Będą nowe stacje Veturilo

Adam Kielar    2014-06-01 09:18:15

Do końca sierpnia miasto ma uruchomić 19 nowych stacji rowerów miejskich Veturilo. W czwartek Zarząd transportu Miejskiego podpisał w obecności przedstawicieli władz dzielnic stosowną umowę. Nowe stacje pojawią się na Pradze-Południe, Mokotowie, Ursusie i na Woli.

Zdaniem prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz, to, że Veturilo odniosło sukces jest spowodowane między innymi modą na rowery. – Moda na rower trwa. Dzięki Veturilo w ciągu zaledwie trzech lat staliśmy się rowerową stolicą Polski. Z naszego systemu korzysta 180 tys. użytkowników, a rowery były wypożyczane prawie 3 mln razy. Dzięki jego rozbudowie o kolejnych kilkanaście stacji i 209 rowerów będzie mogło z niego korzystać jeszcze więcej mieszkańców. – przekonuje Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Lokalizacje nowych stacji, które zostaną uruchomione w sierpniu, zostały wybrane przez władze dzielnic, po zasięgnięciu opinii ZTM oraz mieszkańców.

Mokotów

Na Mokotowie przybędzie osiem nowych punktów, skąd będzie można wypożyczyć rowery. Dwa z nich będą usytuowane przy stacjach metra Racławicka oraz Wierzbno. Pozostałe umiejscowione będą w na ruchliwych skrzyżowaniach – Madalińskiego i Puławskiej, Czerniakowskiej i Gagarina, Czerniakowskiej i Witosa, Sobieskiego i Dolnej, Sobieskiego oraz Św. Bonifacego oraz na pętli autobusowej Stegny. Powstanie tych ośmiu stacji oznacza, że na Mokotowie w sumie będzie 15 punktów Veturilo.

Praga Południe

Do tej pory na Pradze-Południe było tylko pięć stacji rowerowych. Co więcej, Ratusz wcale nie planował poszerzenia tej listy, o czym pisaliśmy w lutym. – System rowerów miejskich dedykowany jest obszarom centralnym miast, silnie zurbanizowanym, o dużej ilości celów podróży i jednocześnie o największych problemach komunikacyjnych. – mówił wówczas pełnomocnik ratusza ds. komunikacji rowerowej, Łukasz Puchalski. Dzięki sprawnej akcji miejskich aktywistów, którzy sami stworzyli projekt rozmieszczenia stacji na Pradze-Południe, a także dobrej woli władz dzielnicy powstanie jednak pięć nowych stacji – przy dzielnicowym ratuszu na Grochowskiej, na pl. Szembeka, przy Tesco na ul. Fieldorfa, nad Jeziorkiem „Balaton” oraz na skrzyżowaniu ulic Egipskiej oraz Afrykańskiej. Przeniesiona zostanie także stacja z ul. Lubelskiej na Rondo Wiatraczna.

Ursus i Wola

Zupełną nowością będą stacje rowerowe Veturilo w Ursusie. Do tej pory ta dzielnica była poza systemem miejskich rowerów. Jednak podobnie jak w przypadku Pragi-Południe dzięki aktywności mieszkańców oraz społeczników udało się przekonać władze, by i ta dzielnica miała wypożyczalnie „jednośladów”. Powstanie pięć stacji Veturilo – przy stacjach PKP Ursus i Ursus-Niedźwiadek, na pl. Czerwca 1976 koło ratusza, przy OSiRze przy ul. Gen. K. Sosnkowskiego oraz na skrzyżowaniu ul. Skoroszewskiej i Prystora.

Na Woli istnieje już jedenaście stacji Veturilo, a do końca sierpnia dojdzie jeszcze jedna – rowery będą dostępne do wypożyczenia na skrzyżowaniu ulic Wolskiej i Redutowej.

Drobne korekty

Już w czerwcu dojdzie do drobnych zmian w rozmieszczeniu stacji. Najmniej popularne punkty zostaną przeniesione w inne miejsca. Wspomniana już stacja z ul. Lubelskiej zostanie przesunięta na Rondo Wiatraczna, wypożyczalnia z okolic Hotelu Saskiego trafi na Plac Teatralny, zaś z jedna ze stacji z kampusu AWF - na skrzyżowanie Wólczyńskiej i al. W. Reymonta. Wypożyczalnia stanie też na Mariensztacie. Ponadto w lipcu, dzięki sfinansowaniu przez jednego z operatorów telefonii komórkowej, pojawi się także stacja przy ul. Marynarskiej.

Veturilo kompatybilne z rowerami w Konstancinie

Przedstawiciele władz Warszawy podpisali także porozumienie z samorządem Konstancina-Jeziornej o kompatybilności warszawskich rowerów z otwieraną tam w połowie czerwca siecią gminnych rowerów. Dzięki temu będzie można wypożyczyć „jednoślad” w Warszawie a zostawić w Konstancinie i vice versa. W podwarszawskiej gminie będzie pięć stacji oferujących w sumie 55 pojazdów.

Źródło: um.warszawa.pl

Zdjęcie: Fanpage "Veturilo Polska"

Zobacz także:

Kontrowersje wokół nowego odcinka Trasy Świętokrzyskiej

Warszawiacy coraz chętniej wsiadają na rowery

Jest nadzieja na rowery miejskie na Pradze Południe

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...