Koronacja po warszawsku

Wiktor Raczkowski    2013-06-03 19:58:06

Wraz z ostatnim gwizdkiem sędziego w meczu Legii ze Śląskiem Wrocław w Warszawie rozpoczęło się wielkie świętowanie. Kiedy dwaj odchodzący kapitanowie, Michał Żewłakow i Tomasz Kiełbowicz, podnieśli w górę upragniony puchar, wielu kibiców nie potrafiło powstrzymać łez. I ciężko było się dziwić. Czekali na ten moment siedem długich lat. – W końcu wróciliśmy na swoje miejsce – powtarzali zgodnie fani ze Stolicy.

To była demolka!

Już na kilka godzin przed rozpoczęciem meczu w okolicach stadionu Legii gromadziły się rozśpiewane grupy kibiców. Choć wokół czuć było atmosferę piłkarskiego święta i triumfu nie brakowało również fanów, którzy z lekkim niepokojem przewidywali wynik meczu ze Śląskiem. – Legioniści są rozprzężeni. Wiedzą, że mają Mistrza, więc ich motywacja jest mniejsza. Widać to było na ostatnim meczu w Chorzowie. Dlatego może być różnie,  ale liczę na to, że dzisiaj wygrają. Przecież nie chcą popsuć fety sobie i nam – mówił Mariusz, licealista spotkany przed wejściem do baru Łazienkowska 3, który z dumą prezentował swoją bluzę z kapturem z napisem „Targówek”.

I faktycznie, piłkarze nie zawiedli. Wygrali wysoko, bo aż 5-0. – To była prawdziwa demolka! -  krzyczał do słuchawki swojego telefonu komórkowego jeden z kibiców. Zadowoleni fani podkreślali, że taki wynik idealnie współgrał z głównym hasłem meczowej oprawy: „Habemus Campione”.  Szybkie i wysokie prowadzenie Legii sprawiło, że trybuny już w 25 minucie meczu świętowały na dobre. Ludzie śpiewali, tańczyli i przytulali się wzajemnie.  – Mistrz, Mistrz, Legia Mistrz – skandował cały stadion. Niestety, nie obyło się bez incydentów. Wywołany przez kibiców z Żylety dym uniemożliwił rozpoczęcie spotkania, a w drugiej połowie odpalono zakazane race.

Najważniejszym momentem celebracji na stadionie było podniesienie w triumfalnym geście przez Michała Żewłakowa i Tomasza Kiełbowicza, dwóch kapitanów kończących swoje piłkarskie kariery, pucharu za Mistrzostwo Polski. Cały stadion, trzymając nad głową klubowe szaliki, w lot podchwycił intonowaną przez Żyletę pieśń „Mistrzem Polski jest Legia”.  U wielu kibiców, niezależnie od wieku i płci, dało się zauważyć cieknące po policzkach łzy wzruszenia. Kilka chwil później uradowani piłkarze podbiegali ze zdobytym pucharem pod każdą z trybun.

Zabawa na Agrykoli i Starówce

Chociaż, podczas meczu oraz po zejściu piłkarzy do tunelu, spiker wielokrotnie przypominał, że główna feta odbywa się na Agrykoli, a otwarty autobus z zawodnikami Legii zajedzie najdalej do pl. Trzech Krzyży, to kibice i tak wiedzieli swoje. – Cała Legia na Starówkę! – krzyczała Żyleta do wychodzących ze stadionu fanów. Na ulicy Łazienkowskiej momentalnie zrobiło się zupełnie biało. Widać było, że kilkadziesiąt tysięcy kibiców wzięło sobie do serca apel grupy organizującej oprawę, by na mecz przyjść ubranym właśnie w ten kolor. – Niepokonane miasto, niepokonany Klub – po całym Powiślu niósł się śpiew kibiców Legii.

Część maszerujących, zgodnie z prośbami Klubu, od razu udała się na Agrykolę, po drodze obowiązkowo zatrzymując się w „Źródełku” – pubie kibiców Legii. – Poczekam sobie tutaj spokojnie na przyjazd piłkarzy. Napiję się tu piwka, pośpiewam, będę świętował – mówił pan Marek z warszawskich Włoch. Wiele osób jednak skierowała się w stronę Starówki. – Taka jest nasza kibicowska tradycja. Idę świętować razem z królem Zygmuntem. On dzisiaj czeka na nas w szaliku. Nie chcę, żeby w taki dzień został sam – żartował zaczepiony kibic z Mokotowa.

Z minuty na minutę gęstniał także tłum fanów skupionych pod sceną, na której późnym wieczorem zjawić się miała mistrzowska drużyna. Zabawy nie przerwała nawet ulewa, która przetoczyła się nad Warszawą. Tłum zgromadzony wokół baru „Plac Zabaw” nie ustawał w intonowaniu pieśni sławiących Legię. Pojawiły się także zakazane na stadionach race.

Czas na Ligę Mistrzów

Około godziny dwudziestej odkrytym autobusem spod stadionu ruszyli piłkarze Legii. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom udali się także na Starówkę, gdzie czekała już na nich rzesza fanów. Kibice stali także wzdłuż trasy przejazdu Mistrzów machając oraz rzucając szaliki w stronę pijanych ze szczęścia piłkarzy. Zamknięte dla ruchu było centrum miasta. Autobusy kierowano na trasy objazdowe. Najgłośniej oczywiście zrobiło się w momencie, kiedy autobus wjechał na pl. Zamkowy. Zapadający zmierzch został rozświetlony racami, a piłkarze wraz z kibicami wspólnie obwieszczali Stolicy, że Mistrz jest tylko jeden.

Kulminacyjnym momentem całej fety był wjazd zawodników na Agrykolę, kiedy z głośników rozbrzmiał „Sen o Warszawie”. Kolejny raz nie obyło się bez łez. Z radości szalał także, ubrany w klubową koszulkę, prezes Bogusław Leśnodorski. Nie zabrakło jednak kibiców, którzy, mimo trwania fety w najlepsze, myślami wybiegali już daleko w przyszłość: – Pamiętam jak w 1995 roku stałem w bardzo długiej kolejce po bilety na mecz z Blackburn w Lidze Mistrzów. Chętnie jeszcze raz bym się w takiej kolejce ustawił. Co prawda trochę starszy się zrobiłem, ale to nieważne – mówił pan Mirosław, kibic z Wesołej.

Zabawa trwała jeszcze długo, a najwytrwalsi wracali do domu dopiero bladym świtem. Wielu spośród świętujących na pewno nie stawiła się w poniedziałek do pracy. Osoby nie zainteresowane piłką mogą pukać się w czoło i pytać czy było warto. Odpowiedź kibiców jest jednoznaczna: - Warto. Przecież po siedmiu latach Legia znowu jest Mistrzem.

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...