Warszawa po eurowyborach: Platforma trzyma się mocno, mali wciąż za mali

Sławomir Bielański    2014-05-26 20:07:54

Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego w Warszawie pokazały, że grabarze Platformy Obywatelskiej na razie nie będą mieli co robić. Prawo i Sprawiedliwość, pomimo wysokich oczekiwań, umiarkowanie zwiększyło swoje poparcie. SLD może uznać swój wynik za porażkę, zaś Nowa Prawica za sukces. Co ciekawe, wyjątkowo wysokie poparcie - porównując ogólnokrajowy wynik - zdobył Komitet Europa Plus Twój Ruch.

Warszawskie wybory, podobnie jak te ogólnopolskie, upłynęły w dość sennej atmosferze. W mieście stołecznym nikt się raczej nie spodziewał porażki Platformy, zastanawiano się raczej jak duże będzie jej zwycięstwo. Z drugiej strony, mimo rosnącej w sondażach Nowej Prawicy, nie spodziewano się aż takiej klęski lewicy. Zwłaszcza utraty mandatu przez Wojciech Olejniczaka.

Platforma silna po lewej stronie Warszawy

Wyniki wyborów tak naprawdę umocniły dotychczasowe polityczne podziały wśród warszawskich dzielnic. Platforma, tradycyjnie silna w młodych dzielnicach, zwyciężała głównie w lewobrzeżnej części miasta. Najlepszy wynik odnotowała na Wilanowie (ponad 54 proc.), Ursynowie (49 proc.) i  Żoliborzu (46 proc.). Zdecydowanie gorzej wyglądają dla niej perspektywy po prawej stronie Warszawy. Wynik na  Pradze Północ (poniżej 35 proc.) czy Targówku (37 proc. ) może oznaczać, że w tych dzielnicach po wyborach samorządowych zmieni się układ władzy.

Stosunkowo słaby wynik Platforma zdobyła także na współrządzonym Rembertowie, gdzie poparcie dla niej wyniosło ok. 39 proc. Na chwilę obecną wiemy, że z tej partii eurodeputowanymi będą Danuta Huebner oraz Michał Boni.

Prawo i Sprawiedliwość wzmocnione Markiem Jurkiem

Wybory dla PiS-u upłynęły pod znakiem umiarkowanego sukcesu. W mieście stołecznym PiS powtórzył swój wynik sprzed czterech lat, dodając tak naprawdę jedynie poparcie jakie w 2009 r. miała Prawica RP prowadzona przez Marka Jurka. Główne dzielnice PiS-u to znane z prawicowego elektoratu: Praga-Północ (33 proc.), Targówek (32,5 proc.) oraz Wawer (31 proc.).

Tradycyjnie już też mało przychylne Kaczyńskiemu są młode dzielnice - Wilanów (19 proc.) i Ursynów ( 20,5 proc.) oraz Białołęka (22 proc). Niewątpliwym zwycięzcą tych wyborów jest wspomniany już Marek Jurek, który zdobył więcej niż przyzwoity wynik w Warszawie, zaś w otaczających stolicę powiatach najprawdopodobniej pokonał profesora Zdzisława Krasnodębskiego.

Na pewno PiS może uznać kampanię za udaną, zdobyło w  wyborach - podobnie jak PO - dwa mandaty. Zaskoczeniem może być słaby wynik mocno promowanej kandydatki, numer 2 na liście, Hanny Foltyn-Kubickiej.

Sojusz Lewicy Demokratycznej dużo poniżej oczekiwań

Dla tej partii warszawskie wybory były porażką. Sojusz stracił co czwartego wyborcę, zaś medialna krytyka kampanii lidera warszawskiej listy  - Wojciecha Olejniczaka - okazała się bardziej niż uzasadniona.

Już w 2009 r. Olejniczak był atakowany przez partyjne władze za słaby wynik i za to, że mandat zdobył niewielką większością głosów. Dziś, mimo dużych nakładów finansowych, budzenia warszawiaków kawą, licznych billboardów i obecności w większości mediów, nie udało się jemu zjednać znaczącej liczby głosujących. Główne oparcie Sojusz ma cały czas w Mokotowie (10 proc.), Rembertowie, Ochocie i Bemowie (wszędzie po ok. 9 proc.). Marna to jednak pociecha, skoro wynik SLD na terenie Warszawy to mniej niż 8,5%. Z takim poparciem w przypadku jesiennych wyborów samorządowych Sojusz zgarnąłby trzy mandaty do rady miasta.

Twój Ruch Ryszarda Kalisza

Przysłowie mówi, że na bezrybiu i rak ryba. W świetle wyników ogólnopolskich Europy Plus Twojego Ruchu trudno się z tym nie zgodzić. W Warszawie jego lokomotywa - Ryszard Kalisz - zrobił blisko dwukrotnie lepszy wynik niż partia Palikota w całej Polsce. Cóż z tego, skoro nie dało to mandatu eurodeputowanego. Białołęka (8 proc.), Bemowo (7,3 proc.) oraz Śródmieście (niecałe 7 proc.) to główne dzielnice Twojego Ruchu.

Wynik na poziomie poniżej 7 prc. w skali miasta oznacza nieuchronnie samorządową koalicję z SLD (co na razie mało prawdopodobne) lub z lokalnymi wspólnotami (co już bardziej możliwe). Te wybory, mimo całkowicie nieudanej kampanii, pokazują, że Kalisz cały czas liczy się w Warszawie. Z drugiej strony warszawiacy są pragmatyczni - lubią popierać kandydatów którzy mają szanse. Takich nie dali Kaliszowi w koalicji z Palikotem.

Kongres Nowej Prawicy – dobrze w kraju, średnio w Warszawie

Ostatnim z komitetów, który przekroczył 5 proc. w Warszawie był ten stworzony przez Janusza Korwin-Mikkego. Pomimo bardzo dobrego wyniku w kraju, miasto stołeczne - a raczej lista kandydatów wystawiona przez tą partię -odczuła brak wyrazistego lidera na miarę popularnego przywódcy, który tym razem wystartował ze Śląska. Największe poparcie dla swoich idei Kongres odnotował na Białołęce, w Wesołej i na Wawrze (po ok. 7 proc.), dzielnicach z jednej strony bardzo młodych (Białołęka, Wesoła) z drugiej strony bardzo prawicowych (Wawer).

Pozostali zdecydowanie za mali

W przypadku pozostałych komitetów, żadna ze startujących list nie przekroczyła w Warszawie 5 proc. Paweł Kowal - mimo ciekawej kampanii i siódmego idywidualnego wyniku wyborczego w Warszawie (16,5 tys. głosów) - nie zdobył mandatu. Zaskakiwać może również bardzo słaby wynik Jacka Kurskiego i jego Solidarnej Polski.

Wyniki największych partii politycznych w Warszawie wynoszą odpowiednio: 43,8 proc. dla PO,  26,5 proc. dla PiS-u, 8,3 prc. dla SLD, 6,6 proc. dla E+TR i 5,8 proc. dla Kongresu Nowej Prawicy. Pozostałe komitety zdobyły łącznie mniej niż 9 proc. głosów.

 

Zobacz także:

Zwycięzca wyborów jest tylko jednen

 

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...