Piotr Ikonowicz utworzył nową partię

Wiktor Raczkowski    2014-05-06 08:08:20

– Chcemy stworzyć siłę polityczną dla milczącej większości społeczeństwa – mówił na początku 2014 roku Piotr Ikonowicz. Po pięciu miesiącach przygotowań swoje zapowiedzi postanowił przekuć w czyny. 2 maja w Warszawie odbył się kongres założycielski nowej partii – Ruchu Sprawiedliwości Społecznej.

Do założenia nowego ugrupowania przyczyniły się – jak mówił sam Ikonowicz – doświadczenia wyniesione z funkcjonowania kierowanej przez niego Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej, która niosła pomoc osobom ubogim i wykluczonym. - Działając przez wiele lat w Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej stwierdziliśmy, że bez zmian systemowych nie pomożemy tym wszystkim ludziom – tłumaczył.

Uczestnicy kongresu założycielskiego Ruchu Sprawiedliwości Społecznej podkreślali, że powstanie nowej partii jest koniecznością, ponieważ dotychczas istniejące ugrupowania niczym się od siebie nie różnią i solidarnie reprezentują interes wielkich korporacji, a nie zwykłych ludzi. –  Te partie, które są, to są biura pośrednictwa pracy dla kolesi, to są meliny, w których załatwia się ciemne interesy dla wielkiego kapitału – mówił Ikonowicz na pierwszomajowym pochodzie. Dzień później, podczas kongresu, dodawał, że zawód polityka współcześnie postrzegany jest jako „coś pomiędzy złodziejem a sutenerem”.

Dlatego nowa partia ma być wolna od zawodowych polityków, a w jej szeregi – wedle zapowiedzi – wchodzić mają reprezentanci szerokich mas społecznych: pielęgniarki, sprzątaczki, ochroniarze, emeryci itd. –  Musi się pojawić ugrupowanie, które sprawi, że zwykli ludzi pójdą na wybory bez wstydu, ze wybierają koleje ugrupowanie, które ich będzie gnębić – przekonywał lider RSS. Partia będzie skupiała się przede wszystkim na walce o sprawiedliwy i demokratyczny system polityczno – gospodarczy oraz obronie praw obywateli. Wedle zapowiedzi uczestników kongresu Ruch Sprawiedliwości Społecznej będzie dążył do zaprowadzenia socjalizmu XXI wieku.

–  My chcemy iść po władzę, aby ją oddać ludziom, chcemy wprowadzić obligatoryjność referendów, my chcemy doprowadzić do bardziej bezpośredniej demokracji i aby liczono się z tymi ludźmi, z którymi nikt się nie liczy – mówił Ikonowicz. Pierwsze propozycje RSS znane były już przed zjazdem. Chodzi o zmiany w kodeksie pracy, które eliminowałyby umowy śmieciowe oraz poprawiały pozycje związków zawodowych, a także projekt ustawy o ochronie praw lokatorów i przeciwdziałaniu bezdomności. Ten drugi projekt ma między innymi zakazywać eksmisji na bruk osób, które nie są w stanie pozwolić sobie na mieszkanie na rynku. Wiadomo też, że członkowie Ruchu Sprawiedliwości Społecznej wesprą górników, którzy na 19 maja zaplanowali swój protest w Warszawie.

W kongresie udział wzięło około 200 osób z całej Polski. Wśród gości znaleźli się: Wanda Nowicka (niezrzeszona), Anna Grodzka (Twój Ruch), Agnieszka Grzybek i Adam Ostolski (Zieloni) oraz Mateusz Piskorski (Samoobrona).

 

Źródła: Pap. Lewica.pl, własne

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...