Miasto wynajmie lokal na kilka godzin

Wiktor Raczkowski    2014-05-30 08:22:51

Należące do miasta niewynajęte lokale użytkowe od dłuższego czasu straszą mieszkańców Warszawy zionącą z nich pustką. Ratusz ma jednak pomysł jak je na nowo zagospodarować. Od teraz mają być wynajmowane na kilka godzin lub dni. Tak zdecydowała, podpisując zarządzenie w tej sprawie, Hanna Gronkiewicz – Waltz.

Od teraz osoby, które będą chciały zorganizować happening, akcję sąsiedzką lub wystawę będą mogły ubiegać się o wynajęcie jednego z miejskich lokali użytkowych. Maksymalny czas wynajmu przewidziano na miesiąc. W przypadku wydarzeń organizowanych cyklicznie (np. co weekend) okres ten wydłuża się do trzech miesięcy. Decyzja o wysokości opłat za wynajem takiego lokalu należeć będzie do zarządów dzielnic. Jeżeli planowane wydarzenie będzie miało charakter kulturalny lub społeczny, to pomieszczenie może być udostępniane nieodpłatnie. Wówczas organizator ponosi jedynie koszty za zużyte media.

Ubieganie się o czasowy wynajem lokalu użytkowego ma być – wedle zapowiedzi przedstawicieli stołecznego ratusza – banalnie proste. - Jeśli mamy pomysł na lokal, który widzimy, że nie jest wynajęty na co dzień to w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić się do dzielnicy, w której ten lokal jest zlokalizowany. Nie wypełnia się żadnych skomplikowanych wniosków – mówi Agnieszka Kłąb, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta.

Dlaczego Hanna Gronkiewicz – Waltz zdecydowała się wprowadzić nową formułę udostępniania należących do miasta lokali? - To szansa na ożywienie lokali, które w danej chwili nie są używane z różnych powodów, np. przygotowywanego konkursu na najem, remontu czy sprzedaży – deklaruje pani prezydent. I dodaje: -  Wspieranie drobnych przedsiębiorców, organizacji pozarządowych i spółdzielni socjalnych to priorytety w gospodarowaniu miejskimi lokalami użytkowymi. Chcemy pogłębiać tę współpracę i dać tym organizacjom jeszcze lepsze warunki do rozwoju i prowadzenia swojej działalności w najbardziej atrakcyjnych lokalizacjach w Warszawie - odpowiada pani prezydent.

Obecnie w posiadaniu miasta znajduje się ponad 9,3 tys. lokali użytkowych. Najwięcej jest ich w Śródmieściu, na Woli, Pradze Północ, Mokotowie i Pradze Południe. Organizacje pozarządowe wynajmują ok. 750 takich lokali, a rzemieślnicy - blisko 950. Niezagospodarowanych pozostaje kilkaset. Ile konkretnie? Tego pracownicy stołecznego ratusza nie wiedzą, za co krytykują ich przedstawiciele stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. „Ratusz próbuje zatrzeć wrażenie, że nie posiada żadnej polityki lokalowej” – czytamy na oficjalnym profilu stowarzyszenia na Facebooku. I dalej: „Miasto nie ma zielonego pojęcia ile ma pustostanów! Nie wie czy takie spisy są prowadzone przez dzielnice (nie są) i jak proponowany wynajem załatwić w praktyce. Dzieci we mgle. Tylko zamiast zabawek trzymają w rękach setki milionów złotych... Z naszych podatków”.

Władze Warszawy bronią się przed takimi zarzutami przypominając, że już w marcu Rada Warszawy zmieniły się przepisy o wynajmie lokali użytkowych. Zmiany umożliwiają podpisanie kolejnej umowy z najemcą na okres do 10 lat. Dotychczas kolejna umowa nie mogła trwać dłużej niż 3 lata. – To o ważna zmiana dla wynajmujących przedsiębiorców i organizacji pozarządowych. Dłuższa umowa ułatwia perspektywiczne spojrzenie na biznes, zwiększa stabilność finansową i pozwala na efektywniejsze korzystanie z ewentualnych grantów UE – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy. Jakie zasady będą rządziły nową polityką lokalową w Warszawie? - Stołeczny ratusz chce wspierać długookresowych najemców, którzy dbają o lokale. Do grona wynajmujących na preferencyjnych warunkach mają dołączyć również spółdzielnie socjalne, które dają pracę osobom znajdującym się w trudnym położeniu społecznym – wyjaśniają miejscy urzędnicy.

Źródło: PAP

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...