Ankieta wyborcza Polityki Warszawskiej: Jacek Wilk (Kongres Nowej Prawicy)

Paweł Krulikowski    2014-05-13 13:11:39

Dzisiejszym gościem naszej przedwyborczej ankiety jest prawnik Jacek Wilk, kandydat z listy KNP z numerem 2.

Dlaczego startuje Pan do Europarlamentu? 
Jestem prawnikiem, specjalistą z zakresu prawa międzynarodowego oraz prawa Unii Europejskiej. W związku z tym, w swojej codziennej pracy doskonale widzę, jak regulacje Unii Europejskiej negatywnie wpływają na sytuację polskich firm i polskich obywateli. Startuję do Europarlamentu, aby walczyć z szkodliwym prawem, jakie niejednokrotnie tworzone jest w Brukseli oraz bronić interesu Polaków na arenie międzynarodowej.   


Jaka powinna być pozycja Polski w UE? 
Jesteśmy za Europą wolnych narodów. Uważamy, że otwarte granice oraz wspólny rynek to bardzo wymierne korzyści dla Europejczyków. Ale nie potrzeba do tego Unii Europejskiej w jej dzisiejszym kształcie, czyli superpaństwa, jakim stała się po przyjęciu w 2009 roku Traktatu Lizbońskiego. Regulują to Układ z Schengen oraz Europejski Obszar Gospodarczy. Można być członkiem Unii, a nie być sygnatariuszem Układu  z Schengen i na odwrót – Wielka Brytania ma kontrole na granicach, chociaż jest w Unii, a Szwajcaria nie ma, choć w Unii nie jest. Natomiast Norwegia to przykład państwa, które ma wspólny rynek z innymi krajami Europy, pomimo tego, że do Unii nie należy. Dzisiaj Unia Europejska ma negatywny wpływ na gospodarkę Polski. Jak pokazują nasze wyliczenia, bilans 10-lecia Polski w UE to 385 miliardów złotych na minusie. Dlatego jeżeli obecny trend rosnącej biurokracji i ograniczenia suwerenności praw członkowskich będzie się utrzymywał w kolejnych latach, będziemy dążyć do wystąpienia Polski z Unii Europejskiej. Ale nic nie jest pewne! UKIP, czyli brytyjski odpowiednik Nowej Prawicy wygrywa w sondażach mając już ponad 30% poparcia społecznego. W nowej kadencji Parlamentu Europejskiego może być mnóstwo uniosceptyków, więc może uda się jeszcze naprowadzić Unię na dobre tory.   


Czy powinniśmy przyjąć Euro? 
Absolutnie nie. Przyjęcie euro oznaczałoby dla Polski pełne i nieodwracalne uzależnienie się od gospodarek zachodnich, które są na zupełnie innym poziomie rozwoju niż Polska. A dla Polaków wzrost cen podstawowych produktów. Po przyjęciu euro niechybnie czekałby nas los Grecji.   


Jaka Europa - więcej integracji czy więcej izolacji? 
Więcej integracji rozumianej jako swobodna wymiana ludzi, towarów, usług i kapitału. Swobodna, a nie narzucana nam odgórnymi regulacjami przez Brukselę. Piękno Europy to piękno wynikające z różnorodności zamieszkających ją narodów, dlaczego więc dążyć do jednorodności?     


Czy powinniśmy stworzyć europejską armię? 
Absolutnie nie. Wyobraźmy sobie sytuację, kiedy armia europejska postanawia interweniować w Polsce ze względu na napiętą sytuację wewnętrzną i zaczyna strzelać do polskich obywateli. Utworzenie armii europejskiej to zagrożenie dla suwerenności państw europejskich, w tym Polski. Jesteśmy za silną armią i bezpieczną Polską, ale ten cel chcemy osiągnąć modernizując polskie wojsko oraz umacniając współpracę wojskową w ramach NATO, nie zaś tworząc armię europejską.

  
Jakie jest największe wyzwanie dla Unii Europejskiej? 
Powrót do tradycyjnych wartości chrześcijańskich, na jakich została stworzona Europa. Obserwujemy dziś próby niszczenia europejskich tradycji i kultury przez różnego rodzaju grupy nacisku. Będziemy walczyć o powrót Europy do jej pięknych korzeni.   

 

Zobacz poprzednie ankiety:

Krzysztof Bosak (Ruch Narodowy)

Jacek Kurski (Solidarna Polska)

Wojciech Olejniczak (Sojusz Lewicy Demokratycznej)

Jarosław Krajewski (Prawo i Sprawiedliwość)

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...