Bieg przez pasy na Daszyńskiego

Karolina Wiśniewska    2014-06-16 07:53:44

Budowa II linii metra przysparza komunikacyjnych problemów nie tylko kierowcom i pasażerom czterokołowych pojazdów. Z wieloma muszą borykać się na co dzień także piesi. Szczególnie niełatwe przeprawy czekały ich swego czasu w okolicach Ronda Daszyńskiego, gdzie na pokonanie 15-metrowego przejścia wyznaczono 8 sekund. Nieosiągalny dla niektórych czas uległ wprawdzie wydłużeniu, lecz aby tak się stało potrzebna była interwencja organizacji pozarządowych oraz Rzecznika Praw Obywatelskich.

Rondo Daszyńskiego to jeden z kluczowych punktów komunikacyjnych stolicy, a także pierwszy przystanek centralnego odcinka II linii metra. Wraz z jego częściowym zamknięciem w 2011 roku, przejście przez ulicę stało się w tym miejscu nie lada wyzwaniem. Dawny chodnik zastąpiono blokującymi barierkami, a jedynym sposobem na przedostanie się do jadącego w stronę Centrum tramwaju były pasy. I wydawać by się mogło, iż nie ma w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt, że popularna „zebra” liczy 15 metrów, zaś zielone światło sygnalizacji pozwalające na jej przejście trwało jedynie 8 sekund (czerwone – 1 minutę i 40 sekund). Zdaniem wielu – zbyt mało. – Dla normalnego, sprawnego człowieka nie jest to żaden problem, ale jeśli mówimy o osobie starszej lub w jakiś sposób niepełnosprawnej, ten problem już się pojawia – grzmią organizacje pozarządowe. Wykonawcy II linii metra zapewniali początkowo, iż taki stan rzeczy jest jedynie przejściowy. – Kiedy wykonana zostanie wschodnia część linii, przejście dla pieszych wróci – mówili. Deklarowana data „powrotu” wyznaczona była na połowę 2012 roku, tymczasem obiecanego przejścia jeszcze na początku obecnego 2014 brakowało.

Od samego początku w sprawę intensywnie zaangażowała się organizacja ekologiczna Zielone Mazowsze. Jej przedstawiciele występowali z wnioskiem o informację i interwencję m. in. do Wydziału Infrastruktury i Środowiska, a także do wojewody Jacka Kozłowskiego. W odpowiedzi przekonywano, iż obecna sytuacja podyktowana była wzmożonym ruchem pojazdów w okolicy Ronda Daszyńskiego i próbą uniknięcia dodatkowych korków. Kierowcy taką argumentację akceptowali, piesi zaś – absolutnie nie.

Tłumaczenia nie przyjęła także wspomniana inicjatywa Zielone Mazowsze i z prośbą o interwencję skierowała się do biura Rzecznika Praw Obywatelskich, które nie pozostawiło apelu bez odpowiedzi. – Cieszy nas, że Biuro Rzecznika podjęło sprawę, choć jednocześnie trudno nie czuć zażenowania angażowaniem tej instytucji w obronę praw tak elementarnych i oczywistych, jak ludzkie warunki przejścia na drugą stronę ulicy – czytamy na stronie internetowej Zielonego Mazowsza.

Zdaniem Rzecznika, skrócenie światła w obliczu tak dużego ruchu pojazdów było zasadne, lecz nie tak drastycznie. – Czas wyświetlania się zielonego sygnału dla pieszych nie powinien zostać skrócony do 8 sekund – orzekło biuro RPO i argumentowało dalej – Skoro przedmiotowe przejście dla pieszych liczy 15 metrów, a przyjęta w rozporządzeniu prędkość poruszania się osób z dysfunkcją ruchu wynosi 1 m/s. to sygnał zielony dla pieszych mógł zostać skrócony tylko do 11.25 sekundy.

Opinia Rzecznika Praw Obywatelskich najwyraźniej podziałała na miasto. Obecnie zielone światło na Rondzie Daszyńskiego świeci się bowiem ok. 20 sekund. Poszczególne sygnalizatory (z racji „wysepki” tramwajowej jest ich kilka) zapalają się kolejno z kilkusekundowym opóźnieniem, co także usprawnia przejście. Mieszkańcy twierdzą, że przemieszczanie się między dwiema stronami ulicy nie jest nazbyt problematyczne, choć czasem (zwłaszcza w porannych „godzinach szczytu”) wymaga nieco więcej cierpliwości. Z niecierpliwością zaś – i to ogromną – czekają wszyscy na długo zapowiadane otwarcie II linii, które rozwiąże większość komunikacyjnych bolączek, zarówno tych „pod”, jak i „nad” ziemią.

 

Zdjęcie: PolitykaWarszawska.pl

Źródła: zm.org.pl, tustolica.pl

 

ZOBACZ TAKŻE:

Wojsko chce konsultacji ws. przebudowy Dworca Gdańskiego

Będą nowe stacje Veturilo

Mniejsze wpływy z biletów komunikacji miejskiej

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...