Piotr Guział: Naszą partią jest Warszawa

Karolina Wiśniewska    2014-05-13 07:54:47

„Warszawa 2044” - taki tytuł nosi projekt przedstawionego wczoraj programu wyborczego Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej. Nowa wizja rozwoju miasta opisana jest w szesnastu blokach tematycznych. Wkrótce trafi w ręce mieszkańców, którzy zadecydują o jej ostatecznym kształcie. Liderzy stowarzyszenia liczą na szereg uwag i postulatów ze strony warszawiaków, bo – jak twierdzą – to ich chcą reprezentować oraz dla nich działać.

Nowa siedziba, nowy program, szereg pomysłów na zmianę miasta i ostra krytyka obecnych rządzących. Chociaż lider WWS Piotr Guział przekonuje, że agitacja wyborcza rozpocznie się dopiero po wakacjach, to w powietrzu wyraźnie czuć atmosferę zbliżającej się wielkimi krokami kampanii samorządowej.

Na zorganizowanej wczoraj, w nowo otwartej siedzibie nieopodal Pl. Zbawiciela, konferencji liderzy stowarzyszenia – Maciej Białecki i wspomniany już Piotr Guział – zaprezentowali program wyborczy. Towarzyszyła im Barbara Jezierska – współautorka dokumentu, była mazowiecka Konserwator Zabytków, a obecnie znana z list PRJG kandydatka do Parlamentu Europejskiego.

Dokument o nazwie „Warszawa 2044” podzielony został na 16 części. Zawiera m.in. „receptę” na gościnne i zielone miasto, przyjazne mieszkańcom urzędy czy też normalność w nieruchomościach. Działacze deklarują w nim stworzenie spójnego systemu drogowego, budowę nowych miejsc parkingowych, a także rozwój nowoczesnych technologii. Opisana w programie Warszawa to miasto, jakie pragnęliby pozostawić swym dzieciom. Obraz który będzie można zobaczyć i poczuć za około trzydzieści lat – stąd też taki tytuł dokumentu.

– Jest to dopiero projekt naszego programu – mówi Maciej Białecki – Chcemy poddać go weryfikacji mieszkańcom, bo ich reprezentantami się czujemy – dodaje. Dokument listownie trafi do rad osiedli i blisko tysiąca organizacji pozarządowych. Zostanie umieszczony także na stronie internetowej i w przestrzeni mediów społecznościowych po to, aby trafił do jak najszerszej grupy wyborców. Uwagi można zgłaszać drogą mailową lub listownie do 28 maja. Liderzy deklarują otwartość na wszelkie zastrzeżenia, ale przestrzegają również, iż nie wszystkie postulaty zostaną uwzględnione. – Jeśli coś będzie kompletnie sprzeczne z naszą wizją miasta nie będzie brane pod uwagę (…). To nie może być koncert życzeń wszystkich warszawiaków, ale wizja, która wykuje się we wspólnej dyskusji – tłumaczył burmistrz.

Podczas konferencji ubiegający się o fotel Prezydenta m. st. Warszawy Piotr Guział nie szczędził ostrych słów krytyki tej, która obecnie ów fotel zajmuje. Wytknięto m.in. brak strategii rządzenia, wizji miasta oraz niezrealizowane obietnice. Lider WWS przekonywał, że prezydent musi być bardziej otwarty, dostępny dla mieszkańców. – Hanna Gronkiewicz-Waltz obiecywała zaangażowanie na rzecz większej partycypacji i obywatelstwa, a tymczasem boi się podzielić władzą nawet z dzielnicami – punktował Guział.

Usiłowano przekonać zgromadzonych, że Warszawa jest miastem , które nie wykorzystuje swego potencjału i nie jest dla innych wzorcem w żadnej dziedzinie, choć ma ku temu predyspozycje. Jedną z głównych przyczyn takiego stanu rzeczy – zdaniem burmistrza Ursynowa – jest brak współpracy oraz jakiejkolwiek mediacji między władzą samorządową, a mieszkańcami. Doskonale obrazuje to awantura związana z kolorową tęczą na Pl. Zbawiciela.

Przedstawiciele stowarzyszenia nie kryją swoich ambitnych planów dotyczących zbliżających się wyborów. Piotr Guział przyznał, że w II turze liczy na zwycięstwo. Wspólnota zaś zamierza zbudować silny, zdolny do współrządzenia Radą Warszawy klub. Na hasła, plakaty i wielką kampanię przyjdzie czas po wakacjach. Na razie WWS działa na wykreowanie sobie wśród mieszkańców pewnej „marki” - Chcemy pokazać, że jesteśmy i działamy. Chcemy pokazać alternatywę dla obecnych polityków – twierdzą liderzy.

Członkowie stowarzyszenia są przekonani, że dzięki wieloletniemu doświadczeniu samorządowemu będą w stanie zmienić miasto na lepsze. Trudno dziś ocenić to czy mieszkańcy podzielają ich entuzjazm. Kampania dopiero raczkuje, więc z prognozami warto się na razie wstrzymać. Pewne jest jednak to, że Warszawską Wspólnotę Samorządową czeka bardzo pracowity okres. Wypracowanie sobie owej „marki”, o której mówili liderzy nie będzie łatwe. Tym bardziej, że konkurencja nie śpi. 

Zdjęcia: PolitykaWarszawska.pl

 

ZOBACZ TAKŻE:

Piotr Guział wraca do gry i rozpoczyna prezydencką kampanię

Piotr Guział: Liczę na drugą turę

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...