Twój Ruch chce likwidacji Straży Miejskiej

Adam Kielar    2014-06-02 21:12:39

Działacze Twojego Ruchu wznawiają akcję na rzecz likwidacji Straży Miejskiej w Warszawie. W poniedziałek pod siedzibą jej I oddziału terenowego przy al. Solidarności zainaugurowano akcje zbierania podpisów pod inicjatywą uchwałodawczą w tej sprawie.

– Inaugurujemy dziś „posterunek”, który będzie codziennie wystawiany pod siedzibą Straży Miejskiej. To właśnie tu będziemy zbierali podpisy. – mówiłł radny dzielnicy Śródmieście Grzegorz Walkiewicz otwierając krótką konferencję. – To jest kontynuacja naszej akcji, którą zaczęliśmy w zeszłym roku. Chcemy zebrać 15 tys. podpisów od Warszawiaków, potrzebnych do złożenia stosownej inicjatywy uchwałodawczej. – zapowiedział.

– Straż miejska jest nieprzyjazna dla obywateli. Jest opresyjna, nie pomaga, a służy jedynie do tego, by zwiększać wydatki z budżetu. – przekonywał obecny na konferencji i patronujący całej akcji poseł Andrzej Rozenek.  – W Sejmie już złożyliśmy projekt ustawy o odebraniu Straży Miejskiej w całym kraju kompetencji w zakresie stawiania fotoradarów oraz zakładania blokad na koła. Tym powinny zajmować się: policja oraz Inspekcja Transportu Drogowego. – dodał prawdopodobny kandydat TR na prezydenta stolicy.

W miejsce zlikwidowanej Straży, Twój Ruch proponuje powołanie przyjaznej mieszkańcom policji municypalnej. – Nie będzie ona zajmować się sprawami, które normalnie dotyczą policji, jak choćby kwestie ruchu drogowego, Jej główną kompetencją będzie dbanie o porządek – uzasadniał poseł.

Nie zabrakło uzasadnień ekonomicznych. – Straż Miejska kosztuje ponad 100 mln zł. Te pieniądze można przeznaczyć w dużej części na wsparcie dla policji oraz na powołanie nowej instytucji czyli właśnie policji municypalnej. Będzie ona miłą twarzą Ratusza. – zapewniał Rozenek, porównując obawy dziś kierowane pod adresem straży miejskiej, do dawnego lęku przed ZOMO. – Idzie strażnik miejski po Starym Mieście i na jego widok ludzie chowają się po bramach. Tak być nie może.  dodał.

Polityków TR, zapytaliśmy czy nie obawiają się porażki swojego wniosku zwłaszcza wobec fiaska podobnej inicjatywy w podwarszawskich Ząbkach gdzie referendum w sprawie likwidacji straży miejskiej z uwagi na niską frekwencję nie było wiążące. – My w pierwszej kolejności chcemy zebrać podpisy i złożyć projekt uchwały Rady Miasta. Wtedy się okaże, które partie polityczne są za, a które przeciw. – odpowiedział Rozenek.

W sukurs posłowi przyszedł radny Walkiewicz podkreślając, że zbiórka podpisów to dopiero pierwszy krok, który ma wprowadzić ten postulat do szerszej debaty w stolicy.  Rozmawiamy z różnymi środowiskami w Warszawie i myślę, że jesteśmy na dobrej drodze, do przekonania do naszego pomysłu, także tych polityków, którzy do sprawy likwidacji straży miejskiej w Warszawie podchodzili dotychczas z dystansem – zapewniał radny dzielnicy Śródmieście.

Zdjęcia: Polityka Warszawska

Zobacz także:

Straż Miejska ocalona. Referendum w Ząbkach nieważne.

Likwidacja Straży Miejskiej. Realny pomysł czy akcja polityczna?

Kolejne środowiska polityczne chcą likwidacji Straży Miejskiej

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...