Więcej partycypacji w tworzeniu planów przestrzennych

Karolina Wiśniewska    2014-06-26 22:12:06

- Mieszkańcy powinni mieć większy wpływ na projekt planu przestrzennego już na pierwszym etapie jego powstawania – oświadcza miasto st. Warszawa i prezentuje nowe rozwiązania ws. tworzenia planów. Ich kluczowym punktem jest większa partycypacja obywateli oraz współpraca między mieszkańcami, władzą i urbanistami. Być może szykuje się przedsięwzięcie na miarę budżetu partycypacyjnego. Polem eksperymentu stanie się niebawem dzielnica Targówek.

Wczoraj w Pałacu Ślubów na Pl. Zamkowym odbyła się kolejna debata z cyklu „Zmieniamy Warszawę. Warszawa 2.0”. Temat spotkania dotyczył udziału mieszkańców w pracach nad planami miejscowymi. W roli prelegentów wystąpili Dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Marek Mikos, Dyrektor Centrum Komunikacji Społecznej Jarosław Jóźwiak, przedstawiciele Warszawskiego Towarzystwa Urbanistów Polskich – Bartłomiej Kolipiński i Marcin Świetlik oraz reprezentantka Stowarzyszenia na rzecz poprawy środowiska mieszkalnego „Odblokuj” – Monika Komorowska.

Więcej partycypacji!

W pierwszej części spotkania skupiono się na temacie partycypacji – niezwykle ważnej i potrzebnej w prawidłowym zarządzaniu miastem, i spełnianiu oczekiwań mieszkańców. Opisywano warunki, jakie musi spełniać (przepływ informacji, partnerstwo kompetencja, itp...) oraz sposoby jej realizacji. Wiele ciepłych słów padło w kontekście owego zjawiska w stronę warszawiaków. Prelegenci podkreślali znaczny wzrost zaangażowania mieszkańców w sprawy lokalne, z którym mamy do czynienia w ostatnim czasie. Zwrócono uwagę na wzmożoną aktywność ruchów miejskich oraz organizacji pozarządowych. Rosnącą potrzebę partycypacji władze Warszawy chcą zatem wykorzystać w jednym z kluczowych dla miasta przedsięwzięć, jakim jest tworzenie planu przestrzennego. – Organizacje społeczne i ruchy miejskie wyraźnie dopominają się o to, aby uczestniczyć w tym planowaniu i chwała im za to – podkreślał urbanista Bartłomiej Kolipiński – musimy jednak pamiętać o tym, że to nie może być jednorazowa akcja, lecz długotrwały i systematyczny proces. Dopiero wówczas partycypacja i współpraca będzie w pełni owocna – dodał.

W istniejących regulacjach prawnych współpraca między władzą o obywatelami ws. projektów przestrzennych także jest już przewidziana, lecz często – co pokazuje praktyka – nie zdaje ona egzaminu. Obecnie po stworzeniu planu prezydent miasta ma obowiązek udostępnić go do publicznego wglądu, po czym mieszkańcy mogą zgłaszać wszelkie uwagi, pytania i wnioski. Zdaniem przedstawicieli ratusza – to za późno i za mało. Mieszkańcy powinni mieć możliwość zaprezentowania swojego stanowiska jeszcze przed stworzeniem pierwszego projektu.

Plan przestrzenny = procedury + potrzeby mieszkańców

Warszawa dołączy do miast intensywnie angażujących mieszkańców w tworzenie planów przestrzennych – zapowiada Marek Mikos, Dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego. Tworzenie takich planów to zadanie projektantów – fachowców w tej dziedzinie. Jednak teren nad którym pracują przeważnie jest dla nich zupełnie obcy. Nie znają „ducha” danego miejsca. Dlatego też potrzeba pomocy ze strony mieszkańców. Zgodnie z nowymi rozwiązaniami, jeszcze przed stworzeniem pierwszego projektu odbywać się będą konsultacje społeczne. Ich główny cel to zapoznanie projektanta z terenem oraz pobliską społecznością. Diagnoza i analiza potrzeb lokalnych, ale także szeroka edukacja. – Mieszkańcy często nie wiedzą czym są plany przestrzenne, nie mają do czynienia z projektami, nie są świadomi ograniczeń, z jakimi spotykają się projektanci. To wszystko trzeba nadrobić. Będziemy to robić za pomocą m.in. prezentacji i makiet – mówiła Monika Komorowska ze stowarzyszenia „Odblokuj”. – Takie przygotowanie merytoryczne na pewno ułatwi współpracę i uczyni ją jeszcze bardziej efektywną – dodaje.

Plan przestrzenny to nie tylko powinien być wypadkową dwóch składników. Po pierwsze – potrzeb mieszkańców, a po drugie – realizacji wszelkich wymaganych procedur. To zadaniem projektanta pracującego na danym terenie będzie wypracowanie kompromisu między tymi czynnikami.

Na pierwszy ogień – Targówek i Skwer Stefana Wiecheckiego-Wiecha

Wszystkie wymienione wyżej założenia są na razie elementem wstępnego projektu, którego próba realizacji odbywać się będzie w dzielnicy Targówek, a konkretnie na terenie wokół skweru Stefana „Wiecha” Wiecheckiego. – Targówek to pewien eksperyment, także dla nas – mówił Dyrektor Centrum Komunikacji Społecznej Jarosław Jóźwiak – tu przeprowadzimy pewien pilotaż i na jego podstawie opracujemy stały model, który wykorzystamy dla pozostałych części miasta – dodał. Pierwszy etap nowego pomysłu, nazwany przez prelegentów jako „tworzenie mapy uwarunkowań społecznych na Targówku” odbędzie się już w najbliższych miesiącach (lipiec – wrzesień).

Wśród głównych celów całego przedsięwzięcia jest poprawa świadomości mieszkańców na temat planowania przestrzennego, zwiększenie ich udział w tym procesie, a także przyspieszenie prac nad samymi projektami. – Obecnie jest tak, że musimy wykładać plany do publicznego wglądu wielokrotnie. Rekordzistę mamy póki co na Białołęce, gdzie uczyniliśmy to pięć razy, a każde takie wyłożenie wiąże się z trzymiesięczną procedurą – tłumaczył dyrektor Mikos – mamy nadzieję, że taka wcześniejsza partycypacja pozwoli tego uniknąć.

Pozytywna ocena nowego projektu

Nowy projekt warszawskich władz spotkał się na ogół z pozytywnymi reakcjami ze strony publiczności. Doceniono chęć zaangażowania mieszkańców w tak ważny zarówno dla miasta, jak i dla nich samych proces. Wyrażano jednak pewną obawę co do tego czy owe zaangażowanie przyniesie realny wzrost partnerstwa między stronami, czy jedynie zmianę nazewnictwa (bowiem – tak jak zostało wspomniane wcześniej – konsultacje z mieszkańcami są przewidziane także w obecnych regulacjach, a z ich realizacją bywa różnie). Dyrektor Jóźwiak starał się obawy te zniwelować, oświadczając iż spotkania ws. planu przestrzennego odbywać się będą w ramach projektu „Lepsze konsultacje”, na który otrzymano dofinansowanie z Unii Europejskiej i przekonując, że wymiar i sposób porozumienia między urbanistami, miastem, a mieszkańcami będzie zupełnie inny niż dotychczas. Ze strony zgromadzonych pojawiły się także propozycje o zastosowanie tzw. nowych mediów i poszukanie rozwiązań ułatwiających partycypację osobom, które ze względu na pracę, szkołę oraz inne obowiązki nie mają zbyt wiele czasu na spotkania.

Jeżeli próby przeprowadzane na Targówku przyniosą sukces, warszawiaków czeka nowe, duże i ważne przedsięwzięcie przypominające nieco inicjatywę realizowanego właśnie budżetu. Partycypacja od zawsze była zjawiskiem niezwykle pożądanym, lecz teraz stała się także w pewien sposób „modnym”. Mieszkańcy chcą się angażować i mieć wpływ na najbliższe otoczenie. Partycypują sami, ale też zachęcają do tego swoich sąsiadów i znajomych. Miejmy nadzieję, że owa „moda” zbyt szybko nie minie, a władze miasta skutecznie będą z niej korzystać.

 

Zdjęcia: PolitykaWarszawska.pl

 

ZOBACZ TAKŻE:

Rewitalizacja Warszawy - gdzie, jak i kiedy?

Gorąca debata o reprywatyzacji

Otwarta Warszawa - klikaj i zmieniaj miasto

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...