„Czterej Śpiący” nie wrócą na Pragę?

Paweł Krulikowski    2014-06-11 18:56:28

Ratusz nie zamierza przywrócić Pomnika Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni do czasu ponownego urządzenia przestrzeni na placu Wileńskim. Nie stanie się to wcześniej, niż w przyszłym roku. Zgodnie z uchwałą Rady Warszawy z 2011 roku powinien zostać ustawiony kilkaset metrów od swojego ostatniego miejsca położenia.

Przypomnijmy, na czas budowy II linii metra, budzący od lat kontrowersje monument został zdemontowany. Firmie, przeprowadzającej prace budowlane zlecono zaś remont pomnika. Do 30 września wykonawcę zobowiązano również do oddania terenu na placu Wileńskim. Wszyscy spodziewali się, że to właśnie wtedy „Czterej Śpiący” ponownie zdominują Pragę Północ. Rzecznik AGP Metro Polska S.C. zapewnia w oficjalnych wypowiedziach, że zgodnie ze zleceniem wykonawca pomnik odnowił i jest on gotowy do powrotu na swoje miejsce. Tak się jednak nie stanie. Jak zapowiadają władze miasta, pomnik na pewno nie powróci przed wyborami samorządowymi. Dlaczego?

Wynika to z harmonogramu budowy II linii metra. Jak tłumaczy Polityce Warszawskiej Rzecznik Urzędu m. st. Warszawy Bartosz Milczarczyk, Ratusz po 30 września (czyli po zakończeniu budowy i odbiorze od wykonawcy terenu placu) zajmie się uporządkowaniem i urządzeniem przestrzeni dookoła Dworca Wileńskiego. To spowoduje, że powrót monumentu Braterstwa Broni nastąpi później. Milczarczyk zapewnia również, że nie ma w tym działaniu żadnych ukrytych intencji, zmierzających do całkowitego usunięcia pomnika. – Jesteśmy zobligowani uchwałą Rady Miasta z 2011 i ta uchwała zostanie zrealizowana. – podkreśla.

Wiceprzewodniczący Rady Warszawy i radny SLD Sebastian Wierzbicki nie ukrywa, że przewidywał taki obrót sprawy. – Spodziewałem się, że przywrócenie tego pomnika będzie przedłużane i stanie się po wyborach. Hanna Gronkiewicz-Waltz nie chce drażnić prawicowego elektoratu swojej partii. – tłumaczy. Przedstawiciel Sojuszu Lewicy Demokratycznej zauważa jednak, że jego partia nie dopuszcza innej opcji niż powrót monumentu na swoje miejsce. – Zrobimy wszystko, by wrócił jak najszybciej. – podsumowuje.  

Nie ulega wątpliwości, że znaczna część warszawiaków trzyma kciuki za to, by pomnik nie wrócił wcale. Argumentują, że miejsce tego monumentu to mauzoleum żołnierzy radzieckich w Warszawie. Co ciekawe, różnica zdań pojawiła się również wśród radnych Platformy Obywatelskiej. Jeszcze w 2011 roku jednogłośnie stwierdzili, że „Czterej Śpiący” powinni stać na Pradze. Dziś można już usłyszeć w tej sprawie zdania odrębne, choćby przewodniczącego Komisji Ładu Przestrzennego w Radzie Miasta Michała Czaykowskiego. Nie dziwi to Sebastiana Wierzbickiego. – Proszę pamiętać, że PO w zdecydowanej większości jest prawicowa, zupełnie jak PiS w kwestiach światopoglądowych. – podkreśla. Bartosz Milczarczyk zauważa natomiast, że wybrana po 16 listopada Rada Warszawy może mieć zupełnie inny pogląd na temat powrotu „Czterech Śpiących”.

Czas pokaże, czy pomnik upamiętniający kontrowersyjne „braterstwo”, ale będący częścią historii miasta, znowu zagóruje nad placem Wileńskim.

Źródła: własne, www.rp.pl  

Źródło zdjęcia: www.wikipedia.org.pl 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...