Warszawa Społeczna donosi na Hannę Gronkiewicz-Waltz

Daniel Nowak    2014-05-24 10:42:12

Rośnie fala krytyki skierowana pod adresem urzędującej prezydent Warszawy za środowy „patrol pontonowy” stanu Wisły. Po tym jak stowarzyszenie Miasto Jest Nasze złożyło wniosek o dostęp do informacji publicznej i zadało pytanie ile cała akcja kosztowała podatników, inne warszawskie stowarzyszenie – Warszawa Społeczna – poszło krok dalej. Do prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście wpłynęło wczoraj zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez Hannę Gronkiewicz-Waltz.

Istnieją uzasadnione podejrzenia, że Pani Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy, w dniu 21 maja 2014 r. wykorzystała sprzęt wojskowy i żołnierzy RP do przepłynięcia odcinka Wisły i przeprowadzenia wydarzenia medialnego, towarzyszącego przepływowi. Według informacji medialnych w wydarzeniu wzięli udział żołnierze jednostki specjalnej GROM w kominiarkach, dwa wojskowe pontony i helikopter – możemy przeczytać w zawiadomieniu.

Warszawa Społeczna stawia urzędującej prezydent szereg zarzutów. Te najważniejsze to: przekroczenie uprawnień w postaci wykorzystania sił zbrojnych RP do promocji swojej osoby, czyli działanie na szkodę interesu publicznego (art. 231 Kodeksu karnego) oraz  wywołanie przekonania o istnieniu zagrożenia i wywołanie czynności sił zbrojnych RP, wiedząc jednocześnie o tym, że zagrożenie nie istnieje (art. 224a Kodeksu karnego).

Stowarzyszenie argumentuje, że „istnieje uzasadnione podejrzenie”, że Hanna Gronkiewicz-Waltz przekroczyła swoje uprawnienia korzystając ze sprzętu wojskowego na potrzeby „wydarzenia medialnego”. W zwrócono również uwagę na to, że wykorzystanie dwóch wojskowych pontonów, helikoptera oraz żołnierzy GROMu wiąże się z określonymi kosztami, które „niewątpliwie poniosło społeczeństwo”.

W przypadku drugiego zarzutu Warszawa Społeczna podnosi, że „użycie sił zbrojnych w powyższej sytuacji mogło wywołać wrażenie istnienia zagrożenia, co do którego niezbędna byłaby interwencja sił zbrojnych RP” przy czym Hanna Gronkiewicz-Waltz „wiedziała o tym, że zagrożenie, w przypadku którego istniałaby konieczność użycia sił zbrojnych, nie istnieje”.

– Jako obywatele i mieszkańcy oczekujemy, że siły zbrojne będą realizować zadania, do których zostały powołane, a nie widzimisię któregokolwiek polityka – komentuje dla Polityki Warszawskiej złożenie zawiadomienia do prokuratury szef Warszawy Społecznej, Maciej Łapski. – Od polityków oczekujemy, że pieniądze z naszych podatków będą wydawać rzetelnie i gospodarnie, a nie na swoje działania PR-owe.  Istnieją uzasadnione podejrzenia, że Hanna Gronkiewicz-Waltz przekroczyła swoje kompetencje i wykorzystała żołnierzy i sprzęt wojskowy, aby kreować swój pozytywny wizerunek w mediach. Takie zachowanie wśród mieszkańców wywołało oburzenie. Zamiast militariami Hanna Gronkiewicz-Waltz mogłaby się w końcu zainteresować miejscami w przedszkolach, czy polityką mieszkaniową – dodaje.

– Wnieślismy o wyłączenie z tej sprawy warszawskich prokuratur i liczymy na to, że prokuratura przychyli się do naszej prośby. Uważamy, że sprawa wymaga rozpoznania, tym bardziej, że dużo materiałów i informacji w tej sprawie zostało zebranych przez zaproszonych na to wydarzenie dziennikarzy. Postępowanie powinno odpowiedzieć na pytanie, czy działania Pani Prezydent w tym zakresie były zgodne z prawem – kończy prezes Warszawy Społecznej.

Źródło zdjęcia: www.facebook.com/hanna.gronkiewiczwaltz

Źródło: Polityka Warszawska

Zobacz także:

Powodziowy patrol Hanny GROMkiewicz-Waltz

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...