedliwości Społecznej oraz Kancelarię Sprawiedliwości Społecznej. – Zdychamy! Zdychamy bez urlopów zapracowując się dla naszych rodzin. Zdychamy chodząc do pracy w sobotę, a nierzadko w niedzielę! Zdychamy, bo tęsknimy za drugim człowiekiem. Dzieje się tak, bo zamordowano w imię zysku to, co najważniejsze, zamordowano więzi społeczne! A my tutaj bierzemy się za ręce i odbudowujemy społeczeństwo! –grzmiał Piotr Ikonowicz do zebranego pod czerwonymi flagami tłumu. Słowa Ikonowicza nagradzano oklaskami bądź sporadycznymi okrzykami: rewolucja!

Przewodniczący Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej zapowiedział także, że jutro odbędzie się Kongres Założycielski Ruchu Sprawiedliwości Społecznej, partii socjalistycznej, która walczyć będzie o sprawiedliwy system gospodarczy i społeczny. – Kiedy pytają mnie po co jeszcze jedna partia w Polsce mówię, że w Polsce nie ma żadnej partii oprócz Zielonych, bo was jeszcze nie ma tak, jak i nas – przekonywał Piotr Ikonowicz.

Wkrótce wiec przerodził się w pochód, który skierował się w stronę Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. – Domagamy się zmiany polityki rządu! Niech w końcu zajmą się ludźmi – mówili uczestnicy marszu. Ikonowicz dodawał: Kapitalizm jest do d..., bo krzywdzi ludzi i środowisko!Wraz z Kancelarią Sprawiedliwości Społecznej maszerowali także przedstawiciele Pracowniczej Demokracji, Partii Kobiet, Zielonych oraz Komunistycznej Partii Polski. Pojawiła się także Anna Grodzka, która swoją obecność tłumaczyła sympatią do lewicy. Nie zabrakło także transparentów: „1 spot – 50 mieszkań socjalnych” lub „Strajkuj, protestuje, stawiaj opór! Strajk generalny - Teraz!!!”.

Miller: czas na lewicę

Pod siedzibą OPZZ przy ul. Kopernika tradycyjnie zebrali się związkowcy oraz sympatycy Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Wśród zgiełku trąbek głos zabierali Jan Guz, przewodniczący OPZZ, szef Sojuszu Leszek Miller oraz gość specjalny – Martin Schulz, przewodniczący Parlamentu Europejskiego, lider Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim i kandydat na przewodniczącego Komisji Europejskiej, który zachęcał do głosowania na SLD 25 maja. – Powiedzcie swoim sąsiadom, kolegom, przyjaciołom – 25 maja musimy iść do urn, by wspólnie uczynić Europę bardziej socjalną – mówił.

Wtórował mu Leszek Miller: – Skoro Europę stać na wspieranie bankrutujących banków, to stać ją również na wsparcie dla jej biedniejących obywateli. Potrzeba tylko zmian u władzy. Mamy już dość prawicy rządzącej Europą, mamy dość prawicy rządzącej w Polsce! I dodawał: – Rośnie mur między ludźmi poszkodowanymi przez transformację a tymi, którzy na transformacji się bogacą. jest coraz więcej obaw i coraz mniej nadziei. Z tymi problemami trzeba się zmierzyć. SLD i Unia Pracy są do tego gotowe!

Podczas wiecu pod siedzibą OPZZ można było także składać podpisy pod projektem uchwały wprowadzenia dwóch dodatkowych stawek podatkowych 15% i 50%.

Po odśpiewaniu „Międzynarodówki” uczestnicy wiecu uformowali pochód, który przeszedł ulicami Warszawy: Świętokrzyską, Nowym Światem, Książęcą i Rozbrat. Na czele pochodu w towarzystwie Martina Schulza maszerowali liderzy krajowego i warszawskiego SLD: Leszek Miller, Wojciech Olejniczak, Paulina Piechna-Więckiewicz, Sebastian Wierzbicki, Dariusz Joński, Krzysztof Gawkowski i Tadeusz Iwiński. 

Pochód zakończył się tradycyjnie w parku im. marszałka Rydza – Śmigłego, gdzie odbył się koncert Izabeli Trojanowskiej. Występy artystów poprzedziły przemówienia Jana Guza, Leszka Millera, Waldemara Witkowskiego i jeszcze jedno emocjonalne wystąpienie Martina Schulza, którego obecność bez wątpienia była najmocniejszym punktem tegorocznych obchodów 1 maja w stolicy.

 

Zdjęcia: Wiktor Raczkowski, Agata Witkowska i Błażej Poboży

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...