Warszawa świętuje 10 lat w Unii Europejskiej

Karolina Wiśniewska    2014-05-02 10:11:14

Pokoleniu naszych rodziców i dziadków wydawało się to po prostu niemożliwe. Po kilkudziesięciu latach zamknięcia za „żelazną kurtyną”, niełatwym często procesie wkraczania w ramy prawdziwej demokracji – udało się. Polska wraz z dziewiątką państw byłego Bloku Wschodniego stała się członkiem Unii Europejskiej. Wczoraj minęło dokładnie 10 lat od tego wydarzenia. Zobaczcie, jak obchodzono okrągłą rocznicę w stolicy.

Organizatorzy tegorocznych obchodów postawili nie tylko na „europejskość”, ale również propagowanie rodzinnej, przyjaznej atmosfery. W Łazienkach Królewskich, na Placu Zamkowym oraz na Rynku Nowego Miasta odbyły się pikniki, koncerty oraz inne tego typu imprezy. Zarówno najmłodszym, jak i tym nieco starszym zagwarantowano szereg atrakcji, w tym m.in. warsztaty taneczne, konkursy dla dzieci, itp. Zanim jednak warszawiacy oddali się beztroskim grom i zabawom, część z nich uczestniczyła w uroczystościach oficjalnych, z udziałem najwyższych władz państwowych.

O godzinie 10.30, w Łazienkach Królewskich Prezydent RP Bronisław Komorowski razem z żoną Anną zasadzili „Dąb Wolności”. Towarzyszyli im m.in.: były prezydent Aleksander Kwaśniewski, dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie Tadeusz Zielniewicz, przedstawiciele Kancelarii Prezydenta i Premiera oraz dwoje „niepolitycznych”, lecz wyjątkowych gości. Rówieśnik polskiej wolności – dwudziestopięcioletni Przemysław Kucharski, urodzony 4 czerwca 1989 roku oraz reprezentująca 10-latków urodzonych 1 maja 2004 roku Maria Szołajska.

– Nasze członkostwo w UE to kamień milowy na drodze poprzez polską wolność. Zawdzięczamy to sobie, własnej pracy i własnemu wysiłkowi – zaznaczył Prezydent.

„Dęby Wolności” zostaną posadzone w całej Polsce dla upamiętnienia 25 rocznicy czerwcowych wyborów. Dzisiejszym wydarzeniem Prezydent zainaugurował ową akcję.

Chwilę potem oficjalne uroczystości przeniosły się do Amfiteatru, gdzie do obecnych prezydentów - Bronisława Komorowskiego oraz Aleksandra Kwaśniewskiego dołączył także Lech Wałęsa. W krótkich przemówieniach podkreślano ogrom pracy, jaki wykonała Polska na swej drodze do wolności oraz szereg ważnych, potrzebnych i pozytywnych zmian, jakie po wstąpieniu do UE w naszym kraju zaszły. Podkreślano, że 89% obywateli akceptuje członkostwo Polski w Unii i widzi jego dobre skutki. Niejednokrotnie zachęcano również do wzięcia udziału w zbliżających się wyborach – Zachęcam, abyśmy szanując dorobek Unii wzięli udział w wyborach (…) poszli i oddali głos – podkreślił Bronisław Komorowski.

Zebrani w warszawskich Łazienkach Królewskich mieli okazję wsłuchać się w koncert orkiestr: Garnizon Warszawa, OSP Nadarzyn oraz Orkiestry Reprezentacyjnej Policji. Mogli obejrzeć występy na hipodromie: kadryla konnego Akademii Sztuki Jeździeckiej i Szwadronu Honorowego 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. Płk. J. Kozietulskiego. Najmłodsi z zaciekawieniem słuchali europejskich baśni, które opowiadał Michał Malinowski z Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści. Uczyli się tańczyć, brali udział w licznych grach i konkursach.

Wyjątkowo proeuropejskich nastrojów nie zabrakło także na Placu Zamkowym, gdzie oprócz pikniku odbyła się również inauguracja Otwartych Dni Funduszy Europejskich. Na miejscu rozstawiono dwa namioty sferyczne oraz Mobilne Miasteczko Ruchu Drogowego, w których beneficjenci funduszy unijnych prezentowali swe projekty – współfinansowane przez europejskie pieniądze.

Zebrani na Placu Zamkowym mogli zobaczyć pracę drukarek 3D, wystawy fotografii i interaktywne pokazy. - Fundusze unijne przeznaczane są nie tylko na drogi i mosty, ale także na wiele innych ciekawych projektów i działań, które dziś możemy obserwować – przekonywali organizatorzy.

Na Krakowskim przedmieściu zaprezentowali się także artyści A3Teatru, którzy w ramach projektu „Warto wiedzieć, że …. – Fundusze Europejskie wokół nas” przygotowali spektakl „Zmysły”, happening familijny „Wietrzenie głów” oraz kolorową strefę relaksu, z quizami dla dzieci i dorosłych.

Obchody 10 rocznicy wejścia Polski do Unii zwieńczył koncert „Tu bije serce Europy”, w którym zaprezentowała się liczna gwiazd polskiej sceny muzycznej, m.in.: Edyta Górniak, Maryla Rodowicz, Kayah, zespół Blue Cafe i inni.

*     *     *

Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej to niewątpliwie jeden z najważniejszych momentów najnowszej historii naszego państwa. Choć skutki integracji nie wszystkim wydają się pozytywne (co widać było na oddalonym kilka kilometrów Placu Zbawiciela), nie da się ukryć, że są zauważalne. Wczorajsze obchody przyciągnęły wielu ludzi, zarówno młodszych jak i starszych. Nie kryli zadowolenia z tego co udało się osiągnąć Polsce. Otwarcie doceniali wysiłek tych, którzy na ów sukces zapracowali.  

 

Zdjęcia: PolitykaWarszawska.pl

 

ZOBACZ TAKŻE:

Lewica świętuje 1 maja 

Narodowcy przeciw UE oraz tęczy

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...