Ulicami Warszawy przeszedł "Marsz Szmat"

Adam Kielar    2014-05-17 09:36:09

W sobotnie popołudnie odbył się w Warszawie drugi już „Marsz Szmat”. Uczestnicy i uczestniczki manifestacji protestowały przeciwko przemocy seksualnej i zrzucaniu winy za gwałty na ofiary. W marszu wzięły udział miedzy innymi wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka, Barbara Nowacka, liderka lubelskiej listy Europy Plus – Twój Ruch do PE, działaczka ruchu FEMEN, Inna Szewczenko i tradycyjnie spora reprezentacja Partii Zieloni.

Marsz wyruszył około godz. 16.00 sprzed sejmu. Manifestanci przeszli ul. Wiejską do pl. Trzech Krzyży, a dalej Nowym Światem do Ronda de Gaulle'a, Alejami Jerozolimskimi do Ronda Dmowskiego, ul. Marszałkowską przez Plac Zbawiciela i dalej Mokotowską. Przemarsz zakończył się po godz. 17 w okolicy Ronda Jazdy Polskiej.

Wśród manifestujących przeważały kobiety, część z nich była kolorowo i wyzywająco ubrana - w obcisłe mini spódniczki i kolorowe peruki. Niektóre pod kurtkami nie miały odzieży ani bielizny. Niesiono transparenty, m.in.: "Gwałt to wina gwałciciela", "Nikt nie zasługuje na gwałt", "Moje ciało moje prawo", Po jedenaste - nie gwałć!". Skandowano: "Mówmy nie obrońcom gwałcicieli", "Seks tak - seksizm nie", "Moje ciało, moja zgoda".

– Winę zawsze ponosi sprawca przemocy seksualnej, a nie ofiara, bez względu na to, jak jest ubrana. Trzeba to podkreślać, bo choć to prosta prawda, to ciągle spotykamy się z mitami na temat przemocy seksualnej. – powiedziała przedstawicielka organizatorek Liliana Religa. Dodała, że pozytywnym akcentem ostatniego roku jest uchwalenie zmiany przewidującej, iż wszczynanie śledztw o przestępstwa seksualne nie jest uzależnione już od wniosku ofiary, lecz postępowania te są wszczynane z urzędu.

– Dziś kolejny etap naszej walki przeciw przemocy seksualnej – mówiła z kolei do zgromadzonych Wanda Nowicka. Wicemarszałek Sejmu wezwała do jak najszybszego ratyfikowania konwencji o zapobieganiu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej.

Barbara Nowacka

Przemówienie Inny Szewczenko z organizacji FEMEN próbowała zakłócić grupa mężczyzn z organizacji walczących o prawa ojców. Doszło do głośnej wymiany zdań między innymi z Wandą Nowicką. Mężczyźni zostali zakrzyczani przez uczestników manifestacji.

Marsz Szmat jest organizowany przez kampanię Razem Przeciw Przemocy Seksualnej. Pierwszy marsz przeszedł ulicami stolicy przed rokiem. Koalicja ta, to nieformalna grupa osób, które chcą przeciwstawić się bierności państwa i społeczeństwa wobec wszelkiej przemocy seksualnej. Koalicję wspiera kilka organizacji, m.in. Feminoteka, Fabryka Równości, Krytyka Polityczna i Pozytywna Seksualność.

Marcelina Zawisza i Maciej Konieczny z Partii Zieloni

Idea marszu powstała w Kanadzie, gdzie w 2011 r. aktywistki zorganizowały SlutWalk (marsz szmat). Był on reakcją na wypowiedź policjanta na jednej z uczelni w Toronto o tym, że kobieta, aby czuć się bezpiecznie, powinna unikać ubierania się jak szmata (ang. slut). Pomysł rozprzestrzenił się poza granice Kanady, podobne inicjatywy odbyły się w kilkunastu miejscach na całym świecie.

Sama idea sprzeciwu wobec przemocy seksualnej oraz pobłażania jej sprawcom jest ze wszech miar słuszna. Pytanie tylko, czy taka forma protestu na pewno jest skuteczna i najlepsza.

Źródła: PAP, gazeta.pl, TVN Warszawa

Fot. Marcelina Zawisza, Agnieszka Grzybek

Zobacz także:

Warszawiacy coraz chętniej wsiadają na rowery

Tydzień pod znakiem tęczy

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...