Młodzi przeciwko rządowi. Protest pod KPRM

Adam Kielar    2014-06-24 20:26:20

Kolejne środowiska protestują przeciwko rządowi po tym, jak tygodnik „Wprost” ujawnił nagrania z rozmowami wysokich urzędników państwowych. We wtorkowe popołudnie pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów odbył się protest zorganizowany przez młodzieżowe stowarzyszenia: Młodzi dla Polski, KoLiber oraz Studenci dla Rzeczpospolitej.

– Niedawno Polskę obiegły skandaliczne nagrania, w których najważniejsze osoby w państwie handlują ustawami w celu prowadzenia walki politycznej, łącznie z łamaniem Konstytucji. Nagrane rozmowy pokazują, że obecna koalicja rządząca traktuje polskie państwo jak prywatny folwark. Minister Spraw Wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz stwierdził, że "polskie państwo istnieje tylko teoretycznie, w praktyce nie istnieje" – pisali organizatorzy na stronie wydarzenia na Facebooku. – W trakcie demonstracji pokażemy, dlaczego nie możemy pozostać bierni w obliczu obecnych wydarzeń, które zdominowały debatę publiczną w Polsce – zapowiadali.

Jako pierwszy głos zabrał Paweł Leszczyński, prezes stowarzyszenia Studenci dla Rzeczpospolitej. – Dziesięć dni temu tygodnik „Wprost” ujawnił bulwersujące nagrania z udziałem najważniejszych urzędników państwa polskiego. Mnie najbardziej ubodła rozmowa Ministra Spraw Wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza z Prezesem Narodowego Banku Polskiego Markiem Belką. NBP jest instytucją, która ma gwarantować niezależność polityki finansowej. Gotowość do dodrukowania dodatkowych 10 miliardów złotych, aby poprawić stan gospodarki jest sama w sobie dyskusyjna, natomiast zrobienie tego po to, by zablokować dojście opozycji do władzy jest zupełnie skandaliczne – uważa Leszczyński. – Dlatego właśnie dziś jako środowisko młodych ludzi o poglądach patriotycznych domagamy się dymisji rządu. Skoro nie jest w stanie zapanować nad sytuacją w kraju, powinien podać się do dymisji – powiedział szef SdR. Podkreślił też, że nie ma znaczenia to, kto nagrał te rozmowy, gdyż sam ten fakt, że władzę można podsłuchiwać, jest dowodem na słabość państwa.

Wiceprezes stowarzyszenia KoLiber, Piotr Mazurek przypomniał, że Platforma Obywatelska szła do władzy pod hasłami wolności gospodarczej i osobistej, a dziś jej działania jako partii rządzącej są zupełnie odwrotne. – Widzimy jak wolność obywatelska, wolność słowa i wolność mediów jest niszczona. Widzieliśmy skandaliczny, haniebny spektakl pt. „akcja służb specjalnych w redakcji tygodnika Wprost”. Musimy także pamiętać, że to nie był pierwszy raz, kiedy władza tak działała. W podobny sposób służby zachowały się wobec red. Sumlińskiego, mamy nieustanne represje wobec „W Sieci”, „Do Rzeczy”, „Gazety Polskiej”, mediów o. Rydzyka. Widać wyraźnie, że media prawicowe są ograniczane od wielu lat. Prawa i wolności jednostki także są naruszane – wyliczał Mazurek. Wezwał też do jak najszybszego odwołania obecnej władzy, gdyż „zagraża ona wolności nas wszystkich”.

Mateusz Parys, rzecznik stowarzyszenia Młodzi dla Polski oświadczył, że dzisiejsza manifestacja została zorganizowana głównie w celu zaprotestowania wobec „patologii, jaka toczy Polskę”. – Skala tej patologii ujawniła się dopiero niedawno, jednak już wcześniej rząd Donalda Tuska przetrwał kilka takich afer, których żadna wcześniejsza władza w III RP by nie przetrwała – między innymi aferę hazardową, aferę Amber Gold, aferę przy budowie autostrad, a także kilka mniejszych lub lokalnych, takich jak afera w lubuskiej Platformie, czy afera na warszawskim Bemowie – wyliczał. Jego zdaniem Donald Tusk nie panuje już nawet nad własnym środowiskiem. – W czasie afery hazardowej był na tyle silny, by odwołać Grzegorza Schetynę. Dziś nie jest w stanie zdymisjonować Bartłomieja Sienkiewicza, a to świadczy o tym, że nie może już sprawnie rządzić naszym państwem. W związku z tym, co zostało ujawnione na tych nagraniach, domagamy się utworzenia komisji śledczej oraz ewentualnego postawienia przed Trybunałem Stanu prezesa NBP Marka Belkę. – Przede wszystkim jednak chcemy żyć, pracować i zakładać rodziny w Polsce, której władza nie traktuje jak "syfu", a nas jak motłochu! – podsumował Parys.

Prezes Młodych dla Polski Sebastian Kaleta przyznał, że był zszokowany tym, co usłyszał na nagraniach ujawnionych przez „Wprost”. – To, co działo się przez ostatnie dziesięć dni to symbol kompromitacji tego rządu. Jak Minister Spraw Wewnętrznych, który dał się jak dzieciak nagrać jakimś kelnerom, może dbać o nasze bezpieczeństwo? – pytał Kaleta. Wszystkich zebranych wezwał również do codziennej na rzecz Polski. – Siedząc przed komputerem, działając w Internecie nic nie zyskamy. Musimy swój głos zabrać właśnie tutaj. Jestem bardzo szczęśliwy, że tak wiele środowisk  pojawiło się na dzisiejszej manifestacji. Wiem, że są z nami kluby Gazety Polskiej, stowarzyszeń zrzeszonych w Ruchu Narodowym i innych organizacji, podzielających nasze postulaty. W końcu mamy wspólny cel – chcemy dobrego i bezpiecznego państwa – przyznał prezes MdP.

Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej” przyznał, że jest przedstawicielem środowiska, które już od 21 lat jest celem ataków władz. – W redakcji „GP” już kilkukrotnie była dokonywana rewizja. Służby specjalne już w 1993 roku szukały u nas „listy Macierewicza”. Przypominam, że Donald Tusk był koalicjantem ówczesnego rządu. Oni zawsze mieli taki szacunek do wolności słowa – stwierdził. W jego opinii obecna władza kupuje demokrację i obywateli. – Oni są w stanie spiskować przeciwko legalnej opozycji za pomocą pieniędzy podatnika – uważa Sakiewicz. Jego zdaniem istotą wszystkiego, co się teraz w Polsce dzieje jest walka o wolność słowa. Naczelny „GP” zaznaczył także, iż nie wierzy w to, iż za „aferą podsłuchową” stoją rosyjskie służby. – Dlaczego rosyjskie służby miałyby wykończyć najlepszy dla siebie rząd? – pytał retorycznie.

Mimo, iż demonstracja w założeniu była apolityczna, to głos zabierali także prawicowi politycy. Prof. Krystyna Iglicka-Okólska, wiceprezes Polski Razem wezwała, by młodzi ludzie nie bali się buntować przeciw władzy. – Buntujcie się! Mówcie, że chcecie tu mieszkać, że nie chcecie stąd wyjeżdżać, że chcecie mieć normalną przyszłość w Polsce! To zależy tylko od was. Bardzo was proszę, my starsi tak dużo zrobić nie możemy. Ktoś mówił o Majdanie w Polsce. Tak, w Polsce może być Majdan, może bardziej pokojowy. To wszystko jest w waszych rękach. Buntujcie się! – wzywała wiceprezes PRJG.

Poseł Przemysław Wipler (Kongres Nowej Prawicy) w ostrych słowach skrytykował rząd Donalda Tuska. – Nie mamy wątpliwości – Polską rządzą kłamcy i złodzieje. Rządzą nami ludzie, którzy robią z nas idiotów, którzy korumpują media, którzy mówią prezesom spółek Skarbu Państwa w których mediach się reklamować, a w których nie, którzy sami słyszeliście co robią Amerykanom, innym państwom oraz własnym obywatelom. Rządzą nami ludzie, którzy powinni siedzieć! – grzmiał poseł KNP. – Musimy zmienić reżim, ustrój, musimy pozbawić tych ludzi wpływu na nasze pieniądze, na życie nasze i naszych rodzin. Ci ludzie, którzy wypchnęli młode pokolenie za granicę, świetnie się bawią, wydając na kolację z naszych pieniędzy tyle, ile przeciętny człowiek zarabia w miesiąc. Zabierzmy im władzę! – wzywał Wipler.

Krzysztof Bosak (Ruch Narodowy) uważa, że jeśli polska polityka, zarówno zagraniczna jak i wewnętrzna jest prowadzona takim językiem, jak na ujawnionych nagraniach, to jest to wstyd dla całego społeczeństwa. – To wstyd, że byliśmy w stanie wyłonić taką reprezentację. Jesteśmy tu po to, by pokazać, że nie zgadzamy się na taką politykę. Dlatego właśnie organizujemy protesty i cieszę się, że coraz więcej środowisk się w to włącza – podkreślił. Dodał także, że protesty przeciw obecnej władzy odbyły się w całej Polsce – między innymi w Zielonej Górze, Rzeszowie. – Coś się w Polsce ruszyło – trwa samoorganizacja różnych środowisk, powstają grupy regionalne. Mnóstwo ludzi wchodzi od podstaw w życie społeczne. Trzeba im powiedzieć, że nie wszyscy politycy tak rozmawiają – uważa były poseł. Podkreślił, że za jego poselskich czasów nikt w ten sposób nie negocjował. Bosak zapraszał także na sobotnią manifestację antyrządową, organizowaną przez Ruch Narodowy w Warszawie.

Między przemówieniami występował artysta Paweł Piekarczyk, który odśpiewywał wiersze antyrządowe publikowane w „Gazecie Polskiej Codziennie”.

Uczestnicy manifestacji wielokrotnie wznosili różne antyrządowe okrzyki. Słychać było między innymi „Złodzieje!”, „Rząd na bruk, bruk na rząd”, czy też „Patologii mamy dosyć”.

Zdjęcia: Polityka Warszawska

Zobacz także:

Narodowcy żądają dymisji ministra Sienkiewicza

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...