Radni prostują taryfę biletową

Karol Szyszko    2014-06-27 08:29:21

Na wczorajszym posiedzeniu Rada Warszawy uchwaliła pakiet uchwał dot. zmian w opłatach za korzystanie z komunikacji miejskiej. Na nowelizację od kilku miesięcy z niecierpliwością czekali m.in. emeryci i renciści, doktoranci oraz mieszkańcy podwarszawskich miejscowości.

Po wprowadzeniu na początku roku Karty Warszawiaka oraz Karty Młodego Warszawiaka grupa emerytów i rencistów mogła czuć się poszkodowana przez nowe przepisy. Okazało się, że nie mogą oni korzystać ze zniżek w komunikacji miejskiej przysługującym posiadaczom KW i KMW. W tej sprawie interweniowała nawet radna Dorota Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady Warszawy. – Pragnę zwrócić uwagę nie tylko na aspekt ekonomiczny tej sprawy, który wysuwa się oczywiście na pierwszy plan, ale także na element związany ze sfera uczuciową – czytamy w jej interpelacji. W efekcie, wprowadzono dziś Ulgowy Bilet Warszawiaka, z którego będą mogły skorzystać pominięte wcześniej osoby na tych samych zasadach, co uczniowie i studenci.

Kolejną grupą domagającą się od kilku miesięcy zmian w taryfie biletowej byli mieszkańcy podwarszawskich miejscowości. To ich dotknęła najboleśniej styczniowa podwyżka cen biletów i wprowadzenie Karty Warszawiaka. W tej sprawie głos zabrał z kolei radny Jarosław Krajewski. W jednej ze swoich interpelacji domagał się jak najszybszego wprowadzenia zmian w tym zakresie. – W mojej ocenie proponowane wstępnie rozwiązania, nazwane taryfą „Warszawa+”, są świetnym sposobem na popularyzację komunikacji miejskiej wśród mieszkańców miejscowości podwarszawskich – napisał radny. Zgodnie z decyzją radnych, oferta w pierwszej kolejności zostanie zaproponowana Gminie Marki, która już w 2012 r. wyrażała zainteresowanie dofinansowaniem biletów swoich mieszkańców (zniżka, jaką uzyskają mieszkańcy zostanie pokryta przez ich gminy). Po okresie testowym oferta ,,Warszawa+” zostanie wdrożona w innych zainteresowanych nią miejscowościach.

Rodzaj biletu

Wysokość zniżki dla osób uprawnionych do korzystania z „Biletu Warszawa +”

30-dniowy imienny

obowiązujący w strefie 1 i 2

7 zł

90-dniowy

imienny obowiązujący w strefie 1 i 2

27 zł

30-dniowy imienny

obowiązujący wyłącznie w strefie 2

7 zł

90-dniowy imienny

obowiązujący wyłącznie w strefie 2

16 zł

Również stołeczni doktoranci będą mogli dłużej korzystać z ulg na przejazdy warszawską komunikacją miejską. Od dawna lobbowali oni za zmianami przepisów, wspierali ich w tym warszawscy radni m.in. Aleksandra Scheybal-Rostek. – Zwracam się z serdeczną prośbą o rozważenie wniesienia poprawki dotyczącej utrzymania dotychczasowych uprawnień w zakresie prawa do ulgowych przejazdów dla doktorantów – napisała radna w marcowej interpelacji. Radni wydłużyli dziś granicę wieku uprawnionych do ulgi doktorantów do 35 roku życia.

Jeszcze inna zmianą jest wprowadzenie nowych typów biletów długookresowych wyłącznie w 2 strefie biletowej. – Rozwiązanie to stanie się atrakcyjną zachętą do korzystania z transportu zbiorowego również przez osoby posługujące się dotychczas innymi biletami, a także dla tych niekorzystających dotychczas z usług warszawskiej komunikacji miejskiej – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.

Dobrze, ze radni zajęli się uporządkowaniem taryfy biletowej w Warszawie. To również sukces środowisk studenckich, mieszkanców i organizacji społecznych, które skutecznie (choć wymagało to trochę czasu) zmobilizowały decydentów do działania.

źródło zdjęcia: ztm.waw.pl

źródło: um.warszawa.pl

Zobacz także:

Karta Warszawiaka zgodna z prawem. Sąd oddalił zażalenia GIODO

Metro nie pojedzie we wrześniu?

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...