Bemowo: Gdzie są drzewa z okazji 20-lecia?

Karolina Wiśniewska    2014-06-12 13:11:18

– Sprawmy, aby nasza dzielnica była jeszcze bardziej „zielona” – mówiły kilka miesięcy temu przedstawiciele władz na Bemowie, zachęcając mieszkańców do wzięcia udziału w akcji „20 tys. drzew na 20-lecie”. Efekt perswazji zadziałał doskonale – chętnych do sadzenia nie brakowało. Tylko jubileuszowych drzew jak dotąd nikt w dzielnicy nie widział.

Bemowo obchodzi w tym roku swoje dwudzieste urodziny. Z tej okazji władze dzielnicy postanowiły wspólnie z mieszkańcami zasadzić 20 tysięcy drzew. Akcja promocyjna tego wydarzenia wystartowała już w połowie lutego, o czym pisaliśmy na łamach „Polityki Warszawskiej”. Już na wiosnę rozpoczniemy sadzenie aż 20 000 dębów i klonów, które jeszcze bardziej upiększą krajobraz Bemowa. Ta akcja nie może odbyć się bez udziału mieszkańców, dla których przygotowaliśmy niezwykłą niespodziankęinformowano. Do każdego nowego drzewka miały być dołączane specjalne pamiątkowe tabliczki z imieniem i nazwiskiem mieszkańca, który je zasadził. Zapowiadano integrację społeczności lokalnej i wspólne, radosne świętowanie okrągłych urodzin.

Chętni do wzięcia udziału w akcji mieli zgłaszać się do 10 marca, aby wraz z pierwszymi dniami wiosny wystartować z sadzeniem drzewek. Chociaż aura nie zawsze za tym przemawia, nie da się ukryć, iż wiosna (nawet ta kalendarzowa) powoli dobiega końca. Gdzie są zatem jubileuszowe dęby? – W dalszym ciągu trwają analizy, w jakiej formule można tą akcję przeprowadzić. Poza tym jest nowy zarząd, który musi zapoznać się ze wszystkimi dokumentami związanymi z projektem – odpowiada nam rzecznik Bemowa pan Marcin Gruza.

W kuluarach urzędu dzielnicy pojawia się coraz więcej argumentów przemawiających „przeciw” jubileuszowej akcji. Podstawowy dotyczy – jak zawsze – zbyt wysokich kosztów. Wśród wielu (w tym także wielu radnych) słychać głosy, że Bemowo jest już wystarczająco „zieloną” dzielnicą i sadzenie nowych drzew to niepotrzebny wydatek.

Temat wzbudza zainteresowanie, decyzja już w najbliższych dniach

Ostatnie kilka tygodni to – jak dobrze pamiętamy – „gorący” politycznie czas dla Bemowa. Po oświadczeniu byłego wiceburmistrza Pawła Bujskiego i wybuchu tzw. afery „bemowskiej” doszło tam do niemal całkowitej zmiany władzy. Poprzedni zarząd intensywnie zaangażował się w urodzinową akcję. Obecny zaś jest do niej nieco bardziej sceptycznie nastawiony. Abstrahując od korzyści, jakie niesie akcja, zarówno w sferze promocji dzielnicy, jak i sferze samorządowej, musimy sytuację dogłębnie przeanalizować. Decyzja o ewentualnej kontynuacji przedsięwzięcia zostanie podjęta w niedługim czasie mówi w rozmowie z portalem tustolica.pl nowy burmistrz Krzysztof Strzałkowski, co potwierdza także rzecznik Marcin Gruza. - Widzimy, że „odżyło” zainteresowanie tym tematem, dlatego stanowisko zostanie wydane w najbliższych dniach. Być może nawet jutro.

Na oficjalne oświadczenie szczególnie niecierpliwie czekają mieszkańcy. Pomysł wspólnego sadzenia drzew wzbudził pozytywną opinię, o czym świadczy chociażby liczba chętnych do wzięcia udziału w przedsięwzięciu. Twierdzą, że to wyjątkowy jubileusz, a nowe drzewka stanowić będą pożyteczną pamiątkę. Dzielnica – w świetle ostatnich wydarzeń – ma sporo do nadrobienia, przede wszystkim względem swej społeczności. O tym czy ostatecznie wsłucha się w jej głos przekonamy się już niebawem.

 

Zamiast 20 tys. - 20!

W odpowiedzi na artykuł „Bemowo: Gdzie są drzewa z okazji 20-lecia?” uzyskaliśmy oficjalne stanowisko urzędu. Dzielnica informuje, iż nie rezygnuje z akcji sadzenia drzewek. Ulegnie ona jednak pewnym modyfikacjom. Niestety projekt nie był należycie dopracowany i po wnikliwym przeanalizowaniu dostępnych terenów okazało się, że nie jest możliwe dokonanie takiej ilości nasadzeń – czytamy w oświadczeniu. Władze tłumaczą, że zbyt gęsto posadzone drzewa mogłyby się nie przyjąć, a wówczas akcja odniosłaby odwrotny do założonego skutek.

Postanowiono zatem zmniejszyć liczbę nasadzeń z dwudziestu tysięcy do... dwudziestu. Planujemy posadzić dwadzieścia okazałych drzew, które będą tworzyć swoisty żywy pomnik upamiętniający jubileusz Dzielnicy i rozwijać się wraz z nią – mówi burmistrz Bemowa Krzysztof Strzałkowski. Zamiast tabliczki przy każdym drzewku powstanie jedna – wspólna, na której znajdą się nazwiska wszystkich uczestników akcji. Ponadto, mieszkańcy otrzymają od dzielnicy specjalne jubileuszowe sadzonki. Finał całej akcji planowany na jesieni. 

 

Źródło zdjęcia: PolitykaWarszawska.pl

Źródła: tustolica.pl, bemowo.waw.pl, własne

 

ZOBACZ TAKŻE:

Zielone problemy Bemowa

Zielone problemy Bemowa nadal nierozwiązane

Tak się robi POlitykę

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...