Baner Guziała – polityczna niekonsekwencja czy zaplanowane działanie?

Karolina Wiśniewska    2014-06-09 07:50:45

Kampania samorządowa oficjalnie jeszcze się nie rozpoczęła, a w praktyce zdążyła już wywołać niemałe zamieszanie. Jego przyczyną stało się to, co od dawna oburza wielu warszawskich estetów. Mowa o billboardach, a konkretniej o jednym – prezentującym Piotra Guziała. Znacznych rozmiarów plakat zasłonił kościół ewangelicki na Mokotowie i wywołał dyskusję. Słów krytyki nie szczędzą m. in. warszawscy Zieloni, na co burmistrz Ursynowa odpowiada – To jest celowa zagrywka i początek mojego dobrze przemyślanego planu.

Jedno z głównych haseł wyborczych Piotra Guziała brzmi „Zielona Warszawa”. Zaś jednym ze sposobów na budowę owej zielonej i przyjaznej mieszkańcom stolicy miała być walka z reklamami wielkoformatowymi. Sam kandydat z billboardów prezentujących swój wizerunek jednak nie rezygnuje, czego dowód można zobaczyć przy ulicy Puławskiej na warszawskim Mokotowie. Ogromny plakat, który zasłonił ewangelicki kościół szybko „pobudził” liczne grono krytykujących. Wśród nich znalazła się Partia Zieloni. – Pragniemy wyrazić głębokie zdziwienie i jednocześnie zmartwienie tą sytuacją. Wybory są okazją do pokazania w praktyce, jak można zadbać o przestrzeń publiczną, zwłaszcza, że warszawiacy i warszawianki są już wystarczająco umęczeni i sfrustrowani wszechobecnością przekazu reklamowego – czytamy w oficjalnym oświadczeniu

Wielkie banery i billboardy – wyrastające w stolicy niczym grzyby po deszczu – coraz bardziej irytują mieszkańców miasta, o czym niejednokrotnie pisaliśmy na łamach „Polityki Warszawskiej”. Wielu polityków  deklarowało, iż rozprawią się z reklamowym chaosem. Dotychczas ich „starania” nie przynoszą jednak większych (by nie powiedzieć „żadnych”) efektów. Konieczność owej walki podkreślał także nieraz  Piotr Guział, co dziś wypominają mu Zieloni. – Jeżeli ktoś twierdzi ze walczy z reklamami w przestrzeni publicznej, nie powinien w swojej kampanii promować się w taki sposób, jak zrobił to Piotr Guział – komentuje Marcelina Zawisza, współprzewodnicząca warszawkich struktur partii. – Stanowczo sprzeciwiamy się zaśmiecaniu miasta przez reklamy wielkoformatowe wieszane nielegalnie w mieście. W kampanii na pewno nie będziemy stosowali takich rozwiązań i konsekwencji oczekujemy także od innych kandydatów – dodaje.

„Ten billboard jest oskarżeniem wobec polityki "HGW"

Burmistrz Ursynowa w rozmowie z „Polityką Warszawską” tłumaczy, że umieszczenie baneru w tym miejscu było celowe. – Na samym począku pragnę zaznaczyć, że to nie ja jestem właścicielem tej konstrukcji – tłumaczy. – Wynająłem tą powierzchnię od firmy outdoorowej, ale zrobiłem to świadomie, zdając sobię sprawę z kontrowersji. Chcę doprowadzić do dyskusji na temat przestrzeni publicznej i baner jest pierwszą odsłoną mojego pomysłu na tę debatę - tłumaczy i przekonuje, że nie przestanie walczyć z reklamowym bezładem. – Osiem lat rządów Hanny Gronkiewicz-Waltz to czas, w którym chaos w przestrzeni miejskiej narastał. Mój billboard jest oskarżeniem wobec tak prowadzonej polityki i próbą rozwiązania tego problemu – twierdzi Guział

Baner (nie)legalny

Bilbord Piotra Guziała wzbudza liczne kontrowersje nie tylko ze względu na kwestie estetyczne. W grę wchodzi również problem jego legalności. Wiele osób (w tym także wcześniej przytaczani Zieloni) przekonuje, że baner (z racji swych rozmiarów) powinien uzyskać specjalne pozwolenie. Burmistrz kompletnie nie zgadza się z powyższymi opiniami. – Zieloni krytykują legalność reklamy nie znając zupełnie jej genezy. Powołują się na artykuł "Gazety Stołecznej", a ten nie powinien być żadną wyrocznią. Zwłaszcza, że "Stołeczna" należy do Agory, do której należy także firma AMS będąca w posiadaniu wielu podobnych nośników, w sprawie których toczą się postępowania przed Powiatowym Inspektorem Nadzoru Budowlanego – dodaje. W rozmowie z nami Piotr Guział stara się odpierać wszelkie kierowane wobec niego zarzuty. Twierdzi, że posiada wszystkie wymagane dokumenty. Ksiądz proboszcz wyraził zgodę, a konserwator zabytków nie objął tego terenu żadną  ochroną.  Ponadto, lider WWS przekonuje, że nie od rozmiaru konstrukcji zależy konieczność uzyskania specjalnego pozwolenia, ale od tego czy jest ona na trwałe związana z gruntem (a ściślej mówiąc – wkopana w ziemię). – Moja reklama nie jest przytwierdzona na stałe, więc sprawa jest prosta – podsumowuje Guział i dodaje, że wszelkie ataki (zwłaszcza ze strony wojewody oraz urzędników) są atakiem – tu cytat – politycznych kelnerów, którzy podobnie jak w zeszłym roku tuż przed referendum, chcą osłabić jego pozycję przed wyborami samorządowymi.

Walka z reklamami… poprzez reklamy

Zachowanie burmistrza Ursynowa niektórzy mogą oceniać jako odważne, inni zaś – jako bardzo nieprzemyślane. Bez względu na to, po której stronie się opowiemy, nie da się ukryć, że sposób na walkę z reklamami wielkoformatowymi stosowany przez pana Guziała jest dość niekonwencjonalny. Póki co nie zdobywa zbyt wielu pochlebnych komentarzy i śmiem twierdzić, iż negatywny trend nie ulegnie zmianie. Lider WWS-u powinien mieć świadomość, że w czasie kampanii wszyscy wzajemnie patrzą sobie na ręce, a tego typu „występki” są niczym przysłowiowa woda na młyn dla jego konkurentów. Bez względu na to, jaką retorykę przyjmie dziś, z pewnością nie ucieknie od kolejnych zarzutów o polityczną hipokryzję i o to, że pod płaszczykiem walki z reklamami bezpretensjonalnie reklamuje sam siebie.

Póki co, nie wiemy czy Piotrowi Guziałowi opłaci się jego nietypowa i „dobrze przemyślana” koncepcja. Możemy jednak przypuszczać, że to nie koniec tematu, a sprawa billboardu przed mokotowskim kościołem jeszcze do nas wróci. 

 

Zdjęcie główne: PolitykaWarszawska.pl

Zdjęcie w tekście: https://facebook.com/piotr.guzial

 

ZOBACZ TAKŻE:

Piotr Guział: Naszą partią jest Warszawa

Piotr Guział wraca do gry i rozpoczyna prezydencką kampanię

Piotr Guział: Liczę na drugą turę

Ludzie mają dość tandety

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...