Budownictwo komunalne zamiera?

Wiktor Raczkowski    2014-05-31 11:38:46

– Przez sześć lat władze Warszawy złożyły tylko trzy wnioski o państwowe dofinansowanie budownictwa komunalnego – alarmują społecznicy z Warszawy Społecznej oraz Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów. – Nikt przed nami nie wybudował tak wielu mieszkań komunalnych – odpowiadają przedstawiciele stołecznego ratusza.

Chodzi o rządowy program wsparcia rozbudowy zasobu lokali komunalnych, socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni i domów dla osób bezdomnych, który obsługiwany jest przez Fundusz Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego. Z dofinansowania mogą skorzystać gminy, powiaty, związki międzygminne oraz organizacje pożytku publicznego. Warszawskie stowarzyszenia postanowiły sprawdzić, czy – i jak często – władze stolicy występowały o wsparcie budownictwa komunalnego. W tym celu zwróciły się do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju o przedstawienie odpowiednich danych.

Okazało się, że w latach 2007-13 stołeczny ratusz złożył jedynie trzy takie wnioski. Dla porównania Gdańsk złożył ich 8, Toruń 9, Opole 5, a Szczecin 4. Z danych przekazanych przez Ministerstwo Infrastruktury wynika, że w omawianym okresie warszawski samorząd otrzymał około 19,1 mln zł. W całym mieście pozwoliło to na budowę 262 lokali komunalnych. Dokładniej – na budowę 228 nowych lokali oraz remont i przebudowę 34. W tym samym czasie w Toruniu wybudowano 322 lokale, w Białymstoku 231, a w miastach takich jak Opole czy Gdańsk powstało kilkaset mieszkań komunalnych.

– Liczba złożonych wniosków jest dowodem na to, że stołeczny ratusz nie korzysta w dostateczny sposób z dostępnych środków budżetowych na wspieranie budownictwa społecznego. Warszawa, nawet w liczbach bezwzględnych, wypada słabiej w porównaniu z o wiele mniejszymi ośrodkami – mówi Maciej Łapski, prezes Warszawy Społecznej. – Dane te wskazują na konieczność radykalnej zmiany polityki mieszkaniowej miasta stołecznego. Potrzebne do wykonania tego środki są dostępne, należy je jedynie wykorzystywać w bardziej efektywny sposób. Dla ratusza, pieniądze z budżetu państwa są na wyciągnięcie ręki, jednak aby ją wyciągnąć potrzeba woli politycznej rządzących Warszawą – dodaje Piotr Ciszewski z Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów.

Zarzuty stawiane przez społeczników stanowczo odrzucają przedstawiciele stołecznego ratusza, którzy twierdzą, że stowarzyszenia manipulują danymi. - Przede wszystkim warszawski samorząd należałoby oceniać po efektach jego działań. Warszawa Społeczna nawet słowem nie zająknęła się, że łącznie wybudowaliśmy ponad 2 tys. mieszkań, o łącznej wartości 400 mln zł. W tym roku oddamy kolejnych 600 mieszkań komunalnych. Przecież to będą domy dla sześciuset rodzin. Można więc powiedzieć, że budujemy na potęgę. Przed nami nikt nie oddał tylu mieszkań komunalnych. Ocenianie naszych poczynań po samej ilości złożonych wniosków jest krzywdzące – odpowiada Agnieszka Kłąb, rzeczniczka Urzędu Miasta.

Piotr Ciszewski, słysząc argumentację władz Warszawy, sięga po dane zawarte w wieloletnim planie gospodarowania zasobem komunalnym na lata 2013- 2017, w którym zawarte są także statystyki z lat wcześniejszych. Wynika z nich, że w roku 2007 było 99 299 lokali komunalnych i socjalnych. W 2012 roku było takich lokali już tylko 86 464. - Widać więc znaczący ubytek, o ponad 12 800 lokali, który nie był równoważony przez budowę nowych, czy adaptację pustostanów. Do roku 2017 liczba lokali ma się zmniejszyć do 81 592. Oznacza to, że miasto stołeczne Warszawa wycofuje się ze wspierania mieszkalnictwa komunalnego i powolną likwidację zasobu mieszkań komunalnych – mówi. I dodaje: - Na lata 2013-2015 zaplanowano budowę tylko 542 mieszkań.

Tezę, że dla obecnych władz Warszawy budowa nowych mieszkań komunalnych nie jest priorytetem chętnie podtrzymują także przedstawiciele stołecznych partii opozycyjnych. - Warszawa pod rządami ekipy Hanny Gronkiewicz - Waltz nie prowadzi jakiejkolwiek polityki zarządzania komunalnym zasobem mieszkaniowym. Świadczą o tym długie kolejki osób oczekujących, zakwalifikowanych do otrzymania lokalu komunalnego – mówi Grzegorz Walkiewicz, śródmiejski radny Twojego Ruchu. Pytany o przyczyny takiego stanu rzeczy odpowiada: - Ratusz zdaje się nie dostrzegać problemów mieszkańców gorzej sytuowanych. Pupil pani prezydent - śródmiejski burmistrz Wojciech Bartelski uważa przecież, że wśród mieszkańców „nie ma biedy". Poza tym oddawanie mieszkań komunalnych jest mało spektakularne.

Podobnego zdania jest Krystian Legierski, radny Warszawy z ramienia SLD: - Pani prezydent i warszawska PO hołdują poglądowi, że każdy człowiek sam we własnym zakresie powinien sobie zapewnić dach nad głową. Dla nich budownictwo komunalne i zaspokajanie mieszkaniowych potrzeb warszawiaków jest raczej systemową patologią.

W odpowiedzi urzędnicy Hanny Gronkiewicz – Waltz przypominają, że mieszkania komunalne są budowane w Warszawie cały czas. Niedawno oddano je do użytku na Woli, teraz ponad setka ma być przekazana nowym lokatorom na Ursynowie.

Zdjęcie: www.um.warszawa.pl

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...