Kalisz i Walkiewicz interweniują ws. Hożej 25

Adam Kielar    2014-05-20 07:49:43

Poseł Ryszard Kalisz oraz radny dzielnicy Śródmieście Grzegorz Walkiewicz spotkali się w poniedziałek z mieszkańcami kamienicy przy ul. Hożej 25, którzy protestują przeciwko zwróceniu budynku w ręce handlarza roszczeniami. Na konferencji prasowej skrytykowali władze miasta oraz rząd za brak działań ws. reprywatyzacji. Suchej nitki nie zostawili też na spółkach skupujących roszczenia.

Lider warszawskiej listy Europa Plus – Twój Ruch w wyborach do Parlamentu Europejskiego, poseł Ryszard Kalisz przypomniał, że sprawy reprywatyzacyjne są dla niego priorytetowe. – Jestem warszawiakiem z urodzenia i zajmuję się nimi od bardzo dawna. Udało się przy mojej pomocy powstrzymać już kilka reprywatyzacji w Warszawie, które byly przeprowadzone z naruszeniem prawa. – podkreślił Kalisz.

Były polityk SLD przypomniał, że w Warszawie były trzy różne dekrety, które sankcjonowały własność nieruchomości. – W ich wyniku własność przeszła najpierw na gminę Warszawa, następnie została znacjonalizowana, a po roku 1990 znów wróciła do miasta. – mówił. – Dziś mamy do czynienia z sytuacją skandaliczną – są oddawane budynki, z lokatorami w ten sposób, jakby nigdy nie istniało te 45 lat, w czasie których ludzie normalnie żyli w tych nieruchomościach. Przyjmuje się pewną fikcję, że ci lokatorzy zawsze tu byli. – przekonuje Kalisz.

Polityk skrytykował także sposób, w jaki właściciele postępują z lokatorami. – Natychmiast po przejęciu tych kamienic podwyższają czynsz pięcio- lub nawet dziesięciokrotnie i wyrzucają na bruk.

Kalisz zaznaczył jednak, że w przypadku kamienicy przy ul. Hożej 25 sytuacja prawna jest inna, gdyż została ona oddana do użytku na początku lat 60. – Tego budynku nie było więc w okresie, kiedy Bierut wydał dekrety. Nie był on także zbudowany przez tych ludzi, do których w 1945 roku należała ta nieruchomość. Co więcej, ulica Skorupki, na której jesteśmy, przed wojną byłą kilka metrów bardziej na wschód. Stało się coś, co dla mnie jako adwokata jest niewyobrażalne – oddano budynek osobie, która nie mogła być jego właścicielem wraz z częścią gruntu należącą do miasta. Tak być nie może! – grzmiał Kalisz.

Radny dzielnicy Śródmieście Grzegorz Walkiewicz (Twój Ruch) uważa, że sprawa budynku przy Hożej 25 to kolejny przykład tzw. warszawskiej reprywatyzacji „na dziko”. – Nie przypadkowo spotykamy się w tym miejscu – tam w głębi jest budynek zbudowany przed wojną i on już został zwrócony w 2008 roku, a tutaj jest kamienica, która powstała po II wojnie światowej. Właśnie w jej sprawie toczy się postępowanie reprywatyzacyjne. Decyzja o zwrocie została wydana już w 2012 roku, natomiast w związku z wystąpieniami mieszkańców, nie został jeszcze wydany akt notarialny. – mówił Walkiewicz.

Radny podkreślił, że roszczenia do budynku kupił znany handlarz roszczeniami i „czyściciel kamienic”. – Jest to osoba, której nazwisko pojawia się w kontekście sprawy zamordowanej Jolanty Brzeskiej. –  zaznaczył.

Walkiewicz zwrócił też uwagę na inny problem. – Ani SKO, ani sądy nie będą sprawy rozpatrywać, gdyż mieszkańcy nie są stroną w procesie. Stronami są tylko miasto oraz ten, kto nabył prawa do tych roszczeń.  – mówił polityk TR . – Miasto nie chce stanąć po stronie mieszkańców. Gdy zwrócili się oni do prokuratury, ona faktycznie stwierdziła nieprawidłowości, ale urzędnik, który wydał decyzję o zwrocie, zrobił to nieświadomie. Niestety, prokuratura nie wzięła pod uwagę, że to jest ten sam urzędnik, który cztery lata wcześniej wiedział, że tę przedwojenna drogę należy z tej działki wydzielić.

Urzędnikiem, o którym mowa jest Jakub Rudnicki. –  To były wicedyrektor Biura Gospodarki Nieruchomościami, który przez wiele lat podejmował istotne decyzje zwrotowe w Warszawie, często warte miliony złotych, a który w sześć miesięcy po odejściu z Ratusza, odzyskał kamienicę przy ul. Kazimierzowskiej, czyli mówiąc kolokwialnie, przeszedł na Ciemną Stronę Mocy. – podsumował Walkiewicz.

Mieszkańcy kamienicy, którzy licznie pojawili się na konferencji podkreślali, że składali zawiadomienia do różnych instytucji – SKO, prokuratury, sądu administracyjnego, lecz żadna z nich nie uznał ich za stronę. Przekonują, że sytuacja, w której ktoś może ich de facto „kupować” czy też „przenosić” jest dla nich niezrozumiała. Skrytykowali też władze za to, że nie przejawiają woli politycznej, by rozwiązać kwestie reprywatyzacji.

Poseł Kalisz przypominał także, iż PO miała do stycznia przedstawić projekt ustawy dot. reprywatyzacji lub przynajmniej jego założenia. – Tymczasem mamy maj i ani widu ani słychu. – kpił.

W kamienicy na Hożej 25 mieszka 39 rodzin. Większość z nich, bo aż 30 wykupiło swoje lokale. 9 wciąż korzysta z części miejskiej jako najemcy.

Zdjęcie główne: kamienica przy Hożej 25

Zdjęcia: Polityka Warszawska

Zobacz także:

Gorąca debata o reprywatyzacji

Dzielnice nie chcą udzielać porad prawnych

WWS składa zawiadomienie do CBA na byłego urzędnika Ratusza

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...