Bemowo. Apel radnych ws. linii 105

Karolina Wiśniewska    2014-06-04 19:45:40

W związku z otwarciem II linii metra warszawiaków czeka szereg istotnych komunikacyjnych zmian. Jak się okazuje – nie zawsze pozytywnych. Owe modyfikacje dotyczyć będą nie tylko tego, co „pod”, ale także i „nad” ziemią. Aby ułatwić mieszkańcom dojazd do przyszłych stacji, ZTM zaproponował nową mapę połączeń. Radni Bemowa szybko dostrzegli skróconą trasę popularnej linii 105 i we wspólnym stanowisku wyraźnie sprzeciwili się planowanym zmianom.

"NIE" dla skrócenia 105

Oświadczenie w sprawie projektowanych zmian w komunikacji miejskiej stanowiło istotny punkt mającej miejsce w zeszłym tygodniu sesji Rady Dzielnicy Bemowo. Według propozycji Zarządu Dróg Miejskich, linia autobusowa 105 kursowałaby na krótszej niż obecnie trasie. Od przystanku Os. Górczewska, przez ulice Kasprzaka, Prostą do Ronda Daszyńskiego, gdzie miałaby swój finał. Takie rozwiązanie wyraźnie nie podoba się radnym Bemowa. – Informujemy, że obecny stan w zakresie kursowania autobusu 105 jako linii „silnej” kursującej co 5 min. w godzinach szczytu na trasie os. Górczewska – Browarna, obsługiwanej przez autobusy przegubowe jest rozwiązaniem optymalnym i stanowczo zwracamy się z prośbą o pozostawienie funkcjonowania linii 105 w obecnym kształcie – czytamy w oświadczeniu.

Zdaniem radnych, zmiana trasy sprawia, iż jadący do Centrum mieszkańcy Bemowa będą musieli przesiąść się do metra tylko po to, aby przejechać dwie stacje, po czym ponownie zmienić środek transportu w kierunku Browarnej. – Każda minuta jest na wagę złota (szczególnie w godzinach szczytu) i takie „udogodnienia” są kompletnie niepotrzebne – dodają.

Krytyka pozostałych propozycji ZTM

Negatywna ocena propozycji ZTM nie dotyczyła jedynie popularnej „stopiątki”. Radni zwrócili uwagę również na szereg innych połączeń, w tym przywrócenie linii 506. Brak ekspresowej linii na trasie do Centrum powoduje bardzo dużą uciążliwość dla mieszkańców – przekonują. W oświadczeniu wnosi się również o bezpośrednie połączenie dzielnicy z Lotniskiem Okęcie (poprzez wydłużenie trasy autobusu 154) oraz o wydłużenie linii 109 (która zgodnie z planem ZTM wróci na starą trasę) do pętli Stare Bemowo.

Krytyce radnych poddane zostały nie tylko zmiany dotyczące autobusów, ale także wiele modyfikacji dotyczących połączeń tramwajowych. Zupełnie niezrozumiała jest próba pozbawienia mieszkańców Bemowa bezpośredniego połączenia z Centrum linią tramwajową nr 8 i skierowanie tramwaju nr 11 (proponowana zmiana linii nr 8) na Plac Narutowicza – czytamy w stanowisku. Linia nr 8 zapewnia mieszkańcom Bemowa dojazd do pracy w ciągu al. Jerozolimskich, dlatego nowe rozwiązanie jest dla radnych niepraktyczne i kompletnie niezrozumiałe.

ZTM: Jesteśmy otwarci na propozycje

Zarzuty „bemowskich” władz spotkały się z bezpośrednim odzewem. Bowiem na sesji obecni byli także przedstawiciele Zarządu Dróg Miejskich, którzy uważnie wysłuchali wszystkich uwag. Oświadczyli, że wysunięta przez nich mapa nowych połączeń jest jedynie projektem, który w każdej chwili może ulec zmianie. Konsultacje trwają do 27 czerwca. Jeśli opinie mieszkańców potwierdzą krytyczne stanowisko radnych, poprawki szybko zostaną naniesione.

Spotkania konsultacyjne w sprawie zmian dotyczących II linii metra odbywają się przez cały czerwiec. Wszelkie uwagi można zgłaszać także drogą internetową lub listownie. Więcej informacji na stronie internetowej ZTM. 

 

Źródło zdjęcia: wikipedia.com

Źródła: bemowo.waw.pl, ztm.waw.pl

 

ZOBACZ TAKŻE:

Będą nowe stacje Veturilo

Miejsca dla wybranych

Warszawa przepa(r)kowana

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...