Gorąca debata o reprywatyzacji

Karolina Wiśniewska    2014-05-18 09:45:15

„Jak uporać się z Bierutem?” – odpowiedzi na to pytanie poszukiwali uczestnicy piątkowej debaty dotyczącej reprywatyzacji organizowanej przez stowarzyszenie Inicjatywa Mieszkańców Warszawy. Kwestii ważnej, trudnej, a mimo upływu lat nierozwiązanej. Wypełniona po brzegi sala kawiarni Cafe Niespodzianka, aktywna publiczność i wiele emocji, które nie zawsze da się utrzymać na wodzy. Wśród zaproszonych znaleźli się m. in. prawnicy oraz przedstawiciele miejskich aktywistów. Zabrakło jedynie głosu Ratusza.

W loży prelegentów na piątkowym spotkaniu zasiedli: Jacek Wilk – prawnik i kandydat Nowej Prawicy do PE, Barbara Jezierska – mazowiecka konserwator zabytków w latach 2007-2011 (także kandydatka do PE z ramienia PRJG), związany z kwestiami reprywatyzacji prawnik Jan Stachura oraz miejska aktywistka i działaczka Zielonych Marcelina Zawisza, która jednak szybko opuściła swoje miejsce na scenie i dołączyła do publiczności.

– Chcemy, aby było to w pełni merytoryczne spotkanie. Pozbawione pustych frazesów, jakie słyszymy często w debatach politycznych – zaznaczył na początku prowadzący Antoni Pomianowski. Już po chwili okazało się jednak, że owa „merytoryka” – jakkolwiek ważna i niezwykle potrzebna – ustępuje miejsca zwykłym ludzkim emocjom. Na sali pojawiła się liczna grupa osób reprezentujących środowiska lokatorów i aktywistów. Skandując hasła „Warszawa nie jest na sprzedaż”, „Lokatorzy to nie towar” skutecznie rozgrzali atmosferę na sali. Przyczyną owych kontrowersji była w dużej mierze obecność Jana Stachury. Aktywiści sprzeciwiali się uczestniczeniu człowieka, przez którego – jak przekonywali – setki ludzi trafiło na bruk.

– Jeśli organizujecie debatę o reprywatyzacji, to nie zaprasza się na nią takich ludzi – mówiła Marcelina Zawisza wskazując na jednego z prelegentów. W swojej wypowiedzi podkreśliła też, że przedstawianie lokatorów jako „strona” konfliktu to jedynie pozory. W istocie nikt z ich zdaniem się nie liczy. O zreprywatyzowaniu danej kamienicy dowiadują się długo po fakcie. – W całej sprawie należy postawić sobie pewne priorytety. Podstawowym powinny być prawa człowieka. Te zaś są nieustannie łamane – podsumowała i opuściła grono prelegentów.

Kiedy w końcu udało się ostudzić emocje, głos zabrali zaproszeni goście. Podczas rozmowy starali się znaleźć odpowiedzi na szereg pytań. Dlaczego wciąż nie uchwalono żadnej ustawy reprywatyzacyjnej, jak ocenić tzw. dekret Bieruta i – zgodnie z tytułem spotkania – co zrobić, aby sprawiedliwie się z nim uporać i pogodzić interesy wszystkich stron.

Znany ze swych wolnościowych poglądów Jacek Wilk jasno wskazał najlepszy – jego zdaniem – sposób na rozwiązanie obecnego stanu rzeczy. – Powinno się promować przedsiębiorczość, zwłaszcza w sferze budownictwa i zerwać z biurokratyczną machiną, która uniemożliwia powstawanie nowych mieszkań – przekonywał. Reprezentant Nowej Prawicy starał się prawniczym okiem ocenić dekret Bieruta. Ku niezadowoleniu zgromadzonych aktywistów uznał, że był to bardzo dobry akt. – Dobry, bo zwięzły i sprawny legislacyjnie. Skandaliczne natomiast było to, co się z nim działo potem – wyjaśnił – Obecna władza powinna zaś wypracować pewnego rodzaju „antydekret”, lecz nie jest w stanie tego zrobić.

W wypowiedziach kolejnej prelegentki również nie zabrakło słów krytyki skierowanych w stronę rządzących. Barbara Jezierska podkreślała, że przyczyną nierozwiązanego do dziś problemu reprywatyzacji jest brak woli politycznej, której nie było i nie ma. Jako konserwator zwróciła uwagę na fakt, iż zaniedbania dotykają nie tylko ludzi, ale w znacznej mierze też niszczone zabytki. – Wraz z nimi zamiera nasze dziedzictwo – podkreślała. Pytana o sposoby na rozwiązanie problemu wskazała dwie możliwości. Po pierwsze, miasto powinno budować więcej mieszkań komunalnych, a jeśli to nie jest możliwe, pomóc wykupionym lokatorom dopłacać do czynszu nowym właścicielom. – Mimo wszystko należy pamiętać o tym, aby jednej krzywdy nie naprawiać drugą – dodała na koniec.

Nie da się ukryć, że Jan Stachura miał dużo trudniejsze zadanie, niż jego poprzednicy. Po „specjalnym” przyjęciu zgotowanym mu przez aktywistów, chciał opuścić salę. Ostatecznie jednak – poproszony przez moderatora – pozostał na miejscu. W swych wypowiedziach starał się odpowiedzieć na zarzuty publiczności. – Jeśli zajmuję się lokatorem, który nie płaci podatków, staram się nawiązać z nim kontakt, pomóc uzyskać odpowiednie oświadczenia i zapewnić warunki mieszkaniowe – tłumaczył. Jak nie trudno przewidzieć, argumenty prawnika nie trafiały do społeczników. Do końca spotkania przekonywali zgromadzonych, iż tezy głoszone przez Stachurę są jedynie populistycznymi hasłami, w które nie sposób wierzyć.

W drugiej części dyskusji głos oddano publiczności. Wszyscy chętni mogli zadawać pytania i prezentować własne opinie. Był to także czas, który środowisko Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów oraz Warszawy Społecznej wykorzystało na przedstawienie własnych postulatów. Jednym z głównych jest niewątpliwie potrzeba stworzenia ustawy reprywatyzacyjnej zakazującej zwrotu budynków wraz z lokatorami i zakładającej wypłatę częściowych odszkodowań. Oprócz tego, aktywiści uważają, że miasto powinno domagać się od właścicieli chcących odzyskać budynki zwrotu kosztów ich utrzymania i remontów (wskutek czego handel roszczeniami stałby się nieopłacalny) i przede wszystkim zagwarantować mieszkania zamienne dla lokatorów zreprywatyzowanych budynków.

Warszawscy społecznicy uznali, że debata była nieco „jałowa”. Zaproszeni goście wskazali wprawdzie liczne uchybienia i patologie, z jakimi mamy do czynienia obecnie, ale nie zaproponowali konkretnych rozwiązań. Z drugiej strony, trudno oczekiwać, aby dyskusja o reprywatyzacji była efektywna bez udziału reprezentantów Urzędu Miasta. – Skierowaliśmy zaproszenie do dyrektora Bajko, lecz ani on, ani nikt inny z ramienia miasta nie chciał pojawić się na naszej debacie – tłumaczył prowadzący Antoni Pomianowski.

Zarówno debata w Cafe Niespodzianka, podobnie jak mająca miejsce niedawno Rada Warszawy (poświęcona w dużej mierze właśnie reprywatyzacji) pokazują skalę tego problemu, w którym mimo wszelkich starań trudno uciec od emocji. Tego typu spotkanie uznajemy z reguły za w pełni owocne wtedy, kiedy skłaniają do przemyśleń i przynoszą konkretne wnioski. Czy wobec tego, wczorajszą dyskusję można zaliczyć do udanych? Opinie zdają się być podzielone. Zdaniem organizatorów, była to konkretna, ciekawa i pełna merytorycznych aspektów rozmowa. Natomiast według lokatorów, nie dowiedzieliśmy się z niej niczego nowego. 

Warto jednak wspomnieć o końcowej deklaracji, zgodnie z którą piątkowa dyskusja miała być jedynie swoistym wprowadzeniem do aktywnego działania na rzecz walki z reprywatyzacją. – Będziemy kontynuować to, co rozpoczęliśmy. Chcemy stworzyć spójny i rzetelny program mający na celu pomoc poszkodowanym mieszkańcom – mówił Tomasz Szlązak, kandydat do PE z list PRJG, od początku aktywnie zaangażowany w organizację spotkania. O szczegółach z pewnością dowiemy się już wkrótce. 

 

Organizatorem debaty o reprywatyzacji „Jak uporać się z Bierutem” była Inicjatywa Mieszkańców Warszawy – stowarzyszenie o charakterze ogólnowarszawskim i dzielnicowym, zaangażowane w politykę samorządową oraz pomoc społeczną. Prezesem organizacji jest Piotr Basiński. 

 

Źródło zdjęć: PolitykaWarszawska.pl

 

ZOBACZ TAKŻE:

Jak uporać się z Bierutem? Porozmawiajmy o reprywatyzacji

Od lat 90. do...? Warszawskie reprywatyzacje w zawieszeniu

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...