Ankieta wyborcza Polityki Warszawskiej: Kinga Gajewska (Platforma Obywatelska)

Paweł Krulikowski    2014-05-14 08:35:42

W naszym codziennym cyklu ankiet z kandydatami do Europarlamentu dziś gościem jest młoda kandydatka PO, Kinga Gajewska. Numer dziewięć na liście Platformy.

Dlaczego startuje Pani do Europarlamentu?

Jestem sojuszniczką młodych ludzi, którzy wierzą w zdolność Europejczyków do tworzenia, rozwoju i życia w dobrobycie. Jako młody człowiek, który widzi problemy swoich rówieśników na rynku pracy, chcę tworzyć skuteczne rozwiązania zmniejszające bezrobocie poprzez funkcjonowanie w Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych. Choć europejskie debaty wydają się dalekie od naszej codzienności to właśnie Unia Europejska określa 80 proc. przepisów, które bezpośrednio wpływają na życie nasze i naszych bliskich. Wybrałam politykę, ponieważ m.in. dzięki niej można zmieniać otaczający nas świat. Chcę mieć wpływ na poprawę jakości życia w Polsce i Europie.


Jaka powinna być pozycja Polski w UE?

Polska w UE powinna mieć znaczący wpływ. Europa w dobie sytuacji na Ukrainie znalazła się w najpoważniejszym kryzysie od upadku komunizmu. Polska nie ma na bieg wydarzeń wpływu decydującego, ale ten, który ma, jest coraz większy.

W 2013 r. podczas szczytu UE w Brukseli w negocjacjach nad unijnym budżetem otrzymaliśmy łącznie blisko 500 mld zł co stanowi przykład dużego wpływu na politykę unijną. Reprezentanci naszego kraju zasiadają na najwyższych stanowiskach w instytucjach europejskich, a dodatkowo Polska jest pomysłodawcą i liderem w polityce Partnerstwa Wschodniego oraz Unii Energetycznej. Nasza pozycja w UE będzie taka jaka drużyna zostanie wysłana do Europy, dlatego ważne jest by świadomie wybrać najlepszych reprezentantów, którzy najskuteczniej będą zabiegać o interesy Polaków, taką właśnie drużynę stanowią przedstawiciele Platformy Obywatelskiej.


Czy powinniśmy przyjąć Euro?

Dzięki przyjęciu Euro, Polska będzie bezpieczniejsza i to musi być naszym celem, gdyż ekonomicznie powinniśmy dążyć do spełnienia kryteriów konwergencji. Choć jest to na pewno długoletnia perspektywa. Strefa Euro jest bezpieczna. Przetrzymała kryzys lat 2008-2013 i dzisiaj już są odpowiednie mechanizmy zabezpieczające przed zagrożeniami. Warto pamiętać, że, przystępując do Unii Europejskiej, Polska zobowiązała się do przystąpienia do Unii Gospodarczej i Walutowej. Teoretycznie zatem decyzja o członkostwie w UE była jednocześnie decyzją o przyjęciu Euro..


Jaka Europa - więcej integracji czy więcej izolacji?

Jeśli Unia ma spełniać pokładane w niej oczekiwania, musi być unią polityczną, bardziej zintegrowaną niż dziś. Potrzebujemy więcej Europy tam, gdzie państwo narodowe jest bezsilne, oraz mniej ingerencji tam, gdzie jest skuteczne. Europa musi się jednoczyć by być konkurencyjna wobec wielkich mocarstw, jeśli nie chcemy by w przyszłości Europa była starym zapomnianym, nie liczącym się kontynentem.


Czy powinniśmy stworzyć europejską armię?

Według mnie bezpieczeństwo w Europie stanowią: NATO, polska armia i silna pozycja międzynarodowa naszego kraju. NATO jest najbezpieczniejszym sojuszem w historii, w jakim uczestniczy Polska. Jesteśmy też coraz lepiej przygotowani do obrony naszych granic w ramach własnej armii. Nasze wojsko jest dobrze wyposażone i wyszkolone, by wykorzystywać możliwości coraz nowszego sprzętu. Oprócz skutecznych środków obrony bezpieczeństwo Europy wymaga niezależności surowcowej, energetycznej i finansowej. Moim zdaniem nie ma potrzeby tworzenia dodatkowej europejskiej armii.


Największy problem/wyzwanie dla Unii Europejskiej?

UE ma aktualnie wiele wyzwań jak problemy demograficzne, kryzys ukraiński, bezrobocie wśród młodych. Według mnie największym problemem dla Unii Europejskiej jest agresywny ekstremizm. Przejawia się on w różnych formach: skrajnej prawicy albo skrajnej lewicy, separatyzmu lub fanatyzmu religijnego. Po raz pierwszy środowiska skrajne i populistyczne mają tak duży wpływ w parlamentach. W niektórych krajach neonaziści zdobyli mandaty w parlamentach krajowych. Jeśli ten trend się utrzyma w wyborach do Parlamentu Europejskiego, dojdzie do dalszego wzmocnienia tych sił. 

Zobacz poprzednie ankiety:

Krzysztof Bosak (Ruch Narodowy)

Jacek Kurski (Solidarna Polska)

Wojciech Olejniczak (Sojusz Lewicy Demokratycznej)

Jarosław Krajewski (Prawo i Sprawiedliwość)

Jacek Wilk (Kongres Nowej Prawicy)


 

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...