Polityczne konflikty z tabletami w tle. Zmiany na Targówku

Karolina Wiśniewska    2014-05-29 07:03:42

Sprawa „niechcianych” tabletów na Targówku zbiera swoje żniwo. Ze stanowiskiem przewodniczącego Rady Dzielnicy żegna się po ośmiu latach Zbigniew Poczesny. Radni Platformy triumfują i zapowiadają, że to nie koniec zmian.

O zamieszaniu wokół tabletów informowaliśmy na łamach „Polityki Warszawskiej” w połowie marca. Radni Targówka zostali „wyposażeni” w nowoczesny sprzęt, aby – zgodnie z retoryką pomysłodawców – usprawnić proces głosowania i ograniczyć zużycie papieru. Klub Platformy Obywatelskiej zrezygnował z urządzeń twierdząc, iż zostały zakupione bez zgody całej Rady.

Od tego momentu sprawa tabletów rozwijała się w kuluarach Urzędu Dzielnicy Targówek. W tym tygodniu, jako jedna z głównych oficjalnych przyczyn odwołania przewodniczącego Rady Gminy, ponownie wyszła na światło dzienne. W poniedziałek, na nadzwyczajnej sesji rady, ze stanowiskiem jej przewodniczącego po blisko ośmiu latach pożegnał się Zbigniew Poczesny. Wniosek w tej sprawie został złożony przez klub PO, którego przedstawiciele przekonują, że (były już) przewodniczący znacznie przekraczał przysługujące mu na mocy Statutu uprawnienia i bez uzyskania opinii Rady nadużywał własnego stanowiska. – Decyzja o zakupie tabletów wraz z systemem do głosowania i obsługi Rady została podjęta bez wiedzy Rady (…) W sprawie zakupu tabletów, do Zarządu Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy, systematycznie występował Przewodniczący Rady, nie informując o tym radnych – czytamy w wydanym przez PO uzasadnieniu.

Poddany ostrej krytyce Zbigniew Poczesny próbował przekonywać zgromadzonych na sesji, że zebrania Zarządu, o których mowa we wniosku nie są nieosiągalne również dla samych radnych – Trudno, bym za każdym razem informował każdego z radnych z osobna. Z tych posiedzeń powstają raporty, z którymi każdy może się zapoznać. Dodatkowo każdy radny, nie tylko ja, mógłby w tych posiedzeniach brać udział – tłumaczył. 

Zbigniew Poczesny, były przewodnicączący Rady Dzielnicy

W obronę Z. Poczesnego zaangażował się burmistrz Targówka Sławomir Antonik twierdząc, że de facto ostatecznie była to decyzja zarządu, więc nie należy karać przewodniczącego – Wielokrotnie na sesjach był problem z policzeniem do 25. Przewodniczący pytał, co z dawno podjętą decyzją o zakupie i miał do tego prawo. Możemy wrócić do liczydła czy ołówka, ale to nie jest właściwy kierunek – mówił.

Tajemnicze” i niechciane tablety to jednak niejedyny zarzut kierowany w stronę byłego przewodniczącego. Zdaniem radnych PO, Poczesny nie uzgadniał z wiceprzewodniczącymi oraz przewodniczącymi klubów porządku obrad, co uniemożliwiało rzetelne przygotowanie się do sesji. – Ustalanie porządku obrad należy do obowiązków przewodniczącego. Wszyscy wiceprzewodniczący zawsze jednak dostawali ten porządek drogą elektroniczną i tą samą drogą mogli zgłaszać uwagi – tłumaczył się Zbigniew Poczesny.

Pożegnanie ze stanowiskiem i z klubem Nasz Targówek

Na nic zdały się tłumaczenia Zbigniewa Poczesnego. W ostatecznym głosowaniu stosunkiem głosów 13 do 12 został odwołany ze stanowiska przewodniczącego, które zajmował od blisko ośmiu lat. Wśród osób, które zagłosowały za odwołaniem było 9 radnych PO, 4 radnych Naszego Targówka oraz jedna radna niezrzeszona. W tym momencie osobom które znają polityczny układ sił na Targówku zapewne zapaliła się przysłowiowa „czerwona lampka”. Zbigniew Poczesny należał bowiem do klubu Nasz Targówek, będącego na poniedziałkowej sesji swoistym języczkiem u wagi. „Należał”, ponieważ przewodnicząca klubu Danuta Winnicka poinformowała w poniedziałek o jego wykluczeniu. Poczesny miał być od dawna skłócony z radnymi NT, którzy mieli mu za złe, iż nie dba o interesy klubu, lecz o swoje własne. Ostatecznie Nasz Targówek poparł inicjatywę Platformy Obywatelskiej i zagłosował za odwołaniem przewodniczącego.

W związku z powyższym, Zbigniew Poczesny pozostaje obecnie radnym niezrzeszonym. 

Sławomir Antonik, burmistrz Targówka

Nowy-stary burmistrz?

Obowiązki Poczesnego przejął tymczasowo Maciej Jankiewicz z PiS. Nowy przewodniczący zostanie wybrany na sesji, która odbędzie się 6 czerwca. Zapowiada się jednak, że to nie koniec zmian. Radni Platformy Obywatelskiej, zbudowani ostatnim sukcesem i nowym koalicjantem planują złożyć wniosek ws. odwołania burmistrza Antonika i powołania na jego miejsce Grzegorza Zawistowskiego. Szykuje się zatem powrót dawnego gospodarza. Zawistowski pełnił bowiem funkcję burmistrza do kwietnia zeszłego roku. Po utracie poparcia ze strony mazowieckich struktur PO, podał się do dymisji. Wolne miejsce – zgodnie z planem PO – zająć miał były burmistrz Ursynowa Tomasz Mencina. Plan się jednak nie powiódł. Powstała nowa koalicja (PiS, Spółdzielni Bródno i Naszego Targówka), PO straciła większość, a burmistrzem dzielnicy został Antonik.

Tym razem, wiele wskazuje na to, że Platformie uda się zrealizować plan i na nowo „przejąć” zarząd Targówka. Ostateczne rozwiązanie poznamy jednak za nieco ponad tydzień. 

 

Źródła zdjęć: www.targówek.waw.pl

Źródła: tustolica.pl, targówek.waw.pl, bip.warszawa.pl

 

ZOBACZ TAKŻE:

Bezużyteczne tablety na Targówku

Kłopotliwa Świętokrzyska

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...