Ściśle tajne specjalnego znaczenia

Paweł Krulikowski    2014-05-30 21:39:16

Dostęp do informacji publicznej to niewątpliwie jedna z największych bolączek warszawskiego Ratusza. Tym razem urzędnicy odmówili ujawnienia opracowania dotyczącego systemu wynagrodzeń w urzędzie miasta, którego wykonanie Hanna Gronkiewicz-Waltz zleciła w 2012 roku.

W trybie zamówienia publicznego z dnia 3 października 2012 roku Ratusz zlecił firmie Deloitte przygotowanie raportu: „Wartościowanie stanowisk pracy, opracowanie systemu wynagradzania oraz stworzenie polityki personalnej Urzędu m. st. Warszawy”. W skrócie – międzynarodowa firma doradcza miała przygotować nową politykę płacową i wytyczne zarządzania zasobami ludzkimi dla Hanny Gronkiewicz-Waltz. I prawdopodobnie to zrobiła. Problem w tym, że efekty pracy Deloitte stały się prohibitem, do którego przeciętny radny czy mieszkaniec nie ma dostępu.

O dostęp do wyżej wymienionego opracowania starał się radny Jarosław Krajewski, który dwukrotnie składał wniosek o umożliwienie mu zapoznania się z nową polityką kadrową i płac w stołecznym Ratuszu. Dwukrotnie otrzymał odpowiedź odmowną. – Próbowałem uzyskać te informacje zarówno jako radny, ale także i jako zwykły mieszkaniec. W obu przypadkach odpowiadano mi, że informacje zawarte w raporcie Deloitte „nie posiadają waloru informacji publicznej” – tłumaczy Krajewski. Przypomnijmy, że radny PiS wielokrotnie dopytywał się urzędników Hanny Gronkiewicz-Waltz o sprawy związane z umowami i wynagrodzeniami wypłacanymi przez Urząd Miasta. Wielokrotnie również odbijał się od ściany. Taka sama sytuacja ma miejsce i tym razem. Krajewski przekonuje, że wiedza zawarta w tym raporcie nie powinna być ukrywana przed opinią publiczną, skoro dotyczy wynagrodzeń stanowisk urzędniczych.

Istnieje jeszcze jeden aspekt tej sprawy. Za przygotowanie tego raportu Pani Prezydent zapłaciła w sumie 600 tysięcy złotych. Ponad pół miliona za wytyczne nowego systemu wynagrodzeń może budzić wątpliwości i prowokować pytania – cóż takiego zostało Ratuszowi doradzone, że musiało kosztować aż tyle? Czy nie została naruszona tutaj zasada gospodarności?

Rozmawialiśmy o tym raporcie z Bartoszem Milczarczykiem, rzecznikiem Urzędu m. st. Warszawy. Telefonicznie zapewnił Politykę Warszawską 20 maja, że w ciągu kilku dni otrzymamy szczegółowe wyjaśnienia, dlaczego ten raport został uznany za nieposiadający wartości informacji publicznej. Pomimo powtórnych kontaktów do tej pory nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Trudno oprzeć się wrażeniu, że warszawski Ratusz ma ciągłe problemy z informacją publiczną. Rękami i nogami zapiera się przed udostępnianiem informacji w kwestiach, które, powiedzmy sobie szczerze – powinny być absolutnie jawne. Utajnianie zarobków, umów czy wartościowania stanowisk pracy prowadzi do spekulacji i podejrzeń, a przy okazji sprzyja patologicznym sytuacjom. Warszawscy radni, aktywiści i zwykli mieszkańcy regularnie mają problemy z uzyskaniem informacji, a Ratusz gra na zwłokę, licząc, że zniechęcani petenci zrezygnują i przestaną „nękać” urzędników pytaniami. Przeciąganie liny pomiędzy mieszkańcem a władzą trwa. 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...