Śmieci 2.0

Paweł Krulikowski    2013-06-05 20:37:57

Wczorajszy wyrok Krajowej Izby Odwoławczej wstrząsnął po raz kolejny warszawską polityką. Tym razem także w wymiarze personalnym. Sprawa przedłużonego przetargu kosztowała stanowisko wiceprezydenta Jarosława Kochaniaka. Ale przede wszystkim kosztuje mnóstwo nerwów mieszkańców Warszawy.

„Nad Ratuszem zebrały się czarne chmury”

Przetarg na wywóz nieczystości, rozpisany przez m. st. Warszawa żyje już swoją legendą. Podobno niesprawiedliwy, podobno ustawiony. Podobno. Na pewno pojawiły się w nim nieprawidłowości dotyczące specyfikacji. Krajowa Izba Odwoławcza uznała protest czterech prywatnych firm, rywalizujących z MPO. W konsekwencji rozpisany konkurs przedłuży się, a 1 lipca warszawiacy zostaliby porzuceni sami sobie wraz ze swoimi śmieciami. Wczorajszy wyrok wywołał więc szok, niedowierzanie i oburzenie.

O godzinie 12:30 przed Ratuszem stawili się radni Prawa i Sprawiedliwości Maciej Wąsik i Dariusz Figura. Na swojej krótkiej konferencji prasowej postanowili uprzedzić wszystkie potencjalne ruchy Ratusza i przedstawić stanowisko swojej partii w sprawie wyroku KIO - Czarne chmury wiszą nie tylko nad Ratuszem, ale nad Warszawą. Po wczorajszym wyroku KIO jesteśmy niezwykle zaniepokojeni. Ale Izba potwierdziła tylko nasze obawy. W związku z tym zapowiadamy złożenie doniesienia do prokuratury, czy aby Pani Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz i jej urzędnicy dopełnili wszystkich swoich obowiązków i czy aby ten przetarg nie został ustawiony. To są artykuły 231 i 305 Kodeksu Karnego – zapowiadał radny Wąsik.

To jest masakra miasta. Ostrzegaliśmy przed tym na sesji Rady Warszawy 23 maja. Zwracamy uwagę, że każdy z możliwych wariantów "planu B" Hanny Gronkiewicz-Waltz, gdyż zgodnie z prawem możliwe są tylko dwie takie alternatywy, ma swoje poważne konsekwencje. Czy to prawne czy faktyczne. Ktoś za to musi ponieść odpowiedzialność – dodawał radny Figura. Radni PiS-u wskazali imiennie winnego i zażądali dymisji wiceprezydenta Kochaniaka. Prosili również, by Hanna Gronkiewicz-Waltz wywarła nacisk na Donalda Tuska i PO, aby opracować projekt odsunięcia wejścia w życie terminu ustawy śmieciowej. Inaczej zapowiedzieli drugi Neapol i masowe przynoszenie śmieci przez mieszkańców pod Ratusz. Część ich postulatów spełniła się szybciej, niż mogliby się spodziewać.

Zaciąg z Bemowa i wyjście awaryjne.

Konferencja prasowa Prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz przebieg miała iście hitchcockowski. Zaczęło się od bomby, a potem było jeszcze ciekawiej. Na prośbę Pani Prezydent do dymisji podał się jej zastępca odpowiedzialny za zadania z zakresu ochrony środowiska, gospodarki odpadami komunalnymi, infrastruktury oraz nadzoru właścicielskiego Jarosław Kochaniak. Nazwisko zastępcy zaskoczeniem było mniejszym. Eksperci od warszawskiego samorządu z pewnością braliby pod uwagę Jarosława Dąbrowskiego, burmistrza dzielnicy Bemowo. Hanna Gronkiewicz-Waltz zapowiedziała również osobiste kierownictwo nad zespołem zajmującym się sprawą śmieci.

Potem nadeszła chwila na przedstawienie planu awaryjnego na wywóz odpadów. Jako zwolenniczka wolnego rynku Prezydent Gronkiewicz-Waltz stwierdziła, że nie martwi się wyrokiem KIO, który zwiększy konkurencję. I ma pomysł zastępczy: Orzeczenie KIO oznacza dla Warszawy wydłużenie terminu rozstrzygnięcia przetargu. Izba utrzymała w mocy ważność naszego przetargu, zostaliśmy zobowiązani do wyeliminowania zastrzeżeń przedsiębiorców ze specyfikacji przetargowej. Mamy w związku z tym opracowany program pomostowy. Jest to artykuł 6s z z Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Przedstawię początek tego artykułu: "W przypadku gdy gmina nie realizuje obowiązku odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, właściciel nieruchomości jest obowiązany do przekazania odpadów komunalnych, na koszt gminy." Najważniejszy dla jest dla mieszkańców fakt, że to gmina poniesie koszty. Zgodnie z naszą propozycją firmy dotychczas odbierające odpady będą to robiły do końca roku. Uważamy, że pół roku to taki czas, że będziemy w stanie uregulować wszystkie sprawy związane z przetargiem. Do końca 2013 roku będzie funkcjonował system oparty na zasadzie partnerstwa. Prezydent zapowiedziała również, że zwróciła się do rady miasta o zwołanie sesji nadzwyczajnej na temat alternatywnego planu śmieciowego. W chwili publikowania tego tekstu data tego posiedzenia nie była jeszcze znana.

Konsekwencje dla mieszkańców? Do 19 lipca złożymy deklaracje i będziemy płacić stawki śmieciowe, które Prezydent Gronkiewicz-Waltz wynegocjuje z prywatnymi firmami. Padła obietnica o niższej wysokości tych stawek, niż zapowiadane po 1 lipca. Ma to zrekompensować warszawiakom obecne problemy. Zapowiedziana została intensywna kampania nowego programu pomostowego, tak by mieszkańcy nie musieli się zastanawiać co zrobić ze swoimi odpadami.

„Plan B to Plan Chaosu”

Poproszony o komentarz dla Polityki Warszawskiej, radny Wąsik stwierdził – Jedyną pozytywną informacją dnia dzisiejszego jest dymisja wiceprezydenta. Ten Plan B, który ogłosiła Pani Prezydent to plan chaosu. Generalnie jest to blamaż Hanny Gronkiewicz-Waltz i całej Platformy Obywatelskiej w Warszawie. Mam nadzieję, że bliski jest ich koniec. Potwierdził również konsekwentnie zamiar zaskarżenia przetargu do prokuratury. Wybór Jarosława Dąbrowskiego skwitował krótko – to zły wybór. Partyjny, niemerytoryczny. To tylko uspokojenie skołatanych struktur Platformy.

Niejednoznacznie w stosunku do działań Prezydent odniósł się przewodniczący warszawskiego SLD Sebastian Wierzbicki: Chcemy na bieżąco informacji na temat nowego rozwiązania śmieciowego, przede wszystkim dla warszawiaków. Jeśli chodzi o zarzuty dotyczące konkursu, to chcielibyśmy, żeby przyjrzały się mu organy kontroli miasta. Mam również nadzieję, że wszystkie centralne służby, zajmujące się nieprawidłowościami w przetargach objęły już swoją kontrolą stołeczny konkurs. O odwołaniu wiceprezydenta Kochaniaka powiedział - w przypadku takiego a nie innego wyroku osoby za to odpowiedzialne musiały ponieść konsekwencje. Czy Jarosław Dąbrowski, który jest skutecznym burmistrzem dzielnicy Bemowo okaże się skutecznym wiceprezydentem? Zobaczymy, leży to z pewnością w interesie wszystkich warszawiaków. Odniósł się również do zapowiedzi „drugiego Neapolu” i śmieci pod Ratuszem, czym straszyli radni Prawa i Sprawiedliwości – na pewno ten śmieciowy chaos będzie dużo mniejszy, propozycje, które zostały złożone idą w kierunku warszawiaków. Jest to jakieś światełko w tunelu, czekamy na pełną koncepcję całego systemu.  Wierzbicki zauważył również polityczny kontratak Prezydent Gronkiewicz-Waltz - Wbrew pozorom dzisiejsza decyzja Hanny Gronkiewicz-Waltz jest demonstracją kontrofensywy politycznej. Pokazała, że potrafi wyciągać konsekwencje, moim zdaniem przysporzy jej to więcej zwolenników, niż przeciwników. Aczkolwiek nie należy zapominać, że odpowiada za wszystko, co w tym mieście się działo i dziać będzie za jej kadencji.

Trudno przewidzieć jak rozwiązanie, zaproponowane przez Prezydent będzie działać w praktyce. Politycznie Ratusz zademonstrował, że jest w stanie przygotować alternatywę i przedstawić przynajmniej wiarygodne pozory kontroli nad sytuacją. Wojny o śmieci ciąg dalszy przed nami, 1 lipca już za niewiele ponad 20 dni. Czas pokaże, czy pożar udało się ugasić skutecznie, czy czeka nas samodzielne noszenie plastikowych worków. Prawdopodobnie będziemy wiedzieć więcej po nadzwyczajnej sesji Rady Miasta. 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...