Platforma Obywatelska przechodzi do kontrofensywy w sprawie referendum

Daniel Nowak    2013-06-06 15:08:22

Przez ostatnie dwa tygodnie Platforma Obywatelska była w Warszawie w defensywie. Burmistrz Ursynowa – Piotr Guział i jego Warszawska Wspólnota Samorządowa rozpoczęli 23 maja akcję zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie odwołania Prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz. Przez dwa tygodnie organizatorom akcji udało się zebrać 60 tysięcy podpisów. Teraz, dzięki wtorkowemu artykułowi w Gazecie Wyborczej, Platforma Obywatelska ma szansę przejść do kontrofensywy.

We wtorek Gazeta Wyborcza podała informacje, że podpisy dla Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej zbierają nie tylko wolontariusze, ale i opłacane hostessy. Te doniesienia pozwoliły politykom Platformy złapać wiatr w żagle. Marcin Kierwiński pytał na wtorkowej konferencji prasowej w sejmie – Gazeta Wyborcza” donosi, że do zbierania podpisów zatrudnione są osoby przez prywatne firmy, w takiej sytuacji chcemy się spytać, czy - tak jak deklarowali organizatorzy referendum - jest to akcja obywatelska, czy akcja komercyjna organizowana przez jakieś firmy? –  Miał wątpliwości również co do przejrzystości finansowej całej akcji – Kto finansuje przygotowania do referendum? Chcemy poznać, jakie koszty do tej pory zostały poniesione. Uważamy, że wszyscy warszawiacy powinni wiedzieć, kto tak na dobrą sprawę stoi za tym referendum. – zaznaczał.

Zarzuty próbował odpierać Piotr Machaj, zastępca burmistrza Ursynowa –  Nie chcę wchodzić w szczegóły, ale jest wiele środowisk czy firm, które się z nami identyfikują. Deklarują pomoc, jedna z firm do zbierania podpisów wynajęła dla nas hostessy. Wsparcie jak każde inne, prawo tego nie zakazuje.

Platforma Obywatelska jednak nie odpuszcza. W środę rano dwóch członków zarządu Stowarzyszenia „Młodzi Demokraci” (młodzieżówki PO) – Aleksander Arabadzić i Paweł Krężołek – złożyło pismo do Warszawskiego Komisarza Wyborczego. W piśmie pytają Komisarza o to, czy WWS może zatrudniać osoby do zbierania podpisów, czy rekrutację osób do zbierania podpisów może przeprowadzać firma prywatna, oraz najważniejsze pytanie: Czy opłacanie osób zbierających podpisy nie wyczerpuje, w opinii Komisarza Wyborczego, zakazu "stosowanie jakichkolwiek nacisków zmierzających do wymuszenia podpisów", który wprowadza art. 14 pkt. 3 ustawy o referendum lokalnym np. poprzez możliwe ustanawianie normy podpisów na roboczogodzinę dla osób je zbierających?

Paweł Krężołek, jeden z autorów pisma do Komisarza Wyborczego, komentuje całą sprawę dla Polityki Warszawskiej – To jest wniosek, którego celem jest sprawdzenie, czy w przypadku tego referendum przestrzegane są standardy demokratyczne. I przede wszystkim, czy inicjatywa przedstawiana jako projekt obywatelski jest inicjatywą rzeczywiście obywatelską, czy jest inicjatywą pewnej grupy interesu. – Ma też wątpliwości co do zapewnień burmistrza Machaja – Przepisy są bardzo nieprecyzyjne. Artykuł 13 punkt 3 zabrania zbierania podpisów pod presją. Chcemy, żeby Komisarz Wyborczy wypowiedział się co do interpretacji tego przepisu. Chcemy dzięki tej akcji dowiedzieć się czy Warszawska Wspólnota Samorządowa płaci za sam fakt zbierania podpisów czy może płaci za podpisy. Według mnie praktyka polityczna sprawia, że te dwie kwestie się pokrywają i chcielibyśmy to wyjaśnić. Podkreśla też, że pismo Stowarzyszenia „Młodzi Demokraci” nie ma nic wspólnego z konfliktem pomiędzy warszawską Platformą a WWS – Stowarzyszenie „Młodzi Demokraci” jest strukturą oddzielną od Platformy Obywatelskiej. Mamy taką strukturę, że nie jesteśmy częścią partii. To jest nasza indywidualna inicjatywa. –  Pytany o skutki całej akcji zachowuje optymizm – Mam nadzieję, że WWS po naszym piśmie upubliczni źródła sponsorowania kampanii. Wiadomo, że na takie kampanie potrzebne są pieniądze, ale jeżeli burmistrz Machaj mówi, że to prywatne podmioty łożą pieniądze, to warto by było, żeby powiedział jakie.

 

Źródło: gazeta.pl, PAP, własne.

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...