Profesor Krasnodębski inauguruje kampanię do PE

Dagmara Woś    2014-05-09 07:50:05

Na dwadzieścia dni przed wyborami do Parlamentu Europejskiego swoją kampanię zainaugurował profesor Zdzisław Krasnodębski, kandydat Prawa i Sprawiedliwości w okręgu warszawskim. W spotkaniu z sympatykami PiS uczestniczyli również przewodniczący klubu parlamentarnego PiS Mariusz Błaszczak i niedawny kandydat PiS na premiera "rządu technicznego" prof. Piotr Gliński.

W kampanii wyborczej politycy Prawa i Sprawiedliwości wielokrotnie podkreślają, że ich kandydaci do europarlamentu w przeciwieństwie do „celebrytów” z innych partii stanowią iście ekspercie grono. Profesor Zdzisław Krasnodębski w ową narrację doskonale się wpisuje. Socjolog, filozof, doktor habilitowany nauk humanistycznych wykładający na prestiżowych uczelniach zarówno w kraju jak i za granicą. Jego dorobek naukowy jest imponujący. Polityczny zaś – poza drobnymi epizodami w okresie rządów braci Kaczyńskich – dopiero zaczyna być budowany.

Na poniedziałkowej konferencji prof. Krasnodębski przekonywał, że Parlament Europejski nie jest parlamentem w ścisłym znaczeniu tego słowa, co traktuje jako zaletę, której ani on, ani inni politycy PiS-u wcale nie chcą zmieniać. Dlaczego? Odpowiedź – zdaniem profesora – jest prosta. Byłby to bowiem sygnał, iż Unia Europejska przekształca się w państwo, którym w istocie nie jest.  Krasnodębski podkreślał, że PE to ważna instytucja, na arenie której kształtuje się europejska świadomość. – Jest to odpowiednie forum do tego, by zainteresować Europę sprawami Polski, która wymaga poważniejszego traktowania – mówił.

Według profesora wybory europejskie są ważne również w polityce krajowej, ponieważ istnieje potrzeba przełamania pewnej bariery psychicznej. – Sondaże są coraz lepsze i mamy nadzieję, że zwycięstwo w tych wyborach rozpocznie nasz marsz ku innym zwycięstwom – tłumaczył.  

Członkostwo Polski w Unii Europejskiej budzi stosunkowo skrajne emocje. Część uważa, że im więcej UE tym lepiej, a część chce wręcz rozwiązania tejże struktury. – My jako kraj możemy wprawdzie z Unii wystąpić, ale Unia Europejska ewoluuje, zmienia się i jest geopolityczną realnością – przekonywał. Należy zatem dążyć do tego, aby głos Polski był na arenie międzynarodowej równie ważny, co głos innych państw. 

W walce o zmiany

Na konferencji kandydat PiS-u dokładnie określił obszar działalności, w którą – jako europoseł – chciałby się zaangażować. Według złożonej deklaracji, będzie działał głównie na rzecz równorzędności państw narodowych. Opowieści o wystąpieniu z Unii są zwykłą fikcją polityczną, a Prawo i Sprawiedliwość nie jest partią fantastów, ale realistów, którzy chcą w istniejących warunkach realizować interesy Polski – przekonywał.
Poza tym interesuje mnie polityka historyczna – mówił dalej – Będę starał się m.in. o to, aby sformułowanie typu "polskie obozy koncentracyjne" było równie karalne jak np. "kłamstwo oświęcimskie", gdyż uważam, że szacunek dla ofiar wymaga również poprawnej identyfikacji sprawców. Wedle słów profesora właśnie z polityki historycznej wynikają pewne decyzje, kapitał symboliczny danego narodu i przekłada się na jego pozycję polityczną i gospodarczą.Musimy pilnować tego i uczyć szacunku dla Polski również tych, którzy rzekomo chcą się z nami jednać i prowadzić z nami dialogdodał.

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...