Nowa Prawica o absurdach UE

Adam Kielar    2014-05-14 19:29:24

Warszawscy działacze Nowej Prawicy oraz jej kandydaci do Parlamentu Europejskiego na środowym happeningu pod bramą główną Uniwersytetu Warszawskiego w prześmiewczy sposób skrytykowali Unię Europejską jako organizację pełną absurdów i nonsensów. Wygłosili też kilka „wykładów” zakończonych „egzaminami”.

Młodzi działacze partii Janusza Korwin-Mikkego przedstawili najczęściej cytowane przykłady absurdów unijnych – ślimaka, który jest uznawany za lądową rybę, marchewkę, która jest owocem, śledzia, który jeśli nie ma co najmniej 20 cm długości jest „rybą niestandardową”, a także przypomnieli, że przez pewien czas banany sprzedawane w UE musiały być proste.

Po tym „wykładzie” miał miejsce egzamin. Jego uczestnicy mieli odpowiedzieć na kilka pytań „zgodnie ze zdrowym rozsądkiem”. Przeszkadzał im w tym „urzędnik unijny”, który przekonywał do wyboru odpowiedzi odpowiadającej normom unijnym. Ostatnie pytanie tego testu nie dotyczyło już bezpośrednio prawa UE. Mając do wyboru zdjęcie matki z dzieckiem oraz portret Conchity Wurst mieli zdecydować, która z postaci jest kobietą.  Podczas happeningu odbyły się trzy tury takich „wykładów zakończonych egzaminami”

Po części „akademickiej” głos zabierali kandydaci Nowej Prawicy do Parlamentu Europejskiego. Michał Marusik, numer 1 na liście warszawskiej uważa, że śmianie się z absurdów UE to de facto śmiech przez łzy. – Nam do śmiechu nie jest. Ludzie już nie tysiącami, a milionami uciekają z Polski, bo nie chcą być frajerami i pracować na utrzymanie ogromnej administracji. Dlaczego mamy tylko uciekać? – pytał. – Dlaczego nie możemy pracować w naszym kraju? Przecież Polacy wielokrotnie walczyli o wolność z bronią w ręku i ginęli za nią. Dziś to można osiągnąć kartką wyborczą – tych wszystkich, którzy nas demoralizują, gnębią i zniewalają można odsunąć właśnie za pomocą głosu.

Marusik przypomniał, że jeszcze kilka lat temu Nowa Prawica nie mogła się przebić szerzej do świadomości społecznej, gdyż była blokowana przez media. – Dziś mamy Internet i prawda się przebija do ludzi. Dziś rozpoczyna się podział społeczny – na tych, którzy tkwią w ogłupieniu przez telewizję (głównie państwową) oraz na tych, którzy mają dostęp do rzetelnej wiedzy z Internetu i ich wzywamy, by poszli 25 maja do urn i odpowiednio podziękowali dotychczas rządzącym i wysłali ich do porządnej roboty. Odeślijmy na śmietnik historii, którzy tworzą eurokołchoz. – wezwał.

Jacek Wilk, uczestnik naszej ankiety przedwyborczej, numer 2 na liście KNP, skrytykował instytucje unijne za to, że choć podają się za demokratyczne, w zasadzie takie nie są. – Nawet w Watykanie mamy elementy demokracji, a w UE ich nie ma. – mówił. – Wszyscy poza posłami do Parlamentu Europejskiego – przewodniczący Komisji, Komisarze i inni są mianowani na podstawie jakichś porozumień, pertraktacji w zaciszach gabinetów. Unia jest zaprzeczeniem demokracji, a jej urzędnicy twierdzą, że jest inaczej. Nie wolno oszukiwać ludzi! – grzmiał Wilk. W jego opinii, tzw. eurokraci chcą tylko trzech rzeczy – więcej pieniędzy, więcej władzy oraz mniej odpowiedzialności.

Zdaniem kandydata nr 2 z listy Nowej Prawicy, Polska dopłaca do członkostwa w Unii, wbrew temu co przekazuje „propaganda rządowa”. – Pamiętajmy o tym, że do UE dopłacamy. Nie licząc składek, kar, wpłat na Europejki Bank Centralny, wsparcia dla Grecji (ok. 25 mld zł), nie licząc kosztów unijnej biurokracji, przy których zsumowaniu już wychodzimy na zero, to są jeszcze inne koszty – wynikają one na przykład z tego, że przedsiębiorcy muszą dostosowywać się do regulacji unijnych, co według szacunków kosztuje ok. 20 mld zł rocznie. – wyliczał Wilk. Dodał także, że przed wejściem do Unii polski PKB oraz polski eksport rosły szybciej, niż po wstąpieniu do Wspólnoty.

Zdjęcia: Polityka Warszawska

Zobacz także:

Ankieta wyborcza Polityki Warszawskiej: Kinga Gajewska (Platforma Obywatelska)

Ankieta wyborcza Polityki Warszawskiej: Jacek Wilk (Kongres Nowej Prawicy)

Wyróżnij się albo zgiń!

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...