Powodziowy patrol Hanny GROMkiewicz-Waltz

Paweł Krulikowski    2014-05-22 17:13:23

Wojskowy helikopter, wojskowy ponton, żołnierze sił specjalnych GROM, a w ich otoczeniu Hanna Gronkiewicz-Waltz w towarzystwie ministra Rafała Trzaskowskiego. Gospodarskim okiem sprawdzali, czy Wisła nie przekracza stanu alarmowego. Warszawiacy pytają - za ile?

Tego tematu nie wolno bagatelizować. Powódź, podtopienia i zalania to wielokrotnie dramaty na ogromną skalę. Uczciwie należy jednak przyznać, że z zagrożenia wielką wodą politycy zrobili sobie wyborczy spektakl na szeroką skalę i z ogromnym rozmachem. W tym przedstawieniu wzięła również udział Pani Prezydent, która postanowiła dokonać inspekcji stanu rzeki Wisła.

Wojskowa terminologia z „dokonywaniem inspekcji” jest tutaj jak najbardziej na miejscu. Helikopter nad głowami, specjalistyczny ponton, asysta w pełni wyposażonych żołnierzy sił specjalnych. W taki sposób właśnie „kontrolowano” czy z Wisłą jest wszystko w porządku i czy mieszkańcy mogą spać spokojnie. Drobny szczegół – w drugim pontonie, zaraz za Panią Prezydent i Ministrem Administracji i Cyfryzacji Rafałem Trzaskowskim płynęli dziennikarze, których stan rzeki interesował mniej. Udało im się za to uchwycić kilka fantastycznych ujęć i nagrać filmy.

Misja wywołała falę oburzenia pomieszanego z ironicznym humorem wśród komentujących ustawkę internautów i aktywistów miejskich. Warszawiacy zastanawiają się nad celem tego typu wycieczki, nad jej kosztem, a przede wszystkim nad sensem wykorzystywania sił specjalnych Wojska Polskiego do tego typu działań (wystarczyłby zwykły ponton Straży Pożarnej, jeden, bez dziennikarzy). Dominuje głos, że Pani Prezydent tym razem przesadziła.

Wydatek poniesiony na inspekcję zainteresował aktywistów z organizacji Miasto Jest Nasze, które złożyło dzisiaj wniosek o udostepnienie informacji, nt. ostatecznego kosztu „konferencji na wodzie”, zorganizowanej przez Hannę Gronkiewicz-Waltz. Jan Śpiewak, lider stowarzyszenia nie ma wątpliwości, co do ostatecznego celu całego wydarzenia. – Wizyta na Wiśle Pani Prezydent ma pokazać rząd jako odpowiedzialnych, będących w gotowości ludzi. To część kampanii wyborczej za pieniądze podatników. Władza nie ma skrupułów i świadczy to o jej ogromnej arogancji. –mówi. Śpiewak zauważa również, ze wątpliwości może budzić obecność sił specjalnych w towarzystwie Hanny Gronkiewicz-Waltz. – Jeśli okaże się, że to oddziały GROM, to została złamana ustawa i należałoby wyciągnąć konsekwencje. – komentuje. Wiadomo już, że Ministerstwo Obrony Narodowej przyznało się do udostępnienia urzędnikom oddziałów GROM. 

Bartosz Milczarczyk, Rzecznik Ratusza, zapewnił Politykę Warszawską, że wszystkich informacji Urząd Miasta udzieli stowarzyszeniu, gdy tylko wpłynie pismo. Pytany również o uzasadnienie użycia formacji wojskowych odpowiada. – Tylko wojsko miało potrzebny sprzęt do dokonania takiej inspekcji i jesteśmy bardzo wdzięczni, że ćwiczący właśnie na Wiśle żołnierze udostępnili nam łodzie. – podsumował. 

Decyzja przedstawicieli Wojska Polskiego budzi kontrowersje. Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak na Twitterze przyznał, że rozkaz dowódcy o wykorzystaniu sił specjalnych do tego typu "patrolu" była błędem. Okolicznością łagodzącą może być tylko fakt, że w tym czasie GROM przeprowadzał ćwiczenia na Wiśle i został wykorzystany niejako "przy okazji". 

Mam nadzieję, że Pani Prezydent i minister Rafał Trzaskowski z pokładu specjalistycznej łodzi wypatrzyli wszystkie zagrożenia, jakie kulminacyjna fala niosła dla Warszawy oraz że asysta wojskowego helikoptera i żołnierzy pomogła im w wyciągnięciu prawidłowych wniosków. Ufam, że szczęśliwie przepływający obok przypadkiem ponton dziennikarzami dokładnie to wszystko zarejestrował. Bezpieczeństwo przede wszystkim. Tylko bezpieczeństwo. 

Źródło zdjęcia: www.facebook.com/hanna.gronkiewiczwaltz

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...