Kontenery dla eksmitowanych? Kontrowersyjny pomysł w ramach budżetu partycypacyjnego na Bemowie

Wiktor Raczkowski    2014-06-10 08:28:04

Jednym z projektów, który w ramach budżetu partycypacyjnego przeszedł pozytywną weryfikację formalną na Bemowie, jest pomysł postawienia na obrzeżach dzielnicy kontenerów mieszkalnych dla osób niepłacących czynszu. Przeciwko takiemu rozwiązaniu stanowczo protestuje Joanna Erbel, kandydatka Zielonych na prezydentkę Warszawy. Zwolennicy instalacji kontenerów odpowiadają natomiast, że budżet partycypacyjny ma służyć wszystkim mieszkańcom i to oni ostatecznie zdecydują, czy pomysł zostanie zrealizowany.

Pomysłodawca projektu chce, by kontenery dla osób, które nie płacą czynszu za swoje dotychczasowe mieszkania, stanęły na peryferiach Bemowa, czyli de facto Warszawy. Dlaczego akurat tam? Bo te grunty są – jak twierdzi wnioskodawca projektu – po prostu najtańsze. W uzasadnieniu czytamy natomiast (pisownia oryginalna): „Dziś zbyt wiele osób mieszka w lokalach o które nie dba i za które nie płaci. Zwłaszcza na dużych osiedlach łatwo spotkać takich lokatorów co przez wiele lat ani grosza nie wpłacili za lokal w którym mieszkają, nie wspominając o odpłatnościach za media takie jak choćby woda. Dziś nie ma gdzie ich przeprowadzić tak by nie generowali kosztów które ponoszą inni. W dzielnicy Bemowo brakuje takich lokali. Realizacja tego projektu rozwiąże ten istotny problem”.

Przypomnijmy, że głośno o kontenerach na Bemowie było już w zeszłym roku na przełomie marca i kwietnia. Wówczas na osiedlu Mory chciał je postawić ówczesny wiceburmistrz Krzysztof Zygrzak, który tłumaczył, że dzielnica dysponuje jedynie 15 lokalami socjalnymi, a wyroków eksmisyjnych z prawem do takiego lokalu jest 120. Tak jak i teraz przeciwko postawieniu kontenerów mieszkalnych protestowali działacze lokatorscy, a także mieszkańcy dzielnicy obawiający się powstania swoistych gett na wzór innych miast europejskich. – To nie jest nic niewyobrażalnie strasznego, tylko normalny lokal. Tragedia i krzywda nikomu z tego tytułu się nie stanie. Absolutnie nie pójdziemy w kierunku budowy wielkiego osiedla – deklarował wówczas wiceburmistrz Zygrzak. Dodawał także, że do mieszkań w kontenerach podłączone byłyby media. Pomysł ostatecznie nie został zrealizowany, ponieważ prezydent Warszawy nie wyraziła zgody na wpisanie go do budżetu dzielnicy.

Dzisiaj, przeciwko stawianiu kontenerów na Bemowie najgłośniej protestują warszawscy Zieloni. Joanna Erbel wystosowała nawet w tej sprawie specjalny list do pani prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz z prośbą o powtórne zablokowanie pomysłu tworzenia kontenerowych mieszkań. Wyjaśnia w nim, że projekt ten jest społecznie szkodliwy, ponieważ stygmatyzuje biednych mieszkańców oraz może spowodować pogorszenie ich stanu zdrowia. Co więcej, zdaniem Joanny Erbel, mieszkania w kontenerach przyczynią się wyłącznie do pogłębienia biedy ich mieszkańców „Jedynym sposobem ogrzania kontenerów jest ogrzewanie elektryczne, które w okresie zimowym prowadzi do poważnego obciążenia finansowego. Rachunki za prąd, nawet przy oszczędnym użytkowaniu sięgają 800-1000 złotych miesięcznie. Są to sumy, których osoby spełniające kryteria dochodowe do mieszkań socjalnych nie są w stanie pokryć” czytamy w liście. I dalej: „Wyrzucania biednych ludzi na obrzeża miasta do substandardowych lokali nie może być odpowiedzią na niewydolność miejskiego systemu mieszkalnictwa komunalnego. Stołeczne urzędy nie powinny wyrażać zgody na projekty, które prowadzą do pogorszenia sytuacji osób wykluczonych i dalszego wpędzania ich w spiralę zadłużenia”.

Z taką argumentacją nie zgadzają się zwolennicy projektu, którzy twierdzą, że sprzeciw wobec kontenerów ma wyłącznie podłoże ideologiczne. Dodają także, że stołeczni społecznicy traktują budżet partycypacyjny instrumentalnie – jako narzędzie, które służyć ma wyłącznie realizacji ich celów. W tym tonie na blogu Joanny Erbel wypowiedział się Krzysztof Zygrzak.  Doskonały przykład prawdziwego oblicza tzw. „miejskich aktywistów". Budżet partycypacyjny, będący w sumie ciekawym i perspektywicznym projektem, pasuje im dopóki mieszkańcy chcą tego samego co „oświeceni działacze". Jeśli tylko oddolny projekt nie pasuje jakiejś Ich świętej ideologii, natychmiast „społecznicy" apelują o jego odgórne wykluczenie. A może niech to mieszkańcy zgodnie z ideą partycypacji i demokracji obywatelskiej  sami zdecydują, co jest dla nich najważniejsze – czytamy w komentarzu.

Joanna Erbel odpiera jednak tę krytykę tłumacząc, że budżet partycypacyjny nie stoi ponad innymi dokumentami przyjętymi przez miasto st. Warszawa. Powołuje się na przyjęty w grudniu 2012 r. Wieloletni Program Gospodarowania Mieszkaniowym Zasobem m.st. Warszawy na lata 2013-2017, który określa w jaki sposób może być realizowane zaspokajanie zapotrzebowania na mieszkania komunalne. Społeczniczka przytacza jeden z jego zapisów: „Zakłada się kontynuowanie polityki w zakresie pozyskiwania lokali socjalnych w drodze przekształcania z istniejącego zasobu lokali, w szczególności o obniżonym standardzie. Oczekuje się, że proces przekwalifikowywania lokali na lokale socjalne w ramach obecnego zasobu zostanie zintensyfikowany zwłaszcza w dzielnicach, które dotychczas nie podejmowały tych działań na wystarczającym poziomie. Będzie to możliwe również dzięki równoległym działaniom w zakresie komunalnego budownictwa mieszkaniowego.

 Oznacza to, że mieszkania socjalne mają znajdować się w budynkach będących elementem tkanki miejskiej. Ma to zapobiec dalszej marginalizacji osób wykluczonych. Wieloletni program mieszkaniowy, tak samo jak plany miejscowe, to nie jest coś, co można brać w nawias – mówi.

Na razie wszystko wskazuje na to, że o tym, czy na obrzeżach Warszawy powstaną kontenery mieszkalne dla osób eksmitowanych zdecydują mieszkańcy Bemowa. Ostatnie słowo cały czas należy jednak do Hanny Gronkiewicz-Waltz, która – tak jak przed rokiem – może nie dopuścić do realizacji tego pomysłu.

 

Źródło zdjęcia: 24swarzedz.pl

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...