Radni na Woli pod kontrolą mieszkańców

Karolina Wiśniewska    2014-05-20 20:29:46

Niejednokrotnie słyszymy, że mieszkańcy nie działają na rzecz najbliższego otoczenia. Wielu przysłowiowych „mędrców” mówi o konieczności zmiany tego smutnego stanu rzeczy, lecz w istocie nikt nie ma pomysłu, jak to zrobić. Nikt, poza stowarzyszeniem Wola Zmian. Jego członkowie postanowili zmobilizować „wolską” społeczność do przeprowadzenia inicjatywy uchwałodawczej i pomóc w realizacji przedsięwzięcia. Właśnie zakończono kolejny etap, w którym mieszkańcy wybrali swój projekt. Wspólnie zdecydowali, że chcą, aby sesje Rady Dzielnicy były nagrywane i na bieżąco upubliczniane.

O samej inicjatywie stowarzyszenia Wola Zmian pisaliśmy na łamach „Polityki Warszawskiej” kilkakrotnie. Przypomnijmy jedynie, że celem projektu „Uchwalmy to!” było przeprowadzenie pierwszej lokalnej inicjatywy uchwałodawczej. Po listopadowej inauguracji oraz szeroko prowadzonej przez kilka tygodni akcji informacyjnej członkowie organizacji wyszli do mieszkańców, aby sprawdzić, co im się podoba w ich najbliższym otoczeniu, a co chcieliby zmienić.

W celu zbadania społecznych potrzeb mieszkańców wykonano ponad 2500 ankiet (cały czas zbierane są kolejne) i przeprowadzono wiele inspirujących rozmów. Ich efekty zostały przedstawione we wtorkowy poranek, na śniadaniu prasowym zorganizowanym w kawiarni Made in Wola.

Radni pod kontrolą

Najważniejszym punktem spotkania było ogłoszenie projektu, który mieszkańcy Woli chcieliby wcielić w życie. Ponad 80% respondentów zdecydowało, że dzielnica powinna na bieżąco nagrywać i upubliczniać sesje rady. – Nie każdy ma czas na to, aby bezpośrednio uczestniczyć w obradach, a chęć nadzorowania radnych jest coraz większa – mówi koordynator projektu Kamil Jurczewski – taka publikacja z pewnością podniesie też poziom dyskusji – dodaje. Projekt uchwały wraz z uzasadnieniem został już napisany. Na dzisiejszym spotkaniu powołano specjalny komitet inicjatywy, którego zadaniem jest m.in. zbiórka podpisów. Aby obywatelska inicjatywa mieszkańców miała szansę się ziścić potrzeba ich około 1700. Członkowie stowarzyszenia liczą na to, że potrzebną ilość uda się zgromadzić w ciągu dwóch tygodni. – Mamy nadzieję, że na początku czerwca przedłożymy projekt do przewodniczącej Rady, a na ostatnim przed wakacjami (lipcowym) posiedzeniu zostanie on poddany pod głosowanie – mówi Kamil Jurczewski. 

Inicjatorzy akcji cieszą się, że to właśnie taki projekt zdobył uznanie ze strony społeczności lokalnej, gdyż daje realną szansę na wzrost partycypacji mieszkańców Woli. – Sam akt nie jest wprawdzie wielkim „dziełem prawodawczym”, lecz pozostaje szalenie istotny z punktu widzenia dbania o prawa obywateli oraz ich zaangażowania – przekonuje adwokat Wojciech Kępka-Mariański, który odpowiadał za napisanie projektu uchwały. Jawność działania samorządu terytorialnego to podstawowa zasada zapisana w Konstytucji RP, która u nas jest kompletnie nieadekwatna do warunków, jakie posiadamy – dodaje prawnik, mając na myśli m.in. powszechny dostęp do Internetu, w tym także do mediów społecznościowych.

Jednym z najważniejszych elementów przedsięwzięcia będzie naturalnie głosowanie nad projektem. Wiele źródeł wskazuje jednak na to, że radni nie mają nic przeciwko, aby ich działania zostały poddane nieco większej kontroli. Przedstawiciele różnych zasiadających w radzie Woli opcji politycznych zadeklarowali, że poprą pomysł mieszkańców.

Słaba komunikacja między władzą samorządową, a mieszkańcami to jeden z głównych wniosków płynących z przeprowadzanych ankiet. Tylko 15% respondentów deklaruje, że o lokalnych problemach rozmawia ze swoimi radnymi. Jednocześnie aż 87% ankietowanych opowiada się za „odpartyjnieniem” samorządów i przekazaniem władzy w ręce oddolnych inicjatyw. 

Takie wyraliśmy sobie hobby. Zmieniamy Wolę”

Początki nie były łatwe – opowiada wiceprezes stowarzyszenia Aneta Skubida – trzy pierwsze osoby, do których podeszłam z ankietami odmówiły mi, próbując przekonać, że to i tak nic nie zmieni. Mieszkańcy Woli mają jednak bardzo dużą potrzebę aktywnego działania. Okazuje się, że aż 90% chciałoby mieć większy wpływ na to, co dzieje się w ich najbliższym otoczeniu. – Istnieje w nich pewna „bariera” przed tym, aby zacząć mówić, ale kiedy ona „pęka”, mieszkańcy otwierają się i pokazują, że mają wiele niesamowitych pomysłów – dodaje.

Po oficjalnej konferencji, rozmowy przeniosły się w nieco bardziej „kuluarową” przestrzeń. Powołany dzisiaj komitet inicjatywy w najbliższych dniach ponownie wyruszy na wolskie ulice, aby zebrać podpisy pod stworzonym projektem.

Choć jedno przedsięwzięcie nie zostało jeszcze oficjalnie zakończone, Wola Zmian ma pomysł na kolejne projekty. Jedną z nich jest utworzenie systemu „Radoaktywni”, który pozwoliłby systematycznie sprawdzać, jaki inicjatywy podejmują tutejsi radni, w jaki sposób głosują, kiedy są nieobecni na sesjach, itp... Ten zamysł pozostaje na razie jednak tylko w planach. O szczegółach zapewne dowiemy się wkrótce, ale już teraz możemy być pewni, że radni przyszłej kadencji będą mieli znacznie wyżej postawioną poprzeczkę niż obecnie.

Niełatwo jest zmieniać otaczającą rzeczywistość, ale działania stowarzyszenia pokazują, że warto to robić. Efekty mogą być naprawdę zaskakujące, a poziom towarzyszącej temu satysfakcji wprost nie do opisania. – Takie właśnie wybraliśmy sobie hobby. Chcemy zmieniać Wolę – podsumowują spotkanie Aneta Skubida i Kamil Jurczewski. 

 

Źródło: PolitykaWarszawska.pl

ZOBACZ TAKŻE:

"Uchwalmy to!" na Woli

Wola: Walka o Zielone Odolany

Internauci potrafią! - czyli finansowe wsparcie dla Zielonych Odolan

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...