Ankieta wyborcza Polityki Warszawskiej: Jarosław Krajewski (Prawo i Sprawiedliwość)

Paweł Krulikowski    2014-05-12 12:53:26

Kolejnym "przesłuchanym" w przedwyborczej ankiecie Polityki Warszawskiej jest radny Jarosław Krajewski. Numer 3 na liście Prawa i Sprawiedliwości.

Dlaczego startuje Pan do Europarlamentu?

Potrzebujemy ludzi odważnych i skutecznych, którzy będą potrafili walczyć o interesy Polski w  Parlamencie Europejskim. Swoją dotychczasową działalnością udowodniłem, że wiem, jak bronić interesu publicznego i nie brakuje mi determinacji, aby realizować swoje obietnice. Swoje dotychczasowe doświadczenie zawodowe - m.in. z pracy w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej oraz Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego, a także z dwóch kadencji w Radzie m.st. Warszawy, chciałbym wykorzystać w pracy na rzecz Polski w Parlamencie Europejskim. 

Jaka powinna być pozycja Polski w UE?

Polska, jako jedno z największych państw w UE, powinna mieć znaczny wpływ na decyzje i kierunki rozwoju Wspólnoty, a zarazem być liderem w Europie Środkowo-Wschodniej. Prowadzona przez rząd Donalda Tuska polityka zagraniczna to czas straconych szans i niewykorzystanego potencjału naszego kraju. Platforma Obywatelska wpada w samozachwyt i wmawia Polakom, że w Unii Europejskiej staliśmy się zieloną wyspą. Miliony Polaków, którzy wyemigrowali za pracą z kraju myśli jednak inaczej. Słabość obecnej władzy widać również w czasie kryzysu na Ukrainie, kiedy rząd nie mając pomysłu na realne działania zasłania się propagandą sukcesu, chwali rozmowami, spotkaniami i apelami, które nie przynoszą większego skutku. To, że politykę zagraniczną można prowadzić skuteczniej pokazał Prezydent RP Lech Kaczyński, który w czasie kryzysu w Gruzji potrafił zjednoczyć wiele państw i zatrzymać Rosję. Brakuje nam takiego męża stanu, który przywróciłby Polsce rolę lidera. Pozostaje jednak jego testament polityczny, który powinniśmy wypełnić. Tego wymaga polska racja stanu. 

Czy powinniśmy przyjąć Euro?

Jestem za pozostawieniem polskiej waluty, ponieważ popieram suwerenną politykę gospodarczą Polski. 

Jaka Europa - więcej integracji czy więcej izolacji?

Jestem zwolennikiem Europy Ojczyzn. Ojciec św. Jan Paweł II przed naszym wstąpieniem do Unii Europejskiej powiedział wyraźnie: Polska potrzebuje Europy, ale i Europa potrzebuje Polski. Chciałbym, aby Unia Europejska pozostała związkiem państw na dotychczasowych zasadach, zgodnie z duchem Ojców Założycieli Wspólnot Europejskich. Większą integrację widziałbym w obszarze polityki energetycznej, szukaniu dywersyfikacji źródeł energii, bo na tym opiera się również nasze bezpieczeństwo. 

Czy powinniśmy stworzyć europejską armię?

Polska jest członkiem NATO, w ramach którego powinna rozwijać i umacniać swoją pozycję militarną. Nie widzę potrzeby dodatkowych tworów. Lepiej skupić się umacnianiu obecnych sojuszy. 

Jaki jest największe obecnie wyzwanie dla Unii Europejskiej?

Państwa Unii Europejskiej, podobnie jak Polska, zmagają się z kryzysem demograficznym. Spadek dzietności wśród Europejczyków będzie miał poważne skutki społeczne i gospodarcze, dlatego opowiadam się za prowadzeniem europejskiej polityki prorodzinnej, wspierającej wszystkie rodziny, a szczególnie rodziny wielodzietne. Druga kwestia, to potrzeba stworzenia wspólnej, solidarnej polityki energetycznej Unii Europejskiej, która uchroni nasze państwa przed traktowaniem dostaw surowców jako elementu gry politycznej.

Źródło zdjęcia: www.facebook.com/wybierzKrajewskiego

Zobacz poprzednie ankiety:


Krzysztof Bosak (Ruch Narodowy)

Jacek Kurski (Solidarna Polska)

Wojciech Olejniczak (Sojusz Lewicy Demokratycznej)

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...