Otwarta Warszawa - klikaj i zmieniaj miasto

Karolina Wiśniewska    2014-06-23 07:59:37

Budżet partycypacyjny pobudził potrzebę zaangażowania warszawiaków w sprawy lokalne. Ratusz postanawia zatem wykorzystać partycypacyjny optymizm i uruchamia kolejne sposoby umożliwiające realny wpływ mieszkańców na wygląd miasta. Otwarta Warszawa - tak brzmi nazwa nowej platformy internetowej, za pośrednictwem której mieszkańcy mogą proponować swoje pomysły na „doskonalenie” stolicy.

Otwarta Warszawa to długofalowa inicjatywa mająca na celu zaangażowanie mieszkańców w sprawy istotne dla miasta. Podstawowym elementem realizacji projektu jest platforma internetowa stanowiąca forum dyskusji na różne tematy związane z Warszawą. Każdy – po wcześniejszym zarejestrowaniu – ma możliwość włączenia się w interakcje, wyrażenia opinii na temat tego, co mu się w mieście podoba, co chciałby zmodyfikować oraz zaprezentowania pomysłów na owe zmiany. Można również głosować na najlepsze projekty i udostępniać je własnym znajomym.

Platforma została podzielona na cztery bloki:

I. PRZESTRZEŃ,

II. WEHIKUŁ CZASU,

III. KULTURA I REKREACJA,

IV. TWORZENIE TOŻSAMOŚCI.

W każdym z bloków znajdą się pytania, które mają uporządkować poszczególne tematy i problemy , a także pomóc internautom sprecyzować ich pomysły. Poszczególne obszary analizowane będą oddzielnie (każdy przez 45 dni), a dyskusja nad nimi zostanie przeprowadzona w dwóch etapach. Pierwszy – pod hasłem „CO?” obejmuje zgłaszanie projektów, drugi zaś – o nazwie „JAK?” – propozycje na ich wdrażanie w życie.

Jeżeli zależy Ci na Warszawie, a jej tożsamość to dla Ciebie coś więcej niż logo, znajdziesz tu zagadnienia czekające właśnie na Twój wkład. Włącz się w rozwijanie obywatelskiej tkanki miasta – zachęcają twórcy projektu. Inicjatywa Otwarta Warszawa potrwa do końca 2014 roku, a dla jej najaktywniejszych uczestników przewidziane są specjalne nagrody. Wśród nich znajdziemy m.in.: wejściówkę na lożę Silver Club na stadionie Legii na wybrany mecz, premię w wysokości 500 zł, zaproszenie na zwiedzanie Filtrów Warszawskich i wiele innych równie ciekawych propozycji. Aby zdobyć jedną z przewidzianych nagród należy zalogować się i odpowiedzieć na wszystkie pytania dotyczące danej grupy zagadnień. Odpowiedzi będą oceniane przez specjalne jury, w którym znajdą się niezależni eksperci z danego tematu, reprezentanci Urzędu m.st. Warszawy oraz rada MillionYou.

Celem projektu Otwarta Warszawa jest jeszcze większe zaangażowanie warszawiaków w bieżące sprawy stolicy. Tematy i projekty poddawane do dyskusji na interaktywnej platformie dotyczą zarówno całego miasta, jak też mniejszych, lokalnych problemów, które bezpośrednio wpływają na jakość życia każdego mieszkańca. Inicjatywa wspierana jest przez wiele – dobrze znanych warszawiakom instytucji czy organizacji, np. Muzeum Narodowe, Cud nad Wisłą czy Targ Śniadaniowy.

Wszelkie działania dla dobra Warszawy są warte wsparcia i zaangażowania. Bez uczestnictwa mieszkańców zmiana miasta jest niemożliwa. Warto zatem wziąć udział w akcji – to nic nas nie kosztuje. Więcej informacji na: otwartawarszawa.pl. i na stronie Urzędu Miasta.

 

Źródło zdjęcia: wikipedia.org

Źródła: otwartawarszawa.pl, um.warszawa.pl

 

ZOBACZ TAKŻE:

Stolica przyjazna pszczołom

Głośny Narodowy

Serce miasta znów zatętni?

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...