Tak się robi POlitykę

Paweł Krulikowski    2014-05-11 18:40:50

Tak zwana „afera bemowska” pokazała jak na dłoni, że Platforma Obywatelska znalazła przepis na wychodzenie z politycznych kryzysów niemal bez zadrapania. Przy odrobinie szczęścia i ogromnych zdolnościach medialnych, PO „zasypała” właśnie kolejną wizerunkową wpadkę.

Dymisja jest dobra na wszystko. Do takiego motta można sprowadzić alarmową strategię Platformy wobec jakichkolwiek politycznych zawirowań. Słynna „afera hazardowa” stała się obowiązującym wzorcem postępowania w przypadku pożarów. Kliszę tę zastosowano w przypadku Bemowa. Kiedy okazało się, że z bagienka, jakie powstało po wyznaniach i oświadczeniach wiceburmistrza Pawła Bujskiego nie da się wyjść klasycznym „to nie my” lub zwaleniem winy na PiS (tudzież na klimat, sorry), nastąpiła rzeź kozłów ofiarnych. Jarosław Dąbrowski, Albert Stoma, Krzysztof Zygrzak i ich polityczni poplecznicy zostali wyautowani. Na jak długo trudno powiedzieć, albowiem pamięć Polaków (a w tym i Warszawiaków) jest krótka. Skompromitowani działacze odsunięci w tymczasowy niebyt powrócą, kto wie czy już nie w najbliższych wyborach.

I tym razem Platformie pomogły zatroskane media. Ogólnopolskie periodyki i telewizje (z chlubnymi wyjątkami w postaci TV Republiki) sprawie Bemowa nie poświęciły nawet w sumie 15 minut. W tym czasie grzano sprawę księdza Lemańskiego, promowano i wyszydzano kandydatów do Europarlamentu czy zastanawiano się nad sensem istnienia tęczy. Oczywiście dodatkowo Platformie służy sprawa Ukrainy, która taką „miniaferkę” zamiata wręcz pod dywan. Owszem, trzeba znać skalę, „first things first”. Ale nikt nie powie mi, że kręcenie wielkiej afery z powodu słynnych 100 tysięcy posła Hofmana czy kilkudziesięciu tysięcy za zegarki ministra Nowaka to sprawy bardziej poważne od samorządowych patologii. Tymczasem te pożyczki i szwajcarskie cyferblaty doczekały się programów u Moniki Olejnik, a Bemowo zainteresowania co najwyżej „Gazety Stołecznej” i portali internetowych. Ot znajcie swoje miejsce w szeregu, samorządowcy.

A przecież oskarżenia Bujskiego i późniejsze ustalenia aktywistów miejskich, wskazują na to, że w najbardziej wysuniętej na zachód dzielnicy Warszawy, Platformersi lokalnego szczebla obracali setkami tysięcy złotych wydawanymi w sposób budzący wątpliwości. Zatrudniali na lewo bliskie sobie osoby, nadmiernie korzystali z przywilejów władzy, służbowych samochodów, komputerów, tabletów. Sprzyjali powstawaniu dziwnych spółek. Załatwiali prywatę. A na sam koniec, w roli wisienki na torcie, wystąpił szantaż „zdradzonego” działacza Bujskiego, który w zamian za pozostawienie go na stanowisku obiecał nie ujawniać nieprawidłowości. I to wszystko okazało się zbyt mało medialne.

W tym przypadku nie zaskoczyłaby mnie sytuacja, w której Jarosławowi Dąbrowskiemu by się upiekło. Zresztą niewiele brakowało. W niemalże tym samym momencie udało się wiceprezydentowi doprowadzić do końca stołeczną śmieciową gehennę, był o krok od obwołania się człowiekiem sukcesu. Tylko ta paskudna sprawa z Bujskim. Warto również pamiętać, że Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz hamletyzowaniem w kwestii odwołania swojego zastępcy zasłużyła na wszelkie nagrody teatralne. „Czekamy aż kontrola wszystko wyjaśni”, deklaracje o zaufaniu do Dąbrowskiego. Potem Wielkanoc i bach. Nie ma wiceprezydenta. Następnie majówka i nie ma bemowskiego zarządu. Posprzątane. Od „pełnego poparcia” do „wynocha i nie wracajcie” (przynajmniej oficjalnie i przynajmniej na razie). Przyznacie Państwo, że czuć w tym rękę kierownika wyższego szczebla niż Pani Prezydent.

Publicystycznie rzecz ujmując – sprawa jest już zamknięta. W tej chwili wszystko w rękach kontroli z Ratusza i stołecznej prokuratury. Tymczasem jednak, jak dowodzi praktyka, to potrwa. Rok? Dwa? Pięć? Po drodze mamy wybory samorządowe i jestem bliski przyjmowania zakładów, że do listopada nie dowiemy się, co tak naprawdę wydarzyło się na Bemowie. Dlaczego wybuchła platformerska kłótnia w rodzinie i jakie były motywy. Złośliwi mawiają, że jeśli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze.

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...