Radni z pasją

Karol Szyszko    2014-05-18 15:01:31

Muzyk punk rockowy, autorka bajek dla dzieci, multimaratończyk, a nawet Komendant I Kompanii – wszyscy są również warszawskimi samorządowcami. Gdy tylko czas im na to pozwala, oddają się bez reszty swoim pasjom. Sprawdźmy, którzy ze stołecznych radnych mają najciekawsze zainteresowania.

Punk

– Muzyka to od ponad dwudziestu lat wielka miłość, bowiem najpierw była muzyka (pierwsze zespoły w szkole średniej), a potem dopiero wykształcenie i samorząd. Na półce ponad 1000 płyt z polskim rockiem i punk rockiem, raz w tygodniu próba, dwa-trzy razy w miesiącu koncert – tak o swojej pasji opowiada radny Marcin Rzońca (TR). Jest współtwórcą grupy Wszyscy Byliśmy Harcerzami, z którą w 2012 nagrał płytę zawierającą stare harcerskie piosenki, okraszone punk rockowym brzmieniem. – Wykonywany obecnie repertuar to wspomnienia i chęć pokazania na nowo starych dobrych numerów – wspomina radny. WBH zagrali już ponad 30 koncertów będąc gośćmi m.in. Przystanku Woodstock 2013, a jedna z ich piosenek ma ponad 100 tys. odsłon na YT.

Artystyczne dusze

Magdalena Czerwosz (PO), po ojcu jest góralką z Łopusznej, z wykształcenia geolog i artysta ceramik. Swoje wyroby prezentowała na ponad 30 wystawach. Jej prace znalazły się w albumie „Polska sztuka dekoracyjna”.  Jest również autorką bajek dla dzieci. Wydała m.in. książeczkę "Syrenki z Warszawy". – To historyjka o trzech małych syrenkach z syreniego osiedla, które znajduje się w okolicach Stadionu Narodowego i Mostu Poniatowskiego  – pisze autorka.

Z kolei radna Maria Szreder (PO) z zawodu i zamiłowania jest nauczycielką muzyki. – Z założonym przez siebie chórem wystawiłam kilka spektakli muzycznych własnego autorstwa, w tym musical „Orfeusz i Eurydyka w Krainie Tęczy”, który grany był 17 razy na warszawskich scenach. – czytamy na stronie UM. Dodatkowo, tworzy programy nauczania muzyki w klasach 1-3 oraz piosenki edukacyjne.

Sportowcy

W Radzie Warszawy zasiada wielu biegaczy. Najwytrwalszym z nich jest zapewne Jarosław Szostakowski, szef klubu radnych PO. – Zacząłem biegać w 2004 roku. Chciałem schudnąć. No i schudłem. Potem co prawda przytyłem, ale bieganie pozostało. – mówi w rozmowie z „Polityką Warszawską”. Jest on zapalonym maratończykiem. Na swoim koncie ma już 54 udane starty  (już w niedzielę zmierzy się z 55.). Jak sam mówi, jego celem jest przynajmniej 100. W wydanym niedawno Leksykonie Polskich Maratończyków figuruje na 687 stronie.

Klubowy kolega Szostakowskiego i jednocześnie przewodniczący komisji Sportu Paweł Lech, oprócz biegania interesuje się nieco bardziej ekstremalną dyscypliną. Jego pasją jest alpinizm. – Oprócz ukochanych Tatr, które przeszedł wzdłuż i w szerz, w ciągu ostatnich 20 lat udało mu się zdobyć Elbrus, Monte Rose, Mont Blanc, Jebel Toubkal (najwyższy szczyt Atlasu) i osiągnąć krawędź Kilimandżaro – czytamy w jego notce biograficznej.

O ile większość radnych o których piszę to pasjonaci-amatorzy, to jest w ich gronie jedna osoba, której grano Mazurka Dąbrowskiego nader często. Mowa o radnym Waldemarze Marszałku (SLD). Jest on 6-krotnym mistrzem świata, 27 razy stawał na podium na świecie i w Europie, a aż 40 razy był mistrzem Polski w sportach motorowodnych.

Historyczno-paramilitarni

Najwięcej historyków i archeologów jest chyba wśród radnych Prawa i Sprawiedliwości. Radny Ochoty Jan Kasprzyk (z wykształcenia historyk) jest zapalonym piłsudczykiem. Od 1998 roku jest prezesem Związku Piłsudczyków i jednocześnie Komendantem corocznego Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej. – Pochodzę z rodziny o głębokich tradycjach niepodległościowych, a więc już od najmłodszych lat wpajana mi była miłość do II Rzeczypospolitej i do Marszałka. W takim klimacie domu rodzinnego wzrastałem: przy piosenkach legionowych i portretach Marszałka, zdobiących ściany domu – opowiedział nam o początkach swojej pasji. Oprócz aktywnej działalności społecznej, radny kolekcjonuje również pamiątki po Marszałku. – Zacząłem jeszcze w liceum od zbierania znaczków, monet, pocztówek z okresu II Rzeczypospolitej. – wspomina. W swoich zbiorach posiada również m.in. oryginalne zdjęcia i karykatury Marszałka. Z kolei inny historyk (i archeolog), radny Pragi Północ Paweł Lisiecki posiada czarny pas w judo. W 1999 roku wraz z reprezentacją UW został Uniwersyteckim Mistrzem Polski.

Na co dzień ubrani garnitury i krawaty, gdy tylko mogą porzucają je dla swoich pasji. I bardzo dobrze, hobby stanowi niezbędny wentyl bezpieczeństwa, pozwalający odreagować stres związany z działalnością w warszawskim samorządzie.
A, że ta praca może być stresująca przekonujemy się niemal codziennie na łamach „Polityki Warszawskiej”.

Żródła zdjęć: www.facebook.com/marcin.rzonca.9; www.facebook.com/jaroslawszostakowski; Jan Kasprzyk

Źródła: własne, www.radawarszawy.um.warszawa.pl, www.czerwosz.pl; www.lisieckipawel.pl, www.se.pl

ZOBACZ TAKŻE:

Radni w sieci

Zarzuty potwierdzone. Radni Warszawy poznali wyniki kontroli na Bemowie

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...