Ankieta wyborcza Polityki Warszawskiej: Barbara Jezierska (Polska Razem Jarosława Gowina)

Paweł Krulikowski    2014-05-15 12:48:05

Naszym dzisiejszym gościem jest była wojewódzka konserwator zabytków, dzisiaj społecznik i aktywistka miejska Barbara Jezierska. Kandydatka na liście PRJG z numerem trzy.

Dlaczego startuje Pani do Europarlamentu?

Do Europarlamentu powinni startować niezależni eksperci, społecznicy, ludzie z doświadczeniem urzędniczym, dla których procedury prawne nie są obce. Start w wyborach architekta, konserwatora zabytków i społecznika pozwoli wprowadzić nową jakość do polityki zarówno w Polsce jak i w Unii. Nie należę do żadnej partii, startuję w wyborach bez politycznego bagażu. Dlatego nie mam skażonego, jak większość polityków, spojrzenia i poglądów na wiele spraw. Należy unikać polityków uwikłanych w zależności od swoich liderów partyjnych, czy nie mających nic do powiedzenia na forum unijnym, bo na niczym się nie znają, a zdarza się że są kompromitacją dla naszego kraju na arenie międzynarodowej. Zawód polityk w Polsce ma często wydźwięk pejoratywny, kojarzy się z brakiem kompetencji, konformizmem czy serwilizmem. Przede wszystkim zależy mi na Warszawie. Kampania to najlepszy czas na mówienie o najważniejszych tematach. Jestem kobietą, a przyszedł czas na udział kobiet i społeczników w życiu publicznym i politycznym w naszym kraju. Chciałabym również promować Polską kulturę jako narzędzie integracji w Unii. Będę dążyła do demokratyzacji struktur Unii Europejskiej i zwiększenia w nich znaczenia Parlamentu Europejskiego.

 

Jaka powinna być pozycja Polski w UE?

Silna i niezależna. Silniejsza niż dotąd. Przede wszystkim powinna realizować i dbać o własne interesy, dotychczas graliśmy poniżej naszych szans. Należy uczyć się od takich państw jak Niemcy, Francja czy Wielka Brytania. Polska powinna być dumna ze swojej historii, kultury i swojego dziedzictwa narodowego. Posiada ogromny potencjał turystyczny, który powinien być promowany na arenie Unii. Dobrym przykładem może być Berlin, który jest mekką obcokrajowców i turystów z całego świata. Jest miastem otwartym i przyjaznym, pełnym zadbanych i odbudowywanych zabytków, muzeów, dumne ze swojej historii. Miasto zielone, z siecią ścieżek rowerowych i doskonale rozwiązaną komunikacją publiczną.

 

Czy powinniśmy przyjąć Euro?

Nie, ponieważ jest to ostatni element niezależności w kształtowaniu polityki gospodarczej jaki pozostał Polsce. Polska nie jest jeszcze gotowa na taki krok gospodarczo i cywilizacyjnie. Całkowicie uzależni się od niemieckiej polityki finansowo gospodarczej i banku centralnego we Frankfurcie. Stanie się rynkiem zbytu i rezerwuarem taniej siły roboczej. Mamy negatywne przykłady jak Grecja, Hiszpania, Portugalia. Przyjęcie euro powinno być poprzedzone referendum i tylko wtedy kiedy będzie to korzystne dla Polski

 

Jaka Europa - więcej integracji czy więcej izolacji?

Integracja Narodów w solidarności i w równych prawach. Otwarte drzwi do Unii to zasada zapisana w traktacie .

 

Czy powinniśmy stworzyć europejską armię?

Nie . Bezpieczeństwo europejskie powinien zabezpieczać sojusz Północno – Atlantycki. Obronność powinna być domeną NATO, a UE powinna bliżej współpracować z NATO. Należy zakończyć napięcie pomiędzy tymi dwoma organizacjami. Obronność w UE pochłonęłaby kolejne koszty na urzędników, sztaby itd.

 

Jakie jest największe wyzwanie dla Unii Europejskiej?

Największy problem moim zdaniem to nadmierny rozrost biurokracji w strukturach UE. A wyzwanie to realizacja zobowiązań zawartych w traktatach, także tych trudnych dotyczących wspólnego rynku, energii itd. Jest to szczególnie ważne w sytuacji kryzysu sytuacji na wschodzie Europy.

Źródło zdjęcia: www.iochota.pl

 

Zobacz poprzednie ankiety:

Krzysztof Bosak (Ruch Narodowy)

Jacek Kurski (Solidarna Polska)

Wojciech Olejniczak (Sojusz Lewicy Demokratycznej)

Jarosław Krajewski (Prawo i Sprawiedliwość)

Jacek Wilk (Kongres Nowej Prawicy)

Kinga Gajewska (Platforma Obywatelska)

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...