Miejsca dla wybranych

Sławomir Bielański    2014-05-21 22:33:52

16 maja minął termin odwołań dla rodziców dzieci nieprzyjętych do stołecznych przedszkoli. Jak co roku zabrakło kilka tysięcy miejsc, głównie na Białołęce oraz Bemowie. Pod względem opieki przedszkolnej Warszawa jak i cała Polska znajdują się na szarym końcu wśród państw Unii Europejskiej.

Rekrutacja do warszawskich żłobków i przedszkoli rozpoczęła się 12 marca. Jak co roku był to gorący okres, ponieważ każdy rodzic starał się zdobyć miejsce dla swojego dziecka najbliżej miejsca zamieszkania bądź blisko pacy. W zeszłym roku o 13 tysięcy miejsc starało się 16 tysięcy dzieci. W tym roku mówi się o podobnych liczbach oraz wstępnie o niedoborze na poziomie 1,5 tysiąca miejsc.

Oszustwo popłaca?

Niestety miasto nie ma pomysłu na rozwiązanie tego palącego problemu. Jednym z niewielu sposóbów miało być premiowanie „samotnych” rodziców, którzy jak pokazuje praktyka "samotni" są jedynie z deklaracji. Ustawowe regulacje – słuszne w swoim założeniu – w rzeczywistości promują "kombinowanie". Nie przewidziano bowiem możliwości weryfikacji osób składających wniosek. Jedyną metodą wykrycia nieprawidłowości pozostaje więc donos obywatelski.

Podobnie ma się rzecz z preferencjami dla rodzin "wielodzietnych". Tu też istnieje pole do interpereacji i nadużyć. Nie doprecyzowano nigdzie czy dzieci z poprzednich małżeństw (nawet jeśli nie są wychowywane przez składających wnioski rodziców) powinny być liczone podczas przedszkolnej rekrutacji. Wobec tej „falandyzacji” prawa okazuje się, że blisko 12,5% rodziców wychowuje swoje dzieci w rodzinach wielodzietnych (choć sondażowo od wielu lat ta liczna oscyluje wokół 5-6%).

Dobrze urodzeni

Kolejnym problemem jest „podrzucanie” dzieci do innych dzielnic. Bielany, Żoliborz czy Wola otrzymują w prezencie przedszkolaków z Bemowa, Białołęki czy Ursusa gdzie władze nie radzą sobie z problemem brakujących miejsc. Powoduje to przede wszystkim konflikty między rodzicami  i pośrednio negatywnie wpływa na same dzieci. Ponadto, gdy dana placówka jest jedynie miejscem przesiadkowym między domem a pracą, rodzice mają kłopot z angażowaniem się w życie przedszkoli i szkół do których chodzą ich dzieci. 

Możliwe rozwiązania

Zmniejszeniu proboblemu mogłoby pomóc wprowadzenie rejonizacji. Wówczas możliwe byłoby dokładne określenie brakujących miejsc w poszczególnych dzielnicach. Po drugie należałoby określić strategię dla śródmiejskich placówek, które mogłyby przyjmować dzieci z innych dzielnic. 

Trzecim chociaż najtrudniejszym rozwiązaniem byłoby zwiększenie środków na edukację. Wydajemy miliardy na metro, setki milionów na stadiony oraz nowe drogi. Jeśli inwestujemy tak potężne środki w infrastrukturę to nie możemy zapominać o wspieraniu młodych małżeństw, które przytłoczone kredytami nie są w stanie ponosić kosztów związanych z posyłaniem dzieci do prywatnych przedszkoli. Światełkiem w tunelu jest ustawa  zgodnie, z którą od 2015 r. samorząd będzie zobowiązany do zapewnienia miejsc w publicznych placówkach oświaty wszystkim aplikującym. Tymczasem pozostaje nam wierzyć w zapewnienia ratusza, że większość dzieci znajdzie jeszcze miejsce w stołecznych przedszkolach. – Szacujemy, że we wrześniu ponad 90 procent dzieci zostanie do nich przyjętych – podkreśla Agnieszka Kłąb, zastępca rzecznika ratusza.

Źródło: gazeta.pl. fakt.pl, tvn warszawa

Źródło zdjęcia: www.bemowo.waw.pl

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...