Rada Warszawy honoruje

Adam Kielar    2014-06-05 20:46:07

Podczas czwartkowych obrad Rady Warszawy, radni wyróżnili Jana Olszewskiego, Jerzego Owsiaka oraz prof. Mieczysława Szostka tytułami honorowych obywateli Warszawy. Zdecydowanie bardziej kontrowersyjne była debata na temat nadania nazwy jednemu ze zjazdów z Mostu Marii Skłodowskiej-Curie na Białołęce. Mimo sprzeciwu SLD, dostał on imię płk. Ryszarda Kuklińskiego.

Nowi honorowi obywatele

Kandydaturę Jerzego Owsiaka na honorowego obywatela stolicy złożył klub Platformy Obywatelskiej. Przewodnicząca Rady, Ewa Malinowska-Grupińska podkreśliła, że do wniosku tej partii dołączono 12 stron, na których wymieniono warszawskie placówki, które dzięki WOŚP uzyskały sprzęt medyczny. – To są dziesiątki tysięcy ludzi, którzy swoje życie i zdrowie zawdzięczają temu sprzętowi – powiedziała. Przewodnicząca przypomniała także, iż niedawno Owsiak został wybrany warszawiakiem 25-lecia oraz otrzymał tytuł w plebiscycie „Ludzie Wolności” telewizji TVN i „Gazety Wyborczej”. – Myślę, że jako Rada Warszawy powinniśmy uszanować wybór warszawiaków w tej kwestii – dodała.

Kandydaturę Jana Olszewskiego zgłosił klub Prawa i Sprawiedliwości. Wiceprzewodnicząca Rady, Olga Johann podkreśliła, że były premier "całym swoim życiem walczył o wolną Polskę i uczciwość". – My nie mamy wielu stron na temat jego osiągnięć, dlatego że to są sprawy tak oczywiste, że nie trzeba ich w punktach wymieniać. Myślę, że wszyscy możemy być dumni, że człowiek prawy, szlachetny i walczący o uczciwość i sprawiedliwość jest naszym kandydatem na honorowego obywatela – dodała Johann.

Klub Sojuszu Lewicy Demokratycznej przedstawił z kolei kandydaturę prof. Mieczysława Szostka. W opinii radnego Andrzej Golimonta, prof. Szostek był jednym z twórców niezależnego samorządu Warszawy po roku 1989. Wcześniej, Szostek przez wiele lat zasiadał w stołecznej Radzie Narodowej. W latach 1981–1990 był jej pierwszym bezpartyjnym przewodniczącym i to w czasach, gdy ruszała budowa metra.

Wszystkie kandydatury głosowano razem – znalazły się w jednej uchwale. Za było 58 radnych, nikt nie był przeciw. Jedyną osoba, która się wstrzymała się od głosu był niezależny radny Maciej Maciejowski. – "Wstrzymałem się w głosowaniu nad nadaniem godności honorowego obywatelstwa Warszawy – manipulacja polega na wymienieniu premiera Jana Olszewskiego i Jerzego Owsiaka w jednym projekcie uchwały. Zatem nie chcąc głosować przeciw honorowemu obywatelstwu Warszawy dla Olszewskiego musiałem wstrzymać się od głosy by – JAKO JEDYNY RADNY – wyrazić sprzeciw wobec nadania honorowego obywatelstwa Owsiakowi" – napisał radny na Facebooku.

Tytuły honorowego obywatela stolicy są co roku uroczyście nadawane 31 lipca na Zamku Królewskim, w przeddzień rocznicy wybuchu powstania warszawskiego – w Dniu Pamięci Warszawy. Przyznanie tego tytułu jest wyrazem najwyższego wyróżnienia i uznania dla zasług lub wybitnych osiągnięć obywateli polskich i cudzoziemców.

Ulica Ryszarda Kuklińskiego oraz Aleja 4 czerwca 1989 r.

Bardziej burzliwy przebieg miała debata na temat nadania ulicy, która łączy Modlińską z Mostem Skłodowskiej-Curie („Północnym”), imienia płk. Ryszarda Kuklińskiego. Wniosek o nadanie takiej właśnie nazwy zgłosiła Rada Dzielnicy Białołęka a poparły ją PO i PIS. 

– Pułkownik Kukliński to postać tragiczna. Podejmując decyzję o złamaniu przysięgi wojskowej miał świadomość, że stanie przed osądem rodaków. Odwagą największą w tym momencie było wzięcie na swoje sumienie tej decyzji, a potem pokorne przyjęcie tego osądu: odrzucenia przez jednych i wyniesienia przez innych – argumentowała Ewa Masny (PO), wiceprzewodnicząca Rady.

Radni PiS jednoznacznie popierając patronat ubolewali jednak, że imieniem Kuklińskiego będzie nazwany „nic nie znaczący zjazd z mostu w peryferyjnej dzielnicy”. Radna Johann przypomniała, że gdy w 2010 r. dzielnica Targówek wnioskowała o patronat pułkownika dla jednej z tamtejszych ulic ratysz argumentował, że powinien to być obiekt bardziej prestiżowy. Zdaniem radnej PIS z pewnością takiego charakteru nie ma zaproponowana lokalizacja na Białołęce. 

Przeciwko takiemu patronatowi dla którejkolwiek z ulic (rozważano także fragment tzw. Nowolazurowej - red.) byli radni SLD. Wiceprzewodniczący Rady, Sebastian Wierzbicki przypomniał długi życiorys płk. Kuklińskiego, między innymi wiele kontrowersyjnych i niejasnych zdarzeń z jego życia. Nie wykluczał na przykład, że Kukliński był agentem sowieckiego wywiadu. – Przypadek Ryszarda Kuklińskiego jest, delikatnie mówiąc, bardzo kontrowersyjny. Nie zdziwiłbym się, gdyby na Łubiance roześmiano się dziś na wieść, że nadajemy ulicy imię człowieka, który był współpracownikiem tajnych służb radzieckich – mówił polityk SLD.

Przypomniał również, że za czasów rządów PiS w Warszawie, takich wniosków nie było. – Przez wiele lat udało się tego uniknąć – nie zrobił tego Lech Kaczyński, gdy był prezydentem Warszawy, nie zrobiło tego PiS, gdy cztery lata rządziło Warszawą – mówił Wierzbicki.

Wystąpienie Wierzbickiego spotkało się z ostrą reakcją radnych PiS. Andrzej Melak stwierdził, że jeśli Kuklińskiego nazwie się zdrajcą, takim samym mianem powinno określić się Józefa Piłsudskiego, Romualda Traugutta "i tych wszystkich, którzy z miłości do Polski nie dotrzymali przysięgi złożonej wrogowi". Przewodniczący klubu PiS Maciej Wąsik ocenił z kolei, że Wierzbicki przeniósł radnych w lata 80., jakby czytał pierwszą stronę "Trybuny Ludu". – Dawno nie słyszałem takiego steku bzdur. Wstydzę się za pana – powiedział.

Ostatecznie za wnioskiem głosowało 36 radnych, siedmioro było przeciw, a troje się wstrzymało. Po głosowaniu ws. ulicy płk. Kuklińskiego zdecydowano o patronacie dla jeszcze innej arterii. Ulicy przebiegającej przez Włochy, Ursus i Bemowo roboczo nazywanej „Nowolazurową” nadano nazwę Alei 4 czerwca 1989 r. Tym razem odbyło się bez głosów sprzeciwu.

Źródła: TVN Warszawa, PAP

Zobacz także:

Bemowo. Apel radnych ws. linii 105

Twój Ruch chce likwidacji Straży Miejskiej

Jacek Kurski i „Jack Strong”. Solidarna Polska chce pomnika płk. Kuklińskiego.

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...