Miesiąc minął jak jeden dzień...

Błażej Poboży    2013-06-06 20:00:01

Dobry wieczór Warszawo! Dokładnie miesiąc temu, 6 maja o godz. 20:00 debiutowaliśmy w Internecie. Referendum, śmieciowy chaos, nowe problemy w edukacji, ale też te stare, w komunikacji (zarówno miejskiej, jak i interpersonalnej na szczeblach władzy) - wszystkie te sprawy i problemy widzimy dziś znacznie wyraźniej. Kolejne czekają do opisania. A Warszawa, choć wciąż ta sama, jakby bliższa…

30 dni, ponad 70 artykułów, 9 redaktorów, wiele ciepłych słów, trochę uwag krytycznych, tysiąc fanów na Facebook’u – oto Polityka Warszawska w liczbach. Całe działanie – oddolne, niezależne, społeczne. I choć byliśmy już portalem „pisowskim”, „kibolskim”, „lewackim”, czasem „pomocnikami Ratusza”, a jednocześnie redaktorami „opłacanymi przez burmistrza Guziała”, to jednak wciąż jesteśmy przede wszystkim Polityką Warszawską. Nie idziemy w lewo, nie idziemy w prawo. Idziemy prosto. Po warszawsku. Niezależnie, obiektywnie, stołecznie.

Wbrew obawom niektórych, nasz projekt nie załamał się po kilkunastu dniach. Więcej. Mamy wrażenie, że stale się rozwija. Dodaliśmy możliwość komentowania artykułów, dzielenia się treścią poprzez portale społecznościowe, czy „wykopywanie” tekstów. Pracujemy nad dalszymi zmianami. Wielokrotnie nasze informacje przebiły się do głównych mediów. Zauważyły nas, za co jesteśmy bardzo wdzięczni, takie marki jak: wprost.pl, natemat.pl, gazeta.pl, wpolityce.pl, a nawet „Gazeta Stołeczna” (wydanie papierowe). Także stołeczny Ratusz wydaje się zerkać ku nam nieco przychylniej.

Udało się. Mamy nadzieję, że to nie ostatnia nasza miesięcznica i że Polityka Warszawska – pierwszy warszawski portal polityczny, na stałe wpisze się w krajobraz mediów lokalnych w Warszawie. Zachęcamy Was do współpracy na rzecz rozwoju tego projektu. Dziękujemy za 1000 fanów (właśnie dziś przekroczyliśmy tę magiczną barierę) i 550 followersów. Dziękujemy za wszystkie komentarze i życzenia jakie do nas dotarły. Dziękujemy za każdą aktywność, która pozwala nam docierać do coraz szerszego grona odbiorców. Za każdy #RT na Twitterze i każdy „like” na Facebooku. Szczególnie dziękujemy znanym aktorom warszawskiej polityki, którzy zgodzili się coś więcej dziś o nas powiedzieć :) Do przeczytania!

 

Dr hab. Rafał Chwedoruk, politolog z Instytutu Nauk Politycznych UW:

Trudno mi wystawiać cenzurę mediom, przywykłem, że to media oceniają mnie. Powiedziałbym, że powstanie portalu, nie wiem czy w sposób zamierzony, czy spontaniczny, wpisało się w istotne wydarzenia polityczne związane z warszawskim rynkiem samorządowym. I w tym sensie portal dobrze się w ten okres wpisał. Myślę, że pluralizmu, dyskusji, debaty i sporu nigdy dość. Biorąc pod uwagę nikłe zainteresowanie kwestiami publicznymi jak najbardziej jesteście potrzebni. W wyborach samorządowych frekwencja do najwyższych nie należy, a zatem przestrzeń do aktywności istnieje. A wasza przyszłość będzie zależała, tak jak w polityce czy sporcie, od cech wolicjonalnych autorów.

 

Agnieszka Gozdyra, dziennikarka Polsat News, Warszawianka:

Wreszcie jest portal, na jaki Warszawa zasługiwała. Warszawa – nie miejsce, ale miasto i stolica sporego kraju w centrum Europy. Po miesiącu widać, że „Polityka Warszawska” doskonale wstrzeliła się w niszę. Do tej pory mieliśmy suche, urzędnicze portale informujące, kto jest kim i w jakich godzinach załatwić sprawę. Teraz mamy miejsce, które objaśnia nam, jak jest "robiona" miejska polityka (dla nas często ważniejsza niż ta sejmowa) i to, że sami mamy na nią wielki wpływ. „Polityka Warszawska” świetnie wstrzeliła się też w ciekawe czasy dla Warszawy – możliwość odwołania prezydent miasta, która jest jednocześnie wiceprzewodniczącą PO. Macie jeszcze wątpliwości, że lokalna polityka łączy się znacząco z tą "dużą"?... A ponieważ wiem, ile emocji towarzyszy powstawaniu tego portalu, z jakim sercem i pasją jest tworzony, tym bardziej życzę jego Zespołowi sukcesu. Zasługują na niego.

 

Bartosz Milczarczyk, rzecznik prasowy Urzędu m.st. Warszawy:

Czytam absolutnie regularnie, przynajmniej dwa razy dziennie jestem na portalu. Podoba mi się to, że dużo zajmujecie się sprawami politycznymi w kontekście lokalnym, fajnie się was czyta. Życzę wam, żebyśmy mogli porozmawiać z okazji prawdziwej rocznicy, potem pięciolecia i dalej.

 

Jarosław Szostakowski, przewodniczący klubu radnych PO w Radzie Warszawy:

Pierwsze koty za płoty – jak zawsze na początku, nie udało się pewnych niedoróbek uniknąć. W ogóle cała tematyka interesująca, aktualne i przydatne materiały. Życzę coraz więcej odsłon, coraz większego wpływu tekstów na realną politykę i oczywiście, żeby poziom merytoryczny z tekstu na tekst był coraz wyższy.

 

Maciej Wąsik, przewodniczący klubu radnych PiS w Radzie Warszawy:

Jesteście aktywni, cytowani. Często Was czytam. Cieszę się, że jest medium, które pisze o rzeczach ważnych dla warszawiaków, bo oceniam, że jest za mało rzetelnych mediów lokalnych. Na przyszłość życzę dużo reklam, które pozwolą Wam zachować niezależność.

 

Sebastian Wierzbicki, wiceprzewodniczący Rady Warszawy, przewodniczący stołecznego SLD:

Portal na razie jest w stanie trochę surowym, ale na pewno wygląda perspektywicznie. Nie wiem z czego wynika fakt, że głównym bohaterem jest Piotr Guział, co stało się przyczyną plotek o waszych politycznych związkach. Generalnie inicjatywa mi się podoba, pomysł mi się podoba, możecie stać się wspaniałym centrum informacji dla mieszkańców, polityków i dla dużych mediów. Mieliście na początku troszkę małych wpadek. A na przyszłość życzę wam jak najwięcej czytelników i dobrych, rzetelnych materiałów. Sprawdzajcie, co się naprawdę dzieje w warszawskiej polityce, często duże media piszą o sprawach dużych zapominając o niuansach. Wy powinniście o tych szczegółach pamiętać. Bądźcie bezstronni i obiektywni. Trzymam kciuki.

 

Aleksandra Popławska, przewodnicząca warszawskiego Ruchu Palikota:

Takiego miejsca brakowało na internetowej mapie Warszawy. Szczególnie teraz kiedy czas stał się gorący a wybory zbliżają się wielkimi krokami warto, by mieszkańcy Warszawy mieli miejsce gdzie będą mogli posiąść wiedzę o warszawskiej polityce w pigułce.

 

Dariusz Lasocki, radny Pragi Południe, Prawo i Sprawiedliwość:

Świetna inicjatywa, strzał w dziesiątkę. Można w ciekawy sposób poczytać o rzeczach poważnych, pisanych przez młodych ludzi zainteresowanych polityką warszawską. Życzę jak najwięcej kliknięć, żeby dziennikarze piszący dla portalu zaczęli pojawiać się w mediach warszawskich i ogólnopolskich oraz żeby portal pączkował na inne miasta.

 

Grzegorz Walkiewicz, radny dzielnicy Śródmieście, Ruch Palikota:

Przyznam szczerze, że gdy zobaczyłem, że ludzie z Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych, który ukończyłem, tworzą taką inicjatywę, to byłem bardzo zaciekawiony. Tak naprawdę wypełniacie istotną lukę, do tej pory media stołeczne koncentrują się na kilku tematach, a wy sięgacie po różne kwestie, których nikt nie podnosił. I robicie to w ciekawy sposób. Myślę, że w przyszłości możecie być nie tylko portalem opiniotwórczym, ale również informacyjnym. Moja rada – warto byłoby się skoncentrować na warszawskiej różnorodności, Warszawa jest miastem kontrastów i powinniście pokazywać jej złożoność.

 

Błażej Musiał, (komentarz zamieszczony na portalu Facebook):

O portalu można się wyrazić tylko w samych superlatywach. Artykuły są zawsze na czasie, ciekawe i ukazują politykę, która dzieje się najbliżej nas.

 

Tad Rud, (komentarz zamieszczony na portalu Facebook):

Idea genialna, rozkręca się powoli, ale idzie do przodu. Wielkim plusem jest otwartość na głosy czytelników. Mam nadzieję, że powoli zapełniać się będą kolejne działy, w tym wyczekiwane przez wielu "stołeczne synekury". Choć docelowo życzyć sobie należy, by nie było powodu, by tam cokolwiek zamieszczać.

 

Piotr Guział, burmistrz Ursynowa:

Gratuluję pierwszej miesięcznicy. Weszliście szturmem na rynek elektronicznych mediów warszawskich i jesteście chyba jedynym portalem piszącym niemal wyłącznie o różnych aspektach stołecznej polityki. To ważne, bo przecież polityki - w dobrym znaczeniu tego słowa - nie może być bez mediów, które nie tylko relacjonują, ale też komentują. Portalu traktującego niemal wyłącznie o lokalnym samorządzie w Warszawie brakowało i Wam się udało wypełnić tę lukę. Gratuluję pomysłu oraz zaangażowania i życzę powodzenia w kolejnych miesiącach i latach.

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...