Kto pojedzie do Brukseli? Typuje Karol Szyszko

Karol Szyszko    2014-05-11 09:32:01

Gdyby wybory do Parlamentu Europejskiego przeprowadzano tylko w Warszawie, to zdecydowanym zwycięzcą okazałaby się Platforma Obywatelska. Chęć oddania głosów na PO deklaruje jedna trzecia mieszkańców stolicy. Stabilnie wyglądają notowania PiS. Głosowanie już za 2 tygodnie, spróbujmy wytypować przyszłych zwycięzców.

Sondaże, prognozy, wykresy…

Z ostatniej prognozy wyborczej przygotowanej przez IBRIS Homo Homini dla RMF FM, Interii i "Rzeczpospolitej" wynika, że przynajmniej w Warszawie Platforma Obywatelska nadal utrzymuje bezpieczną przewagę nad swoim głównym rywalem. Oddanie głosu na PO deklaruje co trzeci warszawiak (33,3%), Prawo i Sprawiedliwość popiera 26,2% Warszawiaków. Pozostali zawodnicy znacznie odstają od peletonu. Próg wyborczy mają szanse przekroczyć jeszcze tylko trzy komitety: SLP-UP z wynikiem 9,8%, Kongres Nowej Prawicy  6,3%, a stawkę zamyka koalicja ETPR z poparciem 6,2% głosów.

Respondenci IBRIS HH poproszeni zostali również o wskazanie, na którego spośród liderów list wyborczych oddaliby swój głos. Oczywiście, najwyższy wynik uzyskała prof. Danuta Hübner (PO), tuż za nią prof. Zdzisław Krasnodębski (PiS). Oboje uzyskali poparcie zbliżone do wyników swoich komitetów, zresztą tak, jak większość pozostałych „jedynek”. Spośród liderów mniejszych partii na uwagę zasługuje Ryszard Kalisz. Uzyskał on 10,3% głosów, czyli prawie dwukrotnie więcej niż wynosi deklarowane w sondażu poparcie dla jego komitetu.

Z przygotowanej przez Marcina Palade prognozy podziału mandatów wynika, że w Warszawie możemy liczyć w sumie na 7 mandatów. Palade wyliczył, że PO i PiS uzyskają po 2 mandaty, pozostałe trzy komitety rozdysponują między sobą po 1 mandacie. Oczywiście, ostatecznie o ich liczbie zdecyduje frekwencja w Warszawie i pozostałych 12 okręgach wyborczych.

Prawdziwa wygrana nie dla największych

Prognozowane zwycięstwo Platformy Obywatelskiej w  Warszawie nie jest zaskoczeniem, tu Platforma zawsze uzyskuje bardzo dobry wynik. Znaczący jest jednak spadek poparcia dla tej formacji. W ostatnich wyborach europejskich PO wręcz zdeklasowała rywali zdobywając co drugi głos w stolicy. Obecna prognoza jest o 20 punktów procentowych niższa. Dla porównania, poparcie dla PiS praktycznie stoi w miejscu i jest tylko o 2% wyższe niż 5 lat temu (w 2009 wyniosło 23,79%).

Oznacza to, że jeśli nawet Platforma uzyska najwyższy wynik wyborczy, to nie będzie się mogła czuć prawdziwym zwycięzcą. Sukcesem PO będzie utrzymanie 3 mandatów w stolicy. To może okazać się bardzo trudne, a co pokazują sondaże, szanse są wręcz iluzoryczne. Natomiast, dla PiS nagrodą pocieszenia za drugie miejsce będzie zdobycie dwóch mandatów, czyli o jeden więcej niż za poprzednim razem. Prawdziwym zwycięzcą w Warszawie może okazać się KNP. Jeśli, po pierwsze: przekroczy próg wyborczy, a po drugie: przegoni ETPR, to będzie czarnym koniem tych wyborów i może jeszcze sporo namieszać podczas zbliżających się kolejnych elekcji.

Kto zdobędzie mandat?

W przypadku małych partii i komitetów sytuacja jest dość klarowna. Jeżeli będą brały udział w podziale mandatów, to na 99,99% zgarną je liderzy list. Ryszard Kalisz, Wojciech Olejniczak, Paweł Kowal czy Jacek Kurski to mocne polityczne nazwiska i na pewno przyciągną najwięcej głosów na swoich listach wyborczych. Lider KNP Michał Marusik i Grzegorz Benedyktyński z PSL, to osoby mniej znane szerokiej opinii publicznej, ale też powinni wyprzedzić pozostałych kandydatów ze swoich komitetów.

Ciekawie zapowiada się walka o mandaty wewnątrz dwóch największych partii. Platforma Obywatelska postawiła w Warszawie na obecnych europosłów, parlamentarzystów i byłego ministra. Ja już wspomniałem, utrzymanie przez PO obecnego stanu posiadania będzie bardzo trudne. Partia zapewne straci jednego reprezentanta z Warszawy. Moim zdaniem o mandat nie musi się martwić prof. Danuta Hübner. Jest w Warszawie bardzo popularna i szanowana, w ostatnich wyborach zdobyła ponad 310 tys. głosów. Bój o drugą lokatę rozegra się pomiędzy Michałem Bonim i Pawłem Zalewskim. Według mnie, Boni pomimo drugiego miejsca na liście ostatecznie zdobędzie mniej głosów niż kandydujący już po raz drugi z Warszawy, obecny europoseł Zalewski. Były szef MAC ma zbyt duży elektorat negatywny tymczasem, koncyliacyjny Zalewski robi wrażenie profesjonalisty i budzi zaufanie wyborców.

W przypadku komitetu Prawo i Sprawiedliwość mamy do czynienia z inną sytuacją niż w PO. Liderem listy jest debiutujący w roli kandydata prof. Zdzisław Krasnodębski, bez doświadczenia wyborczego i ze skromnym zapleczem. Mocnym punktem listy może okazać się tymczasem Marek Jurek startujący z 5. miejsca. Kto wie, może przebije nawet lidera? Już w 2009 roku startując z własnego komitetu zdobył w Warszawie prawie 34 tys. głosów. Jego słabą stroną jest na pewno brak środków na kampanię, ale atutem znane nazwisko. Rzutem na taśmę na liście znalazł się znany warszawski poseł Artur Górski. Prężnie w terenie pracuje radny Jarosław Krajewski. Nie można zapominać też o pierwszej kobiecie na liście, Hannie Foltyn-Kubickiej, przysłanej do Warszawy aż z Gdańska. Moim zdaniem, ostatecznie mandaty do PE zdobędą Krasnodębski i Jurek. Pozostali, szczególnie Foltyn-Kubicka, będą jednak tuż za nimi.

Podsumowanie

Podział mandatów pomiędzy komitety jest już raczej rozstrzygnięty (opierając się oczywiście na wynikach prognoz). Toczy się natomiast wewnętrzna walka w poszczególnych komitetach wyborczych o to, który z kandydatów ostatecznie pojedzie do Brukseli. O ile w przypadku Platformy Obywatelskiej i szeregu mniejszych komitetów można z dużą dozą prawdopodobieństwa wytypować zwycięzców, to w przypadku Prawa i Sprawiedliwości jest to już dużo trudniejsze. Na liście PiS nie ma zdecydowanego lidera, co pozwoli większej liczbie kandydatów (przy odrobinie wysiłku i szczęścia) uzyskać przyzwoity wynik wyborczy. Kto wie, może nawet wystarczający na objęcie mandatu.

źródło zdjęcia: IBRIS Homo Homini dla RMF FM, Interii i "Rzeczpospolitej"

źródła: IBRIS Homo Homini dla RMF FM, Interii i "Rzeczpospolitej", www.palade.pl

ZOBACZ TAKŻE: 

Korwin-Mikke jest jak wirus, a wynik wyborów w Warszawie pozostaje otwarty

Poboży na niedzielę: Europosłowie z Warszawy

Gdzie ci kandydaci? Niemrawa kampania do Parlamentu Europejskiego

Mocna lista Platformy. Kto pojedzie do Brukseli?

Prof. Krasnodębski liderem warszawskiej listy PiS do PE

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...