Tydzień pod znakiem tęczy

Adam Kielar    2014-05-10 09:40:09

Ponad 60 proc. warszawiaków uważa, że to dobrze, iż na pl. Zbawiciela znajduje się tęcza – wynika z sondażu PBS dla Fundacji Batorego oraz Funduszu mediów, a którego wyniki opublikowane zostały przez „Gazetę Wyborczą”. Tylko 19 proc. mieszkańców stolicy jest odmiennego zdania, natomiast 20 proc. nie ma w tej sprawie jednoznacznej opinii.

Warszawiacy za tęczą

Ankietowanym postawiono kilka pytań związanych z tęczą, między innymi o to z czym im się kojarzy (o każde skojarzenie pytano osobno). Dla 74 proc. badanych skojarzeniem jest "coś radosnego", 64 proc. odpowiedziało, że po prostu ze zjawiskiem na niebie, 63 proc. "z tolerancją wobec wszystkich ludzi", a 46 proc. wskazało prawa na prawa osób homoseksualnych.

W kolejnym pytaniu ankietowani mieli odpowiedzieć co myślą o tęczy (ale już tej konkretnej na pl. Zbawiciela). Można było wybrać tylko jedną odpowiedź. 39 proc. badanych wskazało, że instalacja ożywia i rozwesela Warszawę, 28 proc uważa, że zachęca do otwartości i tolerancji, 19 proc. że niepotrzebnie prowokuje ludzi, natomiast zdaniem 8 proc. pytanych tęcza nachalnie promuje homoseksualizm.

W dalszej części badający pytali o odczucia, które budzą odbudowa i niszczenie tęczy. Ankietowani mogli wybrać dowolną ilość odpowiedzi. W kwestii odbudowy najpopularniejsze były satysfakcja (43 proc.) oraz obojętność (33 proc.), natomiast niszczenie tęczy budzi przede wszystkim oburzenie (54 proc.) oraz wstyd (41 proc.)

Autorzy badania zapytali jeszcze o to czym dla ankietowanych jest niszczenie tęczy (możliwa była dowolna ilość odpowiedzi). Najczęściej wybieranymi były bezmyślne chuligaństwo (60 proc.) oraz wyraz nietolerancji i nienawiści (39 proc.) Zdaniem 18 proc. badanych niszczenie instalacji na pl. Zbawiciela to wyraz frustracji, a 8 proc. uważa to za manifestację wartości patriotycznych.

Sondaż PBS przeprowadzono 22-28 kwietnia 2014 r. - telefonicznie techniką CATI na reprezentatywnej próbie 501 mieszkańców/ek Warszawy, kontrolowanej ze względu na płeć, wiek i wykształcenie.

Grafikę przedstawiającą kompletne wyniki badania można znaleźć tu.

Kolejna próba podpalenia

Tymczasem już trzeciego maja, a więc dwa dni po ponownym otwarciu instalacji, doszło do kolejnej próby podpalenia tęczy.

Około godziny 22 na pl. Zbawiciela podjechał na rowerze 30 letni mężczyzna, którego później zidentyfikowano jako Tomasza B. Zaczął oblewać tęczę łatwopalną substancją (prawdopodobnie podpałką do grilla) i próbował podpalić ją za pomocą zapalniczki. Nie wyrządził praktycznie żadnych szkód – okopconych zostało ledwie kilka kwiatków. Niedoszły podpalacz trafił izby zatrzymań. Za usiłowanie uszkodzenia mienia znacznej wartości może mu grozić nawet 5 lat więzienia. Prokuratura wszczęła śledztwo.

„Bombardowanie miłością”

Fot. Fanpage warszawskich Zielonych

Przeciwnicy tęczy niedawno zainicjowali nową formę protestu przeciwko instalacji. Publikują w Internecie zdjęcia, na których w stronę tęczy pokazują środkowy palec. Warszawscy Zieloni postanowili odpowiedzieć przeciwnikom kontrowersyjnej instalacji i we wtorek także pojawili się na pl. Zbawiciela. – Warszawscy Zieloni bombardują miłością po tym jak Ruch Narodowy zainicjował akcję robienia zdjęć ze środkowym palcem z tęczą w tle. Tęcza zostaje! – czytamy na ich facebookowym profilu. – Wszystko w kontrze do nazioli, którzy robią sobie słitfocie z fakami z tęczą w tle. Oni hejtersko, a my bombardujemy miłością!. W podobnym tonie brzmi opis wydarzenia na Facebooku. – Robimy zdjęcia na tle tęczy i wrzucamy na facebooka! WOLNOŚĆ! RÓWNOŚĆ! TOLERANCJA! Najpiękniejsza instalacja artystyczna w Warszawie i najlepiej wydane pieniądze publiczne! Chcemy żeby została z nami na zawsze! - zachęcają organizatorzy.

„Debata” w barze Studio

W czwartkowy wieczór w Barze Studio w Pałacu Kultury odbyła się dyskusja na temat tęczy pt. „od Tęczy do nienawiści”. Wzięły w niej udział między innymi prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz, a także autorka instalacji Julita Wójcik. Nie zaproszono natomiast nikogo z przeciwników obecności instalacji na Pl. Zbawiciela. Nie spodobało się to m. in. Łukaszowi Walczakowi, przewodniczącemu warszawskiej organizacji Młodzieży Wszechpolskiej oraz kandydatowi RN do Parlamentu Europejskiego, który w wydanym oświadczeniu mocno skrytykował taką formę dyskutowania i wezwał do uczciwej debaty: – Jeśli macie choć trochę odwagi, ogłoście debatę w miejscu publicznym, zaproście przedstawicieli narodowych w stosunku liczebnym 50-50 do Was, zaproście media i załatwcie transmisję na żywo w mediach głównego nurtu. Jeśli tego nie zrobicie – to pozostaniecie dla nas zwykłymi, strachliwymi tchórzami finansowanymi z publicznych pieniędzy. – napisał Walczak do organizatorów spotkania.

Podczas samej debaty prezydent Warszawy przypomniała swoje wcześniejsze zapowiedzi, że instalacja będzie odnawiana za każdym razem, gdy zostanie zniszczona. Palenie czegokolwiek w przestrzeni publicznej wywołuje u niej skojarzenia z "czasem nazistowskim". 

Hanna Gronkiewicz-Waltz wspomniała, że tęcza jest dziełem sztuki jak każde inne, może budzić kontrowersje i nie każdemu musi się podobać. Przypomniała, że podobnie było w przypadku stojącej na rondzie de Gaulle'a palmy autorstwa Joanny Rajkowskiej. Podkreśliła przy tym, że osoby, którym "Tęcza" się nie podoba, nie muszą chodzić na plac Zbawiciela.

O ile można podzielać opinię pani prezydent w sprawie wrażeń estetycznych, o tyle trudno przyjąć jej konkluzję "wykluczającą" niemałą wcale część mieszkańców Warszawy. Taka wypowiedź z pewnością nie pomoże w wygaszeniu sporu, który co raz rozgrzewa emocje warszawiaków. Myślę, że warto pomyśleć wreszcie o przeprowadzeniu obszernych konsultacji społecznych. 

 

Źródła: gazeta.pl, Onet.pl, pikio.pl, PAP, narodowcy.net

Zdj. główne - Wikipedia

Zobacz także:

Narodowcy przeciw UE oraz tęczy

Liderzy Ruchu Narodowego zatrzymani za blokadę odbudowy tęczy

Tęcza wraca na Pl. Zbawiciela

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...