Londyńczyk

Błażej Poboży    2014-05-19 07:57:41

Kampania wyborcza powoli dobiega końca. Tradycyjnie zdominowały ją plakaty oraz spoty. Na tym tle wyróżniła się kampania posła Twojego Ruchu, który po głosy wyborców wyjechał aż do Londynu. O tym jak żyje się młodym Polakom na wyspach oraz o szansach Europy Plus, z Arturem Dębskim kandydatem EPTR do Parlamentu Europejskiego rozmawiał Błażej Poboży.

Panie pośle, dlaczego w ogniu wyborczej kampanii na dwa tygodnie wyjechał Pan do Londynu?

To była prowokacja. Chciałem zwrócić uwagę rządzących na ogromny problem jakim jest emigracja młodych. Jeśli 70% maturzystów deklaruje dziś gotowość wyjazdu z kraju to sytuacja jest naprawdę poważna. Jednym z głównych miejsc do których wyjeżdżają Polacy jest właśnie Londyn. Nic dziwnego. Wielka Brytania, inaczej niż Polska to państwo przyjazne ludziom. Pojechałem tam by osobiście o tym się przekonać.

I czego Pan doświadczył?

Na przykład tego, że własną firmę obywatel Unii przez internet założy w ciągu… 25 minut. Przez kilka dni załatwia się formalności związane z podjęciem pracy.

Takie informacje znalazłby Pan w oficjalnych raportach, czy wręcz na stronach internetowych. Konieczny był wyjazd do Londynu?

Wtedy nikt by się o tym nawet nie zająknął. Dziś premier narzucił wszystkim tematykę kampanii. Dyskutujemy o bezpieczeństwie Polski, o tragicznych wydarzeniach na Ukrainie. Oczywiście to są ważne problemy, ale jeśli nic nie zrobimy aby zatrzymać młodzież w Polsce, to za dwadzieścia lat u nas będziemy mieli prawdziwą tragedię. Będziemy społeczeństwem starców. W Londynie spotkałem wielu szczęśliwych ludzi. Mają pracę, rodziny. Są zadowoleni. Oni nie wrócą. Nie wrócą tym bardziej, że tam państwo dba o nich. Są cenionymi, dobrymi pracownikami. Do Polski przyjeżdżać będą na wakacje ale zostaną w Londynie. Oni mogą być dla nas cennym źródłem informacji. Skoro pracują tam osiem czy dziesięć lat i dobrze sobie radzą warto wykorzystać ich doświadczenie także myśląc o naszych wewnętrznych rozwiązaniach.

Po powrocie z Londynu zaproponował Pan powołanie Zespołu Parlamentarnego ds. Emigracji Polaków. Wysłał Pan oficjalny list do wszystkich liderów klubów w Sejmie i jak? Ktoś już wyraził zainteresowanie?

Nikt poza posłami mojego klubu. Zresztą sam pomysł, jak i mój wyjazd zostały wyśmiane. Albo nikt go nie zauważył, albo jeśli zauważył to wyłącznie próbując go zdyskredytować. I tylko dlatego, że nie zrobił tego polityk PO, a Twojego Ruchu. Nasze pomysły nawet gdy są dobre nie są szerzej podejmowane.

Czujecie się izolowani w Sejmie? Jest wokół was „kordon sanitarny”? 

Nie wiem czy to kwestia naszych prowokacji czy licznych happeningów w przeszłości ale jesteśmy negatywnie oceniani niezależnie od inicjatyw z którymi wychodzimy. Mam nadzieję, że chociaż ta kwestia czyli problemy młodych, wartościowych ludzi zmuszonych do emigracji, staną się wreszcie przedmiotem publicznej debaty.

Młoda emigracja to także Pana potencjalni wyborcy? Może ten wyjazd miał służyć właśnie temu by znaleźć swoją niszę? Polacy zagranicą głosują na warszawskie listy kandydatów, a Pan startuje z piątego miejsca listy Europa Plus – Twój Ruch? Może więc był to wyjazd po głosy?

Każdy głos jest cenny, ale nie to było moją motywacją. Ci wyborcy nie są mi nic winni. Ja przecież dopiero otwieram ten wątek w mojej poselskiej aktywności. Obiecuję jednak, że tak jak nie odpuszczę sprawy Antoniego Macierewicza, tak i sprawa młodej emigracji będzie dla mnie priorytetowa. Po wyborach wrócę do Londynu.

Pora na małą prognozę, na jaki wynik w Warszawie Pan liczy? Personalny i dla komitetu EPTR.

Warszawska lista jest szczególna i opiera się na osobie lidera. Jest nim Ryszard Kalisz, który zdobędzie bardzo dobry wynik. Będzie to wynik znacznie lepszy niż średnia krajowa. Mam nadzieję, że dwucyfrowy.

Sondaże wskazują na coś przeciwnego... A Pan? Będzie drugi wynik na liście?

Chciałbym. To moje marzenie. Mam jednak świadomość jak znaną i rozpoznawaną osobą jest marszałek Wanda Nowicka. Może być więc trudno wskoczyć z piątego miejsca na liście na drugie. Ale powalczę. Dla mnie to taki test, chciałbym zobaczyć jak ludzie oceniają moją pracę. Poza tym obecność posłów TR na listach EP ma je wzmacniać. Gramy dla drużyny.

Na koniec nie mógłbym nie wykorzystać sytuacji i nie spytać o sprawę stricte warszawską. Jak to w końcu było z tym referendum? To Pan inspirował Piotra Guziała?

Referendum zakończyło się porażką więc coraz mniej osób, może poza Piotrkiem, się do niego przyznaje. Ja się jednak nie wstydzę. Nie byłem może jedną z osób zaangażowanych w sam przebieg kampanii referendalnej, ale na pewno jedną z tych która przekonała burmistrza Ursynowa do tego pomysłu. Niezależnie od samego wyniku widzę też pozytywne skutki referendum. Szereg obietnic poczynionych przez Hannę Gronkiewicz-Waltz jest zwycięstwem Warszawiaków. Osobistym zwycięzcą jest też Piotr Guział. Stał się znanym politykiem, u progu wielkiej polityki i ma szanse powalczyć o drugą turę w wyborach na prezydenta stolicy.

Będzie Pan na niego głosował?

Na razie kandydatem TR jest Andrzej Rozenek, z którym bardzo się przyjaźnię i jeśli podtrzyma decyzję to będzie miał mój głos. Dylematy będą zresztą tylko w pierwszej turze, bo w drugiej po prostu zagłosuję na tego z nich, który przejdzie dalej (śmiech). Na razie koncentruję się jednak na najbliższej kampanii. Za tydzień będziemy mieli jasność, w którym miejscu dziś jesteśmy, tak my jak i nasi polityczni konkurenci.

Dziękuję za rozmowę.

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...