Wyścig do prezydenckiego fotela

Karolina Wiśniewska    2014-06-02 07:59:21

Warszawiacy nie zdążyli jeszcze dobrze odetchnąć po kampanii europejskiej, a na stołecznych ulicach nadal spotkać można wizerunki przyszłych (lub niedoszłych) europosłów. Mimo to, na horyzoncie coraz wyraźniej zarysowuje się pole do nowej politycznej walki oraz sylwetki uczestników, którzy wezmą w niej udział.

Choć oficjalny termin głosowania zostanie ogłoszony najwcześniej w lipcu, wszystko wskazuje na to, że kolejna wizyta w lokalu wyborczym czeka nas 16 listopada. Do tego czasu pozostało ponad pięć miesięcy. Jednak już dziś śmiało można postawić tezę, iż ten właśnie niedzielny wieczór będzie najgorętszym politycznie momentem nadchodzącej jesieni. W Warszawie największa uwaga niewątpliwie skupi się na rywalizacji o stanowisko prezydenta, z każdym dniem wywołującej coraz większe zainteresowanie opinii publicznej.

Dla rządzącej stolicą Hanny Gronkiewicz-Waltz druga kadencja z pewnością nie była tak „łatwa, prosta i przyjemna” jak poprzednia. Zeszłoroczne referendum pokazało niezadowolenie części warszawskiego elektoratu ze sprawowanej władzy. Na samej pani Prezydent zaś wymusiło zintensyfikowanie politycznych i społecznych działań. Ostateczna wygrana wyraźnie dodała jednak przysłowiowych „skrzydeł”. Hanna Gronkiewicz-Waltz wielokrotnie zapewniała, iż zamierza ubiegać się o trzecią kadencję, a we wczorajszym wywiadzie dla telewizji TVN24 oświadczyła, że uzyskała na to oficjalną zgodę partii. – Nowy budżet z Unii Europejskiej trzeba dobrze wykorzystać. Jestem gotowa na to, żeby walczyć – zadeklarowała. W wypowiedzi nie zabrakło naturalnie nawiązania do referendum, a także popularnej – jak widać – w kręgach Platformy metafory „jednej silnej pięści”, którą zgodnie ze słowami pani Prezydent, stała się jej partia podbudowana październikowym sukcesem i gotowa do nowej walki.

Chętnych do rywalizacji z Hanną Gronkiewicz-Waltz nie brakuje. Start w wyborach ogłosili w większości reprezentanci lewego politycznego narożnika. Jako pierwszy, lider stołecznego SLD i wiceprzewodniczący Rady Warszawy – Sebastian Wierzbicki. Niedługo po nim znana miejska aktywistka Joanna Erbel, odpowiedzialny za owe referendalne zamieszanie burmistrz Ursynowa – Piotr Guział oraz przedstawiciel Twojego Ruchu – Andrzej Rozenek. Każdy z kandydatów już na starcie ma nieco utrudnione zadanie. Specyfiką warszawiaków jest bowiem to, iż mimo narzekania na „partyjną” politykę samorządową, wciąż na owe partie w znacznej większości stawiają. Wśród nich zaś – co pokazały ubiegłotygodniowe wybory – przoduje Platforma. Ogromnym sukcesem dla wyżej wspomnianych byłaby druga tura. Takiej szansy wykluczać definitywnie nie można – tym bardziej, że polityczne scenariusze bywają nieobliczalne. Praca, która czeka ich do wykonania w tej kampanii, aby ów sukces osiągnąć jest ogromna. Zwłaszcza, że podzielona lewica – jak również pokazało głosowanie do europarlamentu – to słaba lewica.

O fotel prezydenta nie powalczy utrzymujący mocną pozycję w wielu sondażach Ryszard Kalisz. Po ostatniej porażce charyzmatyczny polityk zadeklarował, że chcę „odciąć się” na pewien czas i zaangażować w działalność oddolną. Zainteresowanie prezydenturą otwarcie wyjawił za to na łamach naszego portalu Paweł Poncyliusz. Siła polityczna tego kandydata – w porównaniu do Ryszarda Kalisza – zdaje się być jednak znacznie mniejsza. Wobec takiego układu najpoważniejszym kandydatem dla Hanny Gronkiewicz-Waltz pozostaje przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwości. Oficjalnej decyzji w sprawie owej kandydatury wprawdzie nie ma, niemniej jednak wszystko wskazuje na to, iż przypadnie ona Jackowi Sasinowi (o czym „Polityka Warszawska” informowała już w marcu). 

Hanna Gronkiewicz-Waltz przyznaje, iż nie lekceważy swoich kandydatów. Każdego szanuje i (cyt.) „traktuje serio”.  Zawsze może pojawić się jakiś czarny koń – przyznaje. Uprzedzając obawy pani Prezydent warto nadmienić, iż Janusz Korwin-Mikke (mimo wcześniejszych zapowiedzi) nie będzie ubiegać się o fotel prezydenta stolicy. Obdarzony europoselskim mandatem zamierza zajmować się „rozwalaniem Unii Europejskiej” przynajmniej do przyszłorocznych wyborów parlamentarnych. Nowy kandydat KNP pozostaje na razie niewiadomą. Może stanie się nim świeżo upieczony członek partii Przemysław Wipler... 

Wszystko wskazuje na to, iż stolicę czeka ciekawe polityczne starcie, a ostatnia kampania była ledwie małą "kampanijką" w porównaniu do tego, co czeka nas na jesieni. Mam jedynie nadzieję, że wspomniani kandydaci uważnie obserwowali  agitacyjne "starania" polityków przed eurowyborami, wiedzą, jakich błędów nie popełniać i poziom ich kampanii będzie znacznie wyższy. 

 

Źróło zdjęcia: https://facebook.com/hanna.gronkiewczwatz

Źródło: tvnwarszawa.tvn24.pl, własne

 

ZOBACZ TAKŻE:

Jacek Sasin kandydatem PiS na prezydenta stolicy? 

Poncyljusz: każdy jest kowale własneg orku

Prezydentka

Piotr Guział: Liczę na drugą turę

Wierzbicki 2014

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...