Ostatni dzwonek kampanii – "eurowyborczy" wtorek

Karolina Wiśniewska    2014-05-19 16:49:40

Kampania powoli się kończy. Po kilkutygodniowych zmaganiach kandydaci nareszcie dobiegają do mety. Przed nimi ostatni moment na zdobycie poparcia. Dla wyborców zaś ostatnia chwila na podjęcie decyzji. Nie wiecie jeszcze na kogo oddać swój głos? Dwa ważne wydarzenia, nad którymi czuwa medialnie „Polityka Warszawska” z pewnością pomogą Wam dokonać wyboru. Już jutro wielka Warszawska Debata Wyborcza w Teatrze Palladium, a zaraz po niej EuroTargi Wyborcze w Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Zapowiada się najważniejszy i najbardziej emocjonujący dzień tej kampanii. Nie może Was zabraknąć!

Warszawska Debata Wyborcza – Teatr Palladium, wtorek, godz. 15.00

Z danych statystycznych wynika, że większość obywateli biorących udział w głosowaniu dokonuje wyboru w ostatniej chwili. Wobec tego, śmiało można stwierdzić, iż Warszawska Debata Wyborcza będzie najważniejszym starciem tej kampanii. Dzięki owocnej współpracy wielu organizacji studenckich* po raz kolejny usłyszymy co mają do powiedzenia liderzy warszawskich list do Parlamentu Europejskiego. Wśród prelegentów znajdą się: Jacek Kurski (SP), Krzysztof Bosak (RN), Wojciech Olejniczak (SLD-UP), prof. Zdzisław Krasnodębski (PiS), Ryszard Kalisz (EPTR), Paweł Kowal (PRJG), Michał Marusik (KNP), Paweł Zalewski (PO) oraz Agnieszka Grzybek (Partia Zieloni).

Kandydaci po raz ostatni postarają się udowodnić, że zasługują na głosy i nie zawiodą zaufania. Z góry warto jednak zapowiedzieć i przestrzec jednocześnie, iż tym razem poprzeczka będzie postawiona znacznie wyżej niż w poprzednich tego typu spotkaniach. Warszawscy wyborcy widzieli bowiem już niejedną debatę i uważnie przysłuchiwali się wielu przedwyborczym wystąpieniom. Niektóre populistyczne „przechwałki” znają zatem już wystarczająco dobrze. Tym razem liczymy na to, że usłyszymy realne polityczne plany naszych polityków i upewnimy się, iż nasze głosy oddane 25 maja nie będą zmarnowane. Panie i Panowie, pora na konkrety!

Nie zabraknie także tematu samej kampanii, o której można by mówić wiele – zarówno złego, jak i dobrego. Na kilka dni przed jej finiszem warto ją jednak podsumować. Próbę owego bilansu poczynią jutro prelegenci. Nad przebiegiem debaty czuwać będzie prowadzący redaktor Marek Magierowski.

Organizatorami Warszawskiej Debaty Wyborczej są: Samorząd Studentów UW, Młodzi dla Polski, Samorząd Studentów INP UW, Samorząd Studentów IE, Forum Młodej Warszawy, Koło Naukowe „Ars Politica”, Alternatywa Studencka, Forum Młodych Lewiatan i Klub Debat Oksfordzkich.

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

EuroTargi Wyborcze, Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Start – godz. 16.00.

Kiedy już wysłuchamy uważnie oferty politycznej warszawskich liderów, warto przenieść się do znajdującego się nieopodal Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Tam przekonamy się, co do powiedzenia mają nieco młodsi kandydaci do Europarlamentu. Choć znajdują się na dalszych miejscach na liście, niż ich starsi „koledzy”, powinni mieć takie samo prawo do promocji swojej kandydatury oraz oferty politycznej. Kto wie, może niektóra młoda „dziewiątka” czy „dziesiątka” ma do powiedzenia więcej niż „jedynka”...? Przekonamy się o tym już jutro!

Spotkanie, jak sama nazwa wskazuje, przybierze formę „targów” na których poszczególne komitety zaprezentują swoje stoiska. Każdy, kto zechce uczestniczyć w wydarzeniu będzie mógł na spokojnie, wedle wybranej przez siebie kolejności zapoznać się z ofertą danych kandydatów. O godzinie 16.15 odbędzie się debata z udziałem „młodej siły” warszawskich list. Wystąpią: Łukasz Walczak (RN), Grzegorz Gruchalski (SLD-UP), Daria Trapszo-Drabczyńska (EPTR), Tomasz Szlązak (PRJG), Krzysztof Bronowski (KNP), Przemysław Cichocki (PSL), Katarzyna Dmochowska (Partia Zieloni). Każdy z nich w kilku minutach zaprezentuje własną osobę, po czym wylosuje dwóch konkurentów, których bezpośrednio (i zapewne bezlitośnie) przepyta. Nie zabraknie miejsca na pytania ze strony publiczności.

Dla wielu – zwłaszcza młodych – wyborców formalne kwestie związane z wyborami do PE to wciąż wielka niewiadoma. EuroTargi są doskonałą okazją do tego aby nadrobić wszelkie braki. Jeszcze przed dyskusją młodych, odbędzie się krótki wykład, pt.: „Eurowybory w pigułce”, który poprowadzi dr Ewa Modrzejewska z portalu MamPrawoWiedziec.pl. Uczestnicy będą mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat funkcjonowania samej Unii Europejskiej oraz jej struktur.

O godzinie 18.00 organizatorzy przewidują wyjątkową „gratkę” dla czynnych obserwatorów kończącej się kampanii. W specjalnym seminarium przedstawiciele wspomnianego już portalu MamPrawoWiedzieć.pl oraz Latarnika Wyborczego przyjrzą się agitacyjnym poczynaniom wszystkich komitetów. Przedstawią podsumowujące analizy oraz – na bazie prowadzonych na bieżąco ankiet – zaprezentują poglądy poszczególnych kandydatów. Omówione zostaną także „topowe”, najbardziej kontrowersyjne i najczęściej poruszane tematy tej kampanii. Będzie ciekawe i zabawnie, gdyż takie przecież były ostatnie polityczne tygodnie.

W ostatnim punkcie wydarzenia głos ponownie zostanie oddany kandydatom, którzy sami ocenią swoje kampanie, odniosą się do sondaży i spróbują podsumować gorący przedwyborczy czas. Ostatnią dyskusję z udziałem: Krzysztofa Bosaka (RN), Marka Balickiego (SLD-UP), Jacka Wilka (KNP), Marcina Święcickiego (PO), Dariusza Grajdy (PSL) i Macieja Koniecznego (Partia Zieloni) poprowadzi Andrzej Gajcy z Polskiej Agnecji Prasowej. Całe wydarzenie na bieżąco tłumaczone będzie na język migowy.

EuroTargi skierowane są głównie do ludzi młodych (choć starsi też są mile widziani!), których absencja wyborcza jest niestety wyjątkowo wysoka. Organizatorom zależy na tym, aby przybliżyć im kandydatów, wyborcze zasady, ale też w „luźnej" atmosferze spotkać się, porozmawiać, odpowiedzieć na pytania i rozwiać wszelkie wątpliwości. Młodzież często nie wierzy w to, że ich głos jest ważny. Jutrzejsze spotkanie ma na celu wyprowadzić ich z owego zupełnie niesłusznego punktu widzenia.

Organizatorami spotkania są: Stowarzyszenie 61, Stowarzyszenie Polska Młodych, Polska Fundacja im. Roberta Schumana.

Więcej na stronie wydarzenia.

Macie jeszcze jakiekolwiek wątpliwości co do tego jak spędzić jutrzejsze popołudnie? :) To będzie najciekawszy i najważniejszy dzień w całej warszawskiej kampanii. Nie pozwól, aby coś Cię ominęło. Do zobaczenia!

 

Zdjęcie główne: https://facebook.com/Wybory-do-Europarlamentu

 

ZOBACZ TAKŻE:

"Młodzi - wyzwanie dla Europy". Przedwyborcza debata na UW

Europejska debata warszawskich "jedynek"

Debata o szansach młodych na rynku pracy

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...